У будівлі, де колись лунав перший плач новонароджених, сьогодні тиша відгукується луною. Палати, де раніше починалося нове життя, дивляться на світ порожніми вікнами. Нещодавно пофарбовані коридори та підлога з нової плитки ще пам’ятають кроки лікарів.
Разом з волонтерами та працівниками благодійних організацій наша кореспондентка побувала у пологовому відділенні Костянтинівської багатопрофільної лікарні та побачила, як звідти евакуюють обладнання.
Дев’ята ранку. Разом з Філіпом з благодійної організації “Ю-СЕЙВД” прямуємо у прифронтове місто на звичайному білому бусі з гуманітарними наліпками. Ця автівка виконувала вже безліч завдань від евакуації людей із зони бойових дій до розвезення води у прифронтові населені пункти. І цей самий бус вивозитиме сьогодні обладнання й меблі пологового відділення. Машина не дуже містка, але багатотонні вантажівки волонтери перестали використовувати після російських ударів по авто гуманітарної місії в Костянтинівській громаді.
“Десятитонна автівка коштує дорожче, вона велика, може бути сприйнята ворогом як ціль, тим паче ці машини менш маневрені. Тому ми заїжджаємо середніми автівками до 5 тонн та робимо декілька ходок, щоб забрати майно до більш безпечного міста. Вивозимо спочатку до нашого логістичного хабу, де це обладнання буде спаковано та розміщено по палетах, а потім в іншу область”, — розповідає координатор БФ “Ю-СЕЙВД” у Донецькій області Філіп Йорк.
Біля будівлі Костянтинівської багатопрофільної лікарні нас вже очікують місцеві волонтери та співробітниця медзакладу. За десять хвилин приїжджають ще дві автівки. За кермом однієї з них бачу знайоме обличчя — це представник проекту “Дорога життя” Юрій. Він приїхав з напарником, який допомагатиме вантажити обладнання. Також під’їжджає яскраво-жовтий “мерседес” волонтера Миколи Саєнка, знайомий багатьом на Донеччині. Чоловік має великий досвід у завантаженнях та перевезеннях.
Як кажуть волонтери, вони об’єдналися заради спільної мети — допомогти громаді. Сьогодні сюди приїхали не лише місцеві добродії, а й іноземці, які давно волонтерять на Донеччині.
Поки чоловіки оглядають обладнання, я роздивляюся лікарню. Це свіжовідремонтована будівля з пластиковими вікнами, утепленими стінами та новим дахом. До входів ведуть спеціальні довгі пандуси, збудовані за сучасними стандартами. Прямую до другого входу: на нових дверях з чорно-жовтою окантовкою, яку можна зустріти в європейських лікарнях, висить оголошення “Пологовий не працює з 01.10.2024”.
Піднімаюсь сходами нагору, де раніше були стаціонар гінекології та пологовий. Один поверх зачинений для пацієнтів — саме звідси сьогодні волонтери евакуюють обладнання та медичні меблі. Сукупно все це майно коштує близько 16 мільйонів гривень.
У порожньому коридорі біля ліфта стоять готові до евакуації “лелеки” — фізіотерапевтичні опромінювачі для догляду за малюками. Таких “лелек” тут сім, і через великі габарити евакуювати їх доведеться кількома машинами. Потім вже на складі у більш віддаленому від фронту місті їх обережно спакують та звідти багатотонними автівками перевезуть на зберігання до Дніпропетровщини.
“Те обладнання, яке не використовується наразі в лікарні, наприклад, з акушерсько-гінекологічного відділення, або через те, що лікарі повиїжджали, і не потрібен якийсь УЗД-апарат чи інше лабораторне обладнання, евакуюють для збереження”, — пояснює журналістам Вільного радіо головна лікарка Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради Олена Руденко.
Бежеві, місцями лагідно-рожеві стіни нагадують про затишок, який ще донедавна тут був, але зараз вони ніби втрачають тепло. Я все життя прожила у Костянтинівці та не раз була в цій самій лікарні. Тут народилося не одне покоління костянтинівців, серед яких багато моїх знайомих.
Коридорами пологового відділення розлітаються відлуння кроків та уривчасті слова. Як місцева жителька, я прощаюся з цим місцем зі сльозами на очах, наче закриваю книгу з надіями на майбутнє. Втім, хочеться вірити, що стіни цього пологового вціліють, і тут знову лунатиме плач немовлят.
“Цього року було 45 років, як я тут працюю, а ось зараз усе вивозять. Усе нове, після ремонту привезене в лікарню. У 2019 році був ремонт, у 2020-му вже частково починали працювати у відремонтованих кабінетах. Така краса у відділенні, і не довелося в цій красі довго попрацювати. Багато років не було ліків, сучасного оснащення, не було чим працювати, а зараз ліки є, ремонт зроблений, стільки всього благодійники привезли — тільки працювати б і працювати… Якщо буде потрібна допомога жінкам, ми продовжимо її надавати на іншому поверсі в жіночій консультації”, — каже старша акушерка жіночої консультації Наталя Тищенко.
На обліку тут залишаються 12 вагітних, але народжувати в місті їм не рекомендують через небезпеку.
Та попри ризики, зараз у Костянтинівці продовжують працювати чотири відділення багатопрофільної лікарні: хірургічне, травматологічне, терапевтичне та неврологічне, а також “швидка допомога” та поліклініка.
Однак волонтери “Ю-СЕЙВД” усе ж закликають місцевих евакуюватися. Представники організації допоможуть з виїздом і транспортуванням речей.
“Наприклад, якщо родина з людьми похилого віку або з хворою людиною може винайняти житло, або їх у себе прихистять родичі, ми можемо безкоштовно допомогти з перевезенням техніки, меблів, особистих речей. Якщо родина планує виїжджати, але ще не зняла собі житло, ми до виїзду можемо взяти речі на зберігання до 14 днів, а потім доправити адресно”, — говорить координатор БФ “Ю-СЕЙВД” у Донецькій області Філіп Йорк.
Для евакуації та перевезення речей телефонуйте за номером: (098) 469-18-18. Волонтери відповідають щодня до 15:00.
Також ви можете заповнити гугл-форму, і з вами зв’яжуться для уточнення деталей.
Раніше ми розповідали, як працює останній пологовий будинок на Донеччині.