Зображення до посту “Лебедине озеро” у Кремлі на рік вторгнення та заборона продажу нерухомості в Україні: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/Не вірю”

По буднях ми публікуємо в соцмережах Вільного радіо по одній сумнівній новині та пропонуємо пограти у “Вірю/Не вірю”. Читачі визначають своїми голосами — фейк це чи ні. А потім ми розкриваємо карти та разом з експертами з фактчекінгу пояснюємо, як варто було б перевірити цю інформацію.

Цього разу проаналізуймо добірку сумнівних новин, які ми пропонували перевірити читачам  з 13 по 17 лютого. 

“Землетруси в Туреччині, Сирії та деяких інших країнах виникли через обстріли в Україні”

Такий посил має допис у фейсбуці, який розійшовся аудиторією. Цю інформацію передрукували й деякі невеликі медіа (наприклад сайти fakt.com.ua, opora.ck.ua, ukrainainc.net).

“Лебедине озеро” у Кремлі на рік вторгнення та заборона продажу нерухомості в Україні: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/Не вірю” 1

Автор допису спочатку посилається на президента Національного інституту геофізики та вулканології Італії (INGV) Карло Дольоні, який повідомив про зсув аравійської плити. А далі наводить слова невідомої людини, яка пов’язує стихійне лихо з ракетними обстрілами України.

“Коли тисячі крилатих і балістичних ракет вже рік гембають по одній з тектонічних плит, то струс мозку отримує вся планета”, — йдеться у дописі.

Більшість читачів Вільного радіо у соцмережах не повірили в цю новину. Однак були й ті, хто вирішив, що це правда. Зокрема, у телеграмі відповідь “вірю” дали близько 25% опитаних.

Ми спитали й простих перехожих, чи вірять вони у це:

“Я не думаю, що це правда, тому що президент інституту геофізики та вулканології заявляє що “я не сейсмолог, і навіть не географ”. Тобто позиціонує себе людиною, яка не розбирається у цій темі.  Це не викликає довіри. І, до речі, сейсмічні (тектонічні, — ред.) плити завжди рухаються, це їхній нормальний стан. І в мене виникає питання, чому тоді не було масштабних землетрусів після Першої та Другої світових війн”.

“Мені здається, що це просто якась страшна нісенітниця. Інститут геофізики, вулканологія, Італія… І закінчилося все війною. До чого це? Тут просто за вуха притягнуті якісь факти воєнних дій. Війна в якихось країнах йде кожен рік, і звичайно це впливає на навколишнє середовище. Але так сильно, мені здається, що ні”.

“Цікава думка, насправді. Я раніше про таке не думав. Ось дійсно, якщо взяти Другу світову війну, Першу світову війну. Тоді руйнування серйозніші були, і чи були землетруси після цього — незрозуміло, я не знаю, не чув, не пам’ятаю. Але сама ідея того, що якщо в одне місце бити і десь воно вилізе — це, в принципі, звучить логічно”.

Ця новина — не тільки фейк, а й типова конспірологічна теорія, пояснює співзасновниця проєкту StopFake Ольга Юркова.

“Тут є маніпуляція: у нас спочатку наведені слова президента інституту геофізики та вулканології Карло Дольоні, який просто каже, що зсунулася аравійська плита. А далі після фрази “людина влучно пояснила: я не сейсмолог і навіть не географ” автор обґрунтовує свою точку зору, що крилаті й балістичні ракети спровокували землетрус. І ми бачимо, що насправді ці слова належать не Карло Дольоні, а людині, яка зазначає, що вона не експерт. Тобто ми одразу маємо розуміти, що цьому джерелу не можна довіряти”, — каже Ольга Юркова.

До того ж, додає фактчекерка, аби впевнитися, що це фейк, достатньо згадати шкільний курс географії. Землетруси виникають через переміщення мас гірських порід у надрах Землі. На це явище не впливає те, що відбувається на поверхні землі.

“У річницю відкритого вторгнення в Кремлі покажуть балет “Лебедине озеро”

“Лебедине озеро” у Кремлі на рік вторгнення та заборона продажу нерухомості в Україні: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/Не вірю” 2

Правдивість цієї новини читачі соцмереж Вільного радіо визначали у другий день нашого експерименту. Близько 75% опитаних повірили їй, інші 25% — ні. Натомість серед тих, кого ми запитали особисто, більшість вирішили, що це фейк.

“Це дуже смішно. Було б кльово, якби вони показали, бо під час розпаду совка (СРСР, — ред.) теж крутили балет “Лебедине озеро”. Це був би дуже крутий знак, але навряд. Буде смішно, якщо покажуть, але я сумніваюсь”.

“Ну взагалі, шукати логіку в РФ — то марна справа, але я думаю, що ні. Тому що показ “Лебединого озера” завжди у Радянському Союзі був символом того, що в країні все дуже погано і країна знаходиться на шляху якоїсь катастрофи. Тому я не думаю, що дозволять таке показати у Росії. Особливо, звертаючи увагу на те, що виборці Путіна — це люди, які жили у часи Радянського Союзу. І побачити таке — це може дуже сильно сполохати його виборців”.

Балет “Лебедине озеро” став символом розпаду СРСР. 19 серпня 1991 року по телебаченню замість запланованих передач показували лише трансляцію спектаклю, поки в Москві тривав путч.

Саме тому ця новина може здаватися фейком, однак це — правда, констатує фактчекерка Ольга Юркова.

“Ми дивимося на джерело, це — сайт Кремлівського палацу. Хоч це і російське джерело, тобто вже сумнівне, але нас на цьому сайті цікавить афіша концертів. І справді, на цю дату балет був запланований. Інша річ, що у нас цій новині надають символічного значення”, — пояснює фахівчиня.

Українці могли не повірити в цю новину, бо у заголовку є певна маніпуляція, додає Ольга Юркова. Як прокоментував прессекретар Кремлівського палацу Костянтин Ярошевський, з яким поспілкувалися російські ЗМІ, дата концерту — це просто збіг, і вистава планувалася давно. Не транслювали балет і по телевізору, повідомили у Кремлі. Однак не всі ЗМІ це зазначили у заголовках, тож у людей виникли асоціації з розпадом СРСР.

“Українцям заборонили купувати та продавати нерухомість”

“Лебедине озеро” у Кремлі на рік вторгнення та заборона продажу нерухомості в Україні: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/Не вірю” 3

Думки людей щодо цієї новини розділилися.

“Ймовірно, це так. Бо в нас повністю рухнув ринок нерухомості, ціни просіли десь на 300%, десь на 300% виросли. Ймовірно, це зробили, щоб нівелювати десь ці перепади, поки триває війна. Можливо, аби не було демпінгу нерухомості, то вирішили зробити так”.

“Квартири досі продаються, бо я це знаю, періодично дивлюся, як ціни міняються на ринку. Тож був би спад оголошень, і з цінами було б не ясно що та як. Тому гадаю, що це неправда”.

“Мені здається, що це правда, бо це логічно. У країні йде війна, і немає ніяких гарантій, що твоє житло буде убезпечено від падіння ракети. Тому мені здається, що це просто якась перестраховка держави”.

“Думаю, що це неправда. Бо хоч і війна, але це ключові права громадян, і їх не можуть утискати. Ймовірно, щось сталося, може, якась кібератака, через що реєстри тимчасово не могли обмінюватись даними”.

А от у соцмережах Вільного радіо читачі голосували більш одностайно — близько 70% опитуваних визнали цю новину фейком, і мали рацію.

Аби перевірити цю інформацію, достатньо подивитися на її джерело, яке вказане на сайті. На порталі нотаріальної палати повідомляли про технічний збій, однак нічого не казали про заборону. Отже, це фейк.

“Нотаріальна палата України повідомляє, що через припинення обміну інформацією між державним земельним кадастром та державним реєстром речових прав на нерухоме майно зупинилася робота нотаріуса. Тобто, це не є заборона, не приймали такого закону чи постанови. Однак виникла проблема, через яку операції з нерухомістю були неможливі”, — пояснює Ольга Юркова.

Тут, доповнює експертка, навряд чи йдеться про свідомий вкид дезінформації — у такому разі швидше за все фейк підхопили би ресурси росіян. Тут можна казати про журналістський непрофесіоналізм або бажання авторів матеріалу набрати більше переглядів. До того ж читачі мали б запитати: чому така заборона могла з’явитися саме зараз?

“Справді, перше, що приходить в голову, — що це пов’язано з воєнним станом. Але ж воєнний стан у нас вже рік”, — говорить фахівчиня.

“Шольц домовився із Зеленським, що західною зброєю не обстрілюватимуть Росію”

“Лебедине озеро” у Кремлі на рік вторгнення та заборона продажу нерухомості в Україні: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/Не вірю” 4

На цю новину люди реагували так:

“Такі новини — це для заспокоєння москалів, що їх не будуть гнобити. Але ж ми знаємо, що це неправда”.

“Я сумніваюся в цьому. Бо в нас вже є зброя, і ми можемо її застосовувати. Але, мабуть, є якісь домовленості між країнами щодо постачання нам зброї: якщо ми вам даємо зброю, то щось хочемо навзаєм. Можливо, це одна з домовленостей, щоб ми не застосовували зброю на території Росії. До того ж позиція Німеччини у цій війні для мене є неоднозначною”.

“Це взагалі смітник — Раша Тудей — тож можна це взагалі не читати. Шольц міг попросити взагалі не застосовувати зброю. Тому він міг попросити, але такого скоріш за все не буде. Тим більше, що таке російські території? Для них (росіян) російські території це Херсонська, Запорізька та інші наші області. І що вони мають на увазі? Ми будемо застосовувати зброю по наших територіях”.

Не повірили у цю новину близько 70% дописувачів соцмереж Вільного радіо. І це дійсно фейк.

“Ми дивимося на джерело в першу чергу, і в цьому випадку це Раша Тудей, відоме російське пропагандистське медіа. Це перший дзвіночок, що тут може бути щось не так. Хоча це не обов’язково означає, що це фейк”, — каже Ольга Юркова.

Російське медіа посилається на інтерв’ю Олафа Шольца німецькій газеті Bild. Фактчекерка радить: ще до того, як ми перевіримо першоджерело, можна переглянути, як цю новину подали українські ЗМІ. Якщо інформація різниться — це теж одна з ознак фейку.

Знайти першоджерело та перевірити інформацію можна навіть не знаючи німецької, для цього потрібно відкрити сторінку газети Bild. через гугл-перекладач.

“Ми бачимо, що журналіст запитав: чи є домовленості з президентом Зеленським про те, що зброя з заходу буде використовуватися лише на українській території, і за її допомогою не будуть атакувати російські території? На що Шольц відповів: щодо цього є консенсус. Тобто, це все. Інше — це домисли. Він не сказав, що є домовленості, він сказав що є консенсус”, — каже фахівчиня.

Зазначимо, що саме про консенсус написали й росіяни. Однак зманіпулювали у заголовку.

“Міжнародні резерви України зросли на 5%”

“Лебедине озеро” у Кремлі на рік вторгнення та заборона продажу нерухомості в Україні: розбираємо сумнівні новини у “Вірю/Не вірю” 5

Таку новину аудиторія Вільного радіо оцінювала в останній будній день тижня, 17 лютого. Думки читачів розділилися майже порівну: близько 46% опитаних повірили у новину, натомість інші 54% визнали це фейком. А ось як відповіли люди, яких ми спитали особисто:

“Гадаю, що ні. Хоч нам і допомагають грошима, але витрати завеликі. Плюс там дуже маленькі цифри вказані, тому вважаю, що це неправда”.

“Це схоже на правду, бо багато вливань з-за кордону в наш бюджет надходить”.

“Сумніваюся, що можна казати про зростання резервів, дивлячись на один місяць. Тим більше, що в країні війна, тим більше, що по нашому держборгу міжнародні організації дали відстрочку. Місяць — це не показник, це не для оцінки валютних резервів. Це як сьогодні яйця подешевшають на гривню, а завтра подорожчають на 5”.

Новина — правдива. Це можна перевірити на сайті Нацбанку, таке повідомлення там дійсно є. Це офіційна організація, в компетенцію якої входить оцінка міжнародних резервів України.

“Однак там йдеться, що вони (резерви) виросли конкретно за січень на 5%. Тобто це не такий глобальний ріст, це ситуативний ріст, пов’язаний з конкретним рухом коштів у січні. І це не означає, що в цілому Україна стала економічно розвиненішою чи багатшою. Тож новина сама по собі правдива, але в заголовку, можливо, потрібно було сказати “виросли за січень”, — пояснює Ольга Юркова.

Вона додає, що хоч новина і правдива, у цьому випадку можна казати про маніпуляцію.

“Я думаю, що в цьому випадку автори матеріалу зробили заголовок більш привабливим, щоб більше людей це читали. Це не завдає великої шкоди, але такий заголовок трохи вводить в оману людей, які не відкривають новини. Все ж більшість не вчитується ретельно в кожну новину”, — каже фахівчиня.

Загалом ознаки маніпуляцій фактчекерка знайшла у кожній із цих новин, навіть у правдивих. Окрім цього, всі ці публікації викликають в читача певні емоції, саме це могло ввести людей в оману, бо це — ознака фейку.

Нагадаємо головні маркери фейків, за якими фахівчиня радить розпізнавати неправду:

  • Емоційні заголовки. Заклики до дій та фрази, які впливають на наші емоції — одні з “маркерів” фейків.
  • Брак конкретики. Якісна новина повинна містити відповіді на запитання: хто, що зробив, де і коли.
  • Штучне об’єднання несумісних фактів. Трапляється, що інформація правдива, але з неї роблять непов’язаний з новиною висновок.
  • Новини з російських ресурсів або відсутність першоджерела.
  • Російська мова. Це не пряма ознака фейку, але може вказувати на те, що новину поширюють росіяни.
  • Заміна деяких літер у тексті на латинські. Це роблять для того, аби пошукові системи не могли знайти цю новину.
  • Відсутність новини на сторінках якісних українських медіа.

Які новини минулого тижня виявилися правдою, а які ні — читайте у попередньому матеріалі рубрики “Вірю/Не вірю”. Зокрема, читачі Вільного радіо разом з експерткою з’ясовували, чи знизять в Україні тарифи на воду та чи будуть примусово повертати з-за кордону чоловіків.

Читайте також:


Завантажити ще...