Куди йдуть наші гроші: як перевірити, на що витрачають батьківські внески у школах


image
Фото: Вільне радіо/Діана Шароді

На законодавчому рівні прямі побори в школах змінилися на благодійні внески. Але батьки продовжують неконтрольовано здавати гроші “на руки”. Вільне радіо дослідило ситуацію в кількох містах Донецької області, вивчивши кошториси і розрахунки витрат. Куди йдуть гроші батьків на прикладі прифронтового Торецька — далі у матеріалі.

Торецьк

На запит Вільного радіо про надання окремих кошторисів і розрахунків до них у відділі освіти ВЦА Торецька нам так і не відповіли. Проте надали загальні документи по всіх школах. Там суми наступні:

  • батьківські внески офіційно зафіксовані лише за послуги харчування (за 2018 рік батьки школярів Торецька сплатили за харчування своїх дітей 19 584 грн);

Зазначимо, згідно з положенням №637 листа НБУ від 26.07.2010 р. № 11-113/3824-12809 — Внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є незаконним. Тобто адміністрація шкіл не має права брати батьківські внески особисто в руки. Усі благодійні внески повинні проходити через банківський спеціальний рахунок школи, із складанням договору з платником, після чого адміністрація школи повинна звітувати перед батьками про отриманні та витрачені кошти.

  • благодійних внесків на рахунки шкіл впродовж 2018 року у звіті не відображено, тож виходить що офіційно батьки гроші в школи міста не здавали.

Куди йдуть наші гроші: як перевірити, на що витрачають батьківські внески у школах

Але у відділі освіти заявили — всі ці фонди — міф.

“Фонду такого взагалі не існує, школи чи класу. Існують батьківські комітети, і вони самі вирішують куди потрібно і коли здавати якісь кошти. В управління ніхто за це не відповідає. Батьківські комітети вирішують на свій розсуд”, — розповів начальник відділу освіти Торецької ВЦА Володимир Орешкін.

Та додав, що таке явище в місті взагалі дивне, та чує він про це вперше.

“Офіційного фонду сплати коштів батьками — такого поняття не існує”, — додав посадовець.

Але той факт, що батьки все ж здають гроші на певні потреби в школах — підтвердив:

“Журналіст Вільного радіо: Тобто батьки загалом здають гроші, але ви до цього ніякого відношення не маєте?

Володимир Орешкін: Звичайно”.

Проте на спеціальний рахунок таки надходять гроші від того, що ЗОШ №10 надає в оренду частину приміщення, і це — 1635 грн.

За даними опитування Мінекономрозвитку, 90% батьків здають кошти в навчальні заклади.

Проте куди йдуть ці гроші насправді — мало хто цікавиться. При цьому, у 65% респондентів є сумніви у належному використання школою внесків. Аби не бути ошуканими, Вільне радіо підготувало для вас механізм перевірки.

  • На сайті кожної школи мають регулярно публікувати звіт про витрачені кошти. Для початку, варто подивитися там.
  • Інформаційний запит. Ви можете запитати кошториси або розрахунки витрат школи, відправивши листа в міську раду, або ж навіть на електронну пошту МОН mon@mon.gov.ua.
  • Одним із варіантів перевірити що закупила школа є система Дозорро. Команда проекту DOZORRO в рамках звіту «Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл» підготувала покрокову інструкцію з відео для батьків, за допомогою якої можна знайти інформацію про закупівлі конкретної школи. Інструкція доступна за посиланням.  

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: