На законодавчому рівні прямі побори в школах змінилися на благодійні внески. Але батьки продовжують неконтрольовано здавати гроші “на руки”. Вільне радіо дослідило ситуацію в кількох містах Донецької області, вивчивши кошториси і розрахунки витрат. Куди йдуть гроші батьків на прикладі прифронтового Торецька — далі у матеріалі.
На запит Вільного радіо про надання окремих кошторисів і розрахунків до них у відділі освіти ВЦА Торецька нам так і не відповіли. Проте надали загальні документи по всіх школах. Там суми наступні:
Зазначимо, згідно з положенням №637 листа НБУ від 26.07.2010 р. № 11-113/3824-12809 — Внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є незаконним. Тобто адміністрація шкіл не має права брати батьківські внески особисто в руки. Усі благодійні внески повинні проходити через банківський спеціальний рахунок школи, із складанням договору з платником, після чого адміністрація школи повинна звітувати перед батьками про отриманні та витрачені кошти.
Але у відділі освіти заявили — всі ці фонди — міф.
“Фонду такого взагалі не існує, школи чи класу. Існують батьківські комітети, і вони самі вирішують куди потрібно і коли здавати якісь кошти. В управління ніхто за це не відповідає. Батьківські комітети вирішують на свій розсуд”, — розповів начальник відділу освіти Торецької ВЦА Володимир Орешкін.
Та додав, що таке явище в місті взагалі дивне, та чує він про це вперше.
“Офіційного фонду сплати коштів батьками — такого поняття не існує”, — додав посадовець.
Але той факт, що батьки все ж здають гроші на певні потреби в школах — підтвердив:
“Журналіст Вільного радіо: Тобто батьки загалом здають гроші, але ви до цього ніякого відношення не маєте?
Володимир Орешкін: Звичайно”.
Проте на спеціальний рахунок таки надходять гроші від того, що ЗОШ №10 надає в оренду частину приміщення, і це — 1635 грн.
За даними опитування Мінекономрозвитку, 90% батьків здають кошти в навчальні заклади.
Проте куди йдуть ці гроші насправді — мало хто цікавиться. При цьому, у 65% респондентів є сумніви у належному використання школою внесків. Аби не бути ошуканими, Вільне радіо підготувало для вас механізм перевірки.
Читайте також: