Тільки головні новини, які ви могли пропустити, а також поради “що подивитись” та “що послухати” в традиційному тижневому дайджесті.
На початку тижня Офіс Генпрокурора та СБУ провели спільний брифінг, на якому керівники силових структур заявили, що підозрюють лідера партії “Опозиційна платформа — За життя” Віктора Медведчука та його однопартійця Тараса Козака у 3 кримінальних проступках:
За статтями “Держзрада” та “Розграбування національних цінностей на окупованій території” чоловікам загрожує до 15 років тюрми.Цікаво, що силовики намагались вручити підозру Медведчуку, але під час обшуків охорона нардепа заявила, що начебто “його немає вдома”. Проте після брифінгу силовиків він раптово “знайшовся”, заявив, що не згоден зі звинуваченнями, назвав справи сфальсифікованими через політичні мотиви. Проте й переховуватись від слідства начебто не збирається.
(Фото: з відкритих джерел)
Тарасу Козаку ж підозру оголосити не змогли, адже він знаходиться за межами країни.
13 травня в Печерському суді м. Києва розглядали питання, чи брати Медведчука під варту. Прокуратура просила 2 місяці СІЗО або 300 млн гривень застави. Проте на суді Медведчук і його адвокати заявили, що в таких грошей немає, адже до цього РНБО своїми санкціями заблокувала всі активи нардепа.
Засідання тривало 8 годин, але суддя все ж відмовив прокуратурі, та й Медведчука не відпустив. Нардепу призначили цілодобовий домашній арешт до 9 липня.
В Україні ввели нові правила розмитнення авто, які ввезли з-за кордону. Машини, які в’їхали до кінця 2020 року розмитнити має стати дешевше. Такий закон підписав президент України Володимир Зеленський.
(Фото: з відкритих джерел)
Крім змінення ставок процедури розмитнення, з власників авто “спишуть” митні штрафи за умови сплати добровільного внеску.
Нові правила почнуть діяти через місяць, тобто 13 червня. Щоб розмитнити авто за “пільговими” ставками в людей буде 180 днів. А якщо розмитнює авто учасник бойових дій, то йому дають 270 днів.
Ще у 2020 році, коли призначали чергові місцеві вибори, Центральна виборча комісія визнала, що провести голосування у 18 громадах біля лінії розмежування неможливо. Таке рішення ухвалювали на підставі заяв силовиків та облдержадміністрацій про небезпеку. Хоча президентські й парламентські вибори, роком раніше, проводити вони дозволяли. Представники ЦВК кілька разів перепитували, чи не стало безпечніше проводити вибори. Та обласні адміністрації й силовики стояли на своєму. Вибори у 18 громадах так і не відбулись.
Тоді до Окружного адміністративного суду м. Києва подавали позов, щоб рішення ЦВК скасували. Та позов відхилили.
(Фото: Вільне радіо)
Однак, 11 травня Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення ОАСК, а також визнав незаконним і скасував рішення ЦВК про неможливість проведення виборів на окремих територіях Донбасу.
Чи означає це, що вибори у тих 18 громадах на Донбасі все ж проведуть — поки невідомо. Представники ЦВК офіційних заяв не надали. Але журналісти Вільного радіо направили це питання в запиті, і як тільки отримаємо відповідь, то повідомимо про це.
У прифронтовому Торецьку благодійники облаштували сенсорну кімнату. Психологи використовують її для релакс-терапії дітей з інвалідністю, зокрема з аутизмом. Але на терапію чекають і дорослих, в яких сильна тривожність, безсоння, будь-які розлади або тих, хто просто хоче побути на самоті зі своїми думками та поспілкуватись з психологом.
(Фото: Євген Каплін)
В цю сенсорну кімнату закупили сухі басейни з кульками, колону з бульбашками та рибками, спортивно-ігровий тренажер, світлові штори, спортивні мати, крісло груші тощо. А психологиня Наталя Яковенко, яка займається з дітьми та дорослими, буває приносить колонки зі звуками природи, які дають розслабитись ще більше.
“Ця сенсорна кімната — це маленька оаза, де можна прийти, розслабитись, про своє подумати, правильно дихати, сконцентруватись”, — зазначає психологиня.
Більше про кімнату та про те, як записатись на заняття читайте в матеріалі: В Торецьку відкрили сенсорну кімнату для лікування дітей з аутизмом та зняття стресу (ФОТО).
Бахмутська міська рада планує прибрати несанкціоновані сміттєзвалища в громаді. Це 5 об’єктів, на яких виявили порушення інспектори обласної Державної екологічної інспекції. Вказали, що там є порушення.
(Фото: з відкритих джерел)
Загальна площа цих сміттєзвалищ складає понад 200 м2, а сміття мають вивезти стільки, скільки влізе в кузов 10-тонної вантажівки.
Проте не лише про ці незаконні сміттєзвалища знає міська рада. В них є інформація про близько 10 ділянок регулярного викидання сміття, які тримають на контролі та планують прибрати.
На цьому тижні в зоні ООС помічають загострення. За 7 днів штаб ООС нарахував близько 70 обстрілів з боку бойовиків.
Найактивніші бої були біля Пісків, Лебединського, Водяного, Новоселівки, Новозванівки, Південного, Гнутового, Авдіївки та Новгородського. В тих напрямках бойовики використовували проти українських військових міномети калібру 82 та 120 мм, артилерійські установки калібру 122 мм, керовані ракетні комплекси та навіть танки.
Стріляли також неподалік Павлополя, Новотроїцького, Луганського, Верхньоторецького, Катеринівки, Калиново-Борщуватого, Опитного, Старогнатівки та Троїцького з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.
Цього тижня загинув 1 боєць ЗСУ. Снайпер бойовиків 13 травня поцілив у військового. Поранення було важким і воїн не вижив.
(Фото: 93 ОМБр “Холодний Яр”)
Крім цього, 15 травня бойовики поранили ще одного українського військового. Його відправили до лікувального закладу, де ним опікуються медики. Стан здоров’я оцінюють як задовільний.
Також, прицільно бойовики обстріляли вантажівку саперів біля Мирного. Вони вгатили по ній з протитанкового ракетного комплексу. Внаслідок обстрілу поранених або загиблих не було.
Сьогодні та в інші дні регулярно фактично працює лише “Станиця Луганська”. Там можна пройти щодня з 08:00 до 16:00. За цей тиждень, за даними Держприкордонслужби України, через єдиний фактично працюючий КПВВ на Луганщині проїхали 5275 людей на підконтрольну територію та 4348 людей на окуповану частину регіону. Прикордонники кажуть, що у порівнянні з минулим тижнем пасажиропотік в цьому напрямку збільшився майже на 30%.
(Фото: з відкритих джерел)
Пройти лінію розмежування також можна через КПВВ “Новотроїцьке”. Держприкордонслужба готова пропускати там щодня, але бойовики т.з. “ДНР” пускають людей лише у понеділок та п’ятницю. Тож пройти там можна з 08:00 до 16:00.
За минулий тиждень за 2 дні там пройшли 246 людей на підконтрольну територію та 239 людей навпаки — на окуповану територію.
Жінка на фото — бахмутянка Наталя Кравченко. Жінці посмертно дали звання Праведниці народів світу, на її честь висадили дерево в Ізраїлі, а ім’я висікли на Стіні пошани в Алеї праведників національного інституту пам’яті катастрофи та героїзму Яд-Вашем.
(Фото: Вільне радіо)
Так вшановують бахмутянку, бо в роки війни вона врятувала трьох єврейських хлопчиків. Сини жінки дружили із сусідами — братами Городинськими. Вони з родини євреїв. Відомі імена лише двох дітей — Володимир та Анатолій. Їхній батько загинув під час війни, а мама збожеволіла від горя.
Коли нацисти активно шукали євреїв, Наталя сховала цих хлопчаків в себе в підвалі. Так склалося, що німці самі обходили будинок Кравченко стороною. Адже чоловік Наталі хворів на відкриту форму туберкульозу. А нацисти цієї хвороби дуже боялися.
Сусідським хлопчикам-євреям вдалось врятуватись. Після закінчення війни вони разом з сином Наталі поїхали навчатись у технікум в Торецьк. А потім поїхали жити в Ізраїль.
Більше про історію родини Кравченків читайте в матеріалі: Чужі діти стали рідними. Історія бахмутянки, яка в роки війни врятувала трьох євреїв від смерті.
Цього разу ми хочемо порадити вам американський міні-серіал “Життя Матрьошки” (англ — Russian Doll). Його можна одразу віднести до детективу, драми, фантастики та навіть комедії.
(Фото: з відкритих джерел)
Стрічка про вже популярний “день сурка”. Головна героїня Надя Вулвоков відзначала свій день народження. Їй було так нудно, що вона вийшла прогулятись на вулицю. Але вечір цей так і не закінчився. Дівчина потрапила під колеса авто, померла і знову опинилась на своїй вечірці до дня народження. Таке “переродження” буде в Наді сотні разів. Їй доведеться зрозуміти, чому вона опинилась у часовій петлі та як з неї вибратись.
Радимо додати у свій плейлист треки канадського гурту Peach Pit. Бенд склався з 4 шкільних друзів. Вони кинули свої роботи кур’єра доставки, працівника пивоварні та теслі, і створили музичний гурт. Вже через рік вони поїхали в тури по Північній Америці, Європі та Азії. Наразі квартет грає інді-рок, інді-поп та серфінг-рок.
(Фото: з відкритих джерел)
Особисто від себе ми радимо послухати ці треки:
Читайте також: