Російські посадовці та представники підконтрольних Кремлю адміністрацій розповідають про теплий прийом та руку допомоги евакуйованим з ОРДЛО. Однак забезпечити навіть базовими речами вдалося мало кого.
Ми проаналізували фото та відео з різних майданчиків та подивились на умови тих, кого екстренно забрали з їхніх домівок з мінімумом речей.
Людей з окупованого Донбасу в Таганрозі кинули напризволяще і нікуди не заселяють. Вони ходять по колу від однієї інстанції до іншої за адресами, які їм надали в соцслужбі.
“Посилають, а нічого не роблять, Ми стояли в чергу на поселення. Наразі сказали — місць немає. Нас соцзахист прислав сюди. Ми не приїхали самовільно”, – скаржиться жінка.
Вона приїхала до Росії не одна, а з дітьми. І таких, як вона, багато.
“Ми об’їхали всі адреси. І всі говорять – місць немає. Ми зі вчорашнього вечора не їли, не спали. Ми все об’їхали, скрізь були. Ну що це таке, га”, – розповідає літня жінка із Макіївки з трьома дітьми.
Приміщень для комфортного розселення людей не вистачає. Тож селять їх де тільки можливо. Навіть в наметах прямо на спортивному майданчику в Палаці спорту.
Евакуйовані з Донецька чекають годинами на своє поселення в автобусі, яким їх привезли до Таганрогу. Це літні люди, діти, жінки, люди з інвалідністю. Їм навіть до туалету сходити ніде. Діти просяться додому.
“Як можна було маніпулювати жінками й дітьми?” — дивується донеччанка на одному з відео.
“Послухали Пушиліна по телевізору. І коли він сказав, що терміново виїжджайте і забирайте маленьких дітей, жінок та літніх людей. І що с вами там буде все добре. Не переживайте. Звичайно, злякалися. Схопили онука і дочка, і я. Дитина голодна”, – розповідає ще одна біженка з Донецька.
Насправді обіцянки ватажка самопроголошеної “ДНР” так і залишилися обіцянками. Наразі евакуйовані чекають, як вирішать на чужині їхні долі.
Евакуюють до Таганрогу й самих дітей — без батьків. Так, вихованців з Донецької школи-інтернату № 1 розмістили в спортивно-оздоровчому таборі “Ромашка” в селищі Золота Коса, що під Таганрогом.
Та є і ті, кого розмістили на базах відпочинку. Там умови кращі. Це схоже на дешевий хостел.
Для масової евакуації мешканців ОРДЛО до Росії одних автобусів не вистачає. Їх також вивозять на потягах.
Перший залізничний поїзд з біженцями з Донбасу прибув до Воронежа 20 лютого. Загалом приїхали 910 людей. Серед них 358 дітей.
Людей селять у 42 пунктах тимчасового розміщення. Вони розраховані на 4,5 тисячі людей.
Другий потяг привіз до Воронезької області близько 1 тисячу мешканців Донбасу. Очікують ще на 1 потяг.
Як повідомила Прикордонного управління ФСБ Росії, станом на 20 лютого до Ростовської області за добу виїхали понад 30 тисяч мешканців окупованого Донбасу. В понеділок очікують ще 15 потягів з евакуйованими.
При цьому в Міністерстві надзвичайних ситуацій станом на зараз мають де розмістити тільки 28 тисяч людей. Це вже враховуючи масове розміщення в спортзалі.
Через великий наплив “громадян РФ” з окупованих регіонів України, у Ростовській, Воронезькій та Курській областях оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального масштабу.
Як заявив губернатор Нижегородської області, вони готові прийняти у себе та забезпечити всім необхідним 1 тисячу евакуйованих.
Прибуття біженців до Саратовської області чекають вже з нового тижня. На першому етапі це буде 500 чоловік.
Скільки людей прийме Астраханська область наразі невідомо. Однак регіон готує місця для тимчасового перебування евакуйованих. Найближчим часом тут очікуватимуть на людей з ОРДЛО. Хоч на потягах, хоч на автобусах.
Для спрощення вивозу людей, їм не робили тести на кордоні з Росією. Натомість перевіряють вже по приїзду в точки розміщення.
За даними, тво очільника МНС Росії Олександра Чупріяна, вже у декількох десятків людей виявили коронавірусну хворобу. Чи відселяють їх окремо не уточнюється.
Варто розуміти: не всі мешканці окупованої території Донбасу збираються виїжджати. При оголошенні евакуації, вивезти бралися кілька сотень тисяч людей. Зараз же цифра у 20 разів менша.
«Я їхати не збираюся. Моя сім’я залишається у Донецьку. Сумно мені й не по собі від того, що наші люди змушені їхати», – каже Тетяна, провідник евакуаційного поїзда.
Читайте також: