Зображення до посту Лікарі очікують спалах коронавірусу на Донеччині після свят і нову гумдопомогу (інтерв’ю)  

Чим забезпечені лікарні Донеччини, які приймають хворих на коронавірус? Скільки коштує тест на COVID-19 та чи можна зробити його вдома самому? Коли почнуть тестувати лікарів регіону? Про ці та інші питання навколо епідемії в Донецькій області ми поговорили з  заступником начальника управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олександром Педенком.

 

Розпочнімо з узагальнених даних про коронавірус, щоб усі слухачі розуміли точне визначення. Що це таке? Та чому ми паралельно можемо зустрічати також назви COVID-19 або Sars-nCov-19? 

Різниці насправді немає. Що Sars, що коронавірус, що COVID-19 — це те саме. COVID — це коронавірус, 19 — це рік, коли він був відкритий. Sars — це гострий респіраторний синдром, а коронавірусна хвороба — це гостре респіраторне захворювання. І знову ж таки 19 — це те, що він був відкритий у 2019 році. Ну а “корнавірусна інфекція” — це вже більш адаптовано для сприйняття наших громадян.

Які симптоми коронавірусу?

Як в будь-якого гострого респіраторного захворювання. Зараз ми бачимо тріаду — на фоні більш оптимального здоров’я різкий підйом температури тіла (вище 38), задишка та сухий кашель. Може бути біль або першіння в горлі, деякі пацієнти вказують, що за декілька днів втрачають нюх.

коронавірус інфографіка

Є якесь розподілення на етапи? Тобто, спочатку температура, а потім за кілька днів кашель чи щось таке. 

Ні. Як правило, ті, хто саме хворіє, а не є носієм цього вірусу, мають гострий блискавичний початок, високу температуру та ускладнене дихання. 

Якщо ми говоримо про складні випадки, чи є у нас в області ті, хто потребує апаратів штучної вентиляції легень?

Станом на сьогодні в області тяжких випадків не було зафіксовано. Крім випадку в місті Дружківка, коли діагноз — коронавірусна інфекція — був встановлений фактично за декілька годин до смерті хворого. І аналіз підтверджуючий прийшов вже коли пацієнт помер. А всі інші випадки були середнього або легкого ступеня тяжкості. 

Чому ми говоримо про те, що на піку хвороби нам важливі апарати штучної вентиляції легень та окремі палати?

Окрема палата потрібна для того, щоб пацієнт не міг контактувати ні з ким в той період, коли він заразний. Щоб він був ізольований. Щодо апарату штучної вентиляції легень — вони потрібні для тяжких випадків, коли легені перестають функціонувати як необхідно фізіологічно. Тоді необхідно подавати кисень за допомогою апарату штучної вентиляції легень. В легших випадках достатньо надавати хворому зволожений кисень за допомогою кисневих концентраторів. 

Як коронавірус знищує легені? Це як пневмонія?

Так, це гостре запалення легень, пневмонія. І він швидко розмножується. Органом-мішенню є саме легені. 

Тобто легені руйнують весь час хвороби?

Так

Як коронавірус руйнує легені

Як передається коронавірус?

Коронавірус — це крапельна інфекція. Він передається, якщо мокротиння хворого потрапляє на слизові оболонки здорової людини. І вірус починає розмножуватись на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів. А потім він спускається вниз і масивно розповсюджується в легеневих тканинах. Тобто, людина має кашляти і з кашлем буде відходити мокрота. Або, якщо у людини хворої кашель малопродуктивний, він може прикривати руками рот під час кашлю і мокротиння, залишене на руках хворого, буде передаватись і через інші предмети. Оскільки вірус в зовнішньому середовищі живе не довго, а на предметах (дерев’яних, металевих, будь-яких) він зберігається досить довго. У зв’язку з тим рекомендують відстань 1,5 м і обов’язково захисні рукавички. Щоб, коли після того як ви зробите якісь продовольчі або не продовольчі закупівлі, рукавички викинути і руки мають бути чисті. Заздалегідь треба продумати все так, щоб гаманець був не в сумці, щоб гаманець був в руці. Бажано користуватися 1 рукою, іншою тримати гаманець. І потім, вже коли повернулися додому, то обов’язково помити руки. Не чіпати обличчя та очі, ніс брудними руками. 

Куди звертатися при виявленні симптомів коронавірусу? Як це краще зробити?

Завжди звертатися треба до сімейного лікаря, якщо такий є. Якщо не уклали декларацію з сімейним лікарем, то варто якомога швидше її укласти. Якщо немає ні сімейного лікаря, ні можливості укласти декларацію, а відчуваєте негаразди з органами дихання — звертатися на швидку.

З тих випадків, які я вже бачила в Донецькій області, більшість контактували з хворими і при чому це було саме в родині. Тобто хтось підчепив, приніс додому і вся родина хворіє. Це загальна тенденція, що швидше заражаються в родині?

В області — так. Або контакт на підприємстві, або контакт в родині. 

Чим коронавірус відрізняється від грипу або пневмонії?  

Що грип, що коронавірус — це респіраторні захворювання. Але у covid більш агресивна дія стосовно легенів. Він, на відміну від грипу, блискавичніше протікає.  Covid залишається на поверхнях будь-який і менше його в зовнішньому середовищі. Для грипу більш необхідний повітряно-крапельний шлях передачі.  

Відповідно до рекомендацій МОЗ, якщо людина має легку форму хвороби, то її залишають вдома на самоізоляції. Розкажіть: як це працює? Що має робити людина вдома, як лікуватися чи не лікуватися? 

Якщо встановлений діагноз (діагноз встановлюється завдяки ПЛР-діагностиці, лише ПЛР-діагностика визначає РНК вірусу та дає можливість лікарю встановити діагноз COVID-19), людина з уже зниженою температурою, без дихальної недостатності,  дійсно має залишатися на 2 тижні вдома. Вона має отримувати симптоматичну терапію, противірусні препарати. За призначенням лікуючого лікаря. 

Якщо казати про цей період самоізоляції, то бачила як різні міста звітують скільки таких людей. А як людині, яка живе сама, забезпечувати себе їжею та іншим?

Ну, я вважаю тут повинні включатися соціальні служби. Система соціального захисту в області налагоджена. Тож варто звернутися туди. І, як я знаю, і волонтерський рух в області розвинений. Тож не бачу тут перешкод.  

Як роблять тест на коронавірус?

Призначити швидкий тест повинен лікар. Для того, щоб провести цей тест, необхідна або венозна кров, або венозна кров, яка центрифугується, і отримується сироватка крові. Два види тестів, які бачили ми — це на визначення імуноглобуліну М(виключно сироватка крові), та комбінований тест імуноглобулін J та імуноглобулін М (тут можна використовувати венозну кров або сироватку). Це експрес-тести, які ймовірно вказують на ймовірне захворювання коронавірусом. Ці тести будуть позитивно спрацьовувати у тої особи, яка вже хворіє впродовж хоча б 5 днів. А ПЛР-тест — це вже якісний тест, який показує, що в організмі людини є той чи інший вірус. Це вже РНК вірусу, його основа. ПЛР-тест робиться з мазку з носоглотки, назофарингального мазку. Тут ні кров, ні сироватка нам не допоможуть. 

Лікарі очікують спалах коронавірусу на Донеччині після свят і нову гумдопомогу (інтерв’ю)   1
Один з експрес-тестів та його комплектація

Наприклад, ми побачили в аптеці оголошення, що продаються експрес-тести оці українські. Чи можна самому собі зробити тест на коронавірус?

Ну, якщо ви можете самі собі взяти венозну кров, то певно так. Але ті тести, які бачив я, — це упаковка з 50 тестів на визначення імуноглобуліну М. До цих 50 тестів йде 1 флакончик з реагентом. Тести, які нам надав фонд, там в упаковці 20 тестів, і на ці 20 теж йде 1 флакончик з реагентом. Якщо вам в аптеці запропонують лише тест, без реагента, то побачити результат буде неможливо.

Скільки коштує тест на коронавірус?

Для пересічного громадянина це безкоштовно (мова про тест в лікарні за направленням лікаря, — ред.). Для держави — ті тест-набори, які ми маємо, це або придбано меценатами, або надано в якості гуманітарної допомоги. А амортизація обладнання, людський ресурс, тут треба рахувати. Але не 5 копійок. 

Є якісь оцінки того скільки коштує лікування хворого на коронавірус? 

В Донецькій області мені поки важко сказати, бо лікування було без участі апаратів штучної вентиляції легень. Але за розрахунками експертів ВООЗ, якщо я не помиляюсь, від 1200-1500 грн коштує доба лікування середньої та тяжкої складності коронавірусної інфекції (для держави, — ред.).

 

Чому якщо я себе добре почуваю, то все одно не варто ходити провідати літніх батьків (чи все ж варто?)

Тому що інкубаційний період і вірусовиділення може тривати до  тижнів. А якщо заразити літню людину, то дуже високий ризик того, що вона може не впоратися з хворобою та померти.  

А якщо людина дуже прагне займатися спортом на вулиці, це може зашкодити?  

Якщо у людини немає ніяких ознак гострих респіраторних захворювань, але вона перебуває на самоізоляції оскільки прибула з країн, де вже зареєстровані випадки коронавірусної інфекції, вона має 2 тижні бути на самоізоляції не залишаючи приміщення. Якщо людина не потрапляє під обов’язкову самоізоляцію, то ніхто не забороняє займатися спортом.  

По Україні зараз є різні дані щодо того коли саме варто очікувати піку захворювання. Від чого залежить ця дата?

Ця дата, на мою думку, залежить від того як ми ставимося до оточення. Якщо, скажу російською, наплєватєльскоє отношеніє, то пік прийде дуже скоро. У Донецької області або друге, або третє знизу місце по захворюваності на коронавірусну інфекцію. Хоч ми виконуємо і багато тестів завдяки тому що запрацювала лабораторія в Слов’янську та Маріуполі. Сподіваємось, що найближчим часом ще одна лабораторія запрацює в області. Кількість людей, які проходять дослідження, буде збільшуватися. Але, завдяки тому, що область закрили, немає контакту з тими містами та регіонами, де є спалахи.  Тому в області такі показники. Як тільки міграція знову буде велика, то пік може бути через добу, і через тиждень. 

служба в святогірській лаврі на великдень 2020
Служба в Святогірській лаврі на Великдень 2020

Чи очікують лікарі сплеску захворюваності після масових заходів на Великдень? Якого саме та як до цього готуються?

Так, якщо не буде дотримуватися відстань між людьми 1-1,5 м, а в церквах це неможливо при великому скупченні народу. Якщо серед парафіян буде хвора людина, то можливе зараження буквально усіх, хто був в церкві. На жаль, є таке наразі занепокоєння серед медпрацівників.

Скільки допомоги вже отримала Донеччина для боротьби з коронавірусом від держави та приватних благодійників (в грошах, масках, апаратах ШВЛ)? Хоча б приблизно 

Донецька область вже отримує і засоби індивідуального захисту, і отримують апарати. Очікуємо після свят на поставку 50 апаратів штучної вентиляції легень. Очікуємо, вже облдержадміністрацією закуплено, дезінфікуючі засоби, засоби індивідуального захисту, шиються одноразові та багаторазові захисні костюми. Доволі великий обсяг різноманітної і благодійної допомоги, і закупівля триває. Закуповуються і противірусні засоби на випадок необхідності. Хворі будуть забезпечені.   

Яка у нас лікарня зараз найбільш забезпечена? 

У нас усі лікарні, які є форпостом по боротьбі з коронавірусом, — це Костянтинівська, Мирноградська та 2 маріупольські лікарні — вони рівномірно забезпечені усім необхідним. Також швидка допомога забезпечена засобами індивідуального захисту та дезінфікуючими засобами.

На позаминулому тижні представники офісу президента, моз та ю-контрол презентували карту медзабезпечення. І там цифри показують поганий рівень забезпечення ключових лікарень. Це не актуальні цифри чи як так виходить?

Це не зовсім правдива інформація, скільки 2 тижні тому було роздано і рукавичок 100 тисяч стерильних, 100 тисяч не стерильних, захисні костюми на тому тижні 2 тисячі штук були роздані, на наступному тижні також буде велика кількість багаторазових костюмів доставлена до області. І, за тими оперативними даними, які ми дивимось щодня, в закладах охорони здоров’я достатньо (засобів захисту,- ред.). Якщо не буде сплеску, то вони забезпечені на 10-14 діб усіма необхідними засобами індивідуального захисту. Якщо проводити порівняння з лікарнями, які отримують по 10-20-30-40 хворих, напевне ми менш забезпечені. Хоча пропорціонально — непогано.    

Ви казали, що на цьому тижні має бути ще додаткова партія апаратів штучної вентиляції легень

Не додаткових, перших. Перша партія апаратів ШВЛ. Так нас запевняють ті, хто надають цю гуманітарну допомогу. 

Скільки апаратів ШВЛ потрібно мати Донеччині? 

Нам, за нашими розрахунками, в тих лікарнях, які будуть надавати допомогу, і лікарні на резерв (другої ланки), нам необхідно 77 апаратів.

Зараз я бачила дані, що їх 155. Це ви кажете про понад 200 загалом?

Те, що ви бачите, це апарати як високого експертного класу, так це і апарати середнього класу. Для лікування хворих з коронавірусною інфекцією нам необхідні виключно апарати високого класу. Так що ми сподіваємось отримати 100 апаратів експертного класу і встановити їх в тих лікарнях, де будуть лікуватися хворі. Те, що є, є і середнього класу, і експертного класу, і портативні апарати.Але нам необхідні лише апарати експертного класу. 

Поговорімо про обсервацію. А саме ту, яку мають проходити люди, які їдуть через контрольні пункти в’їзду-виїзду. Де таких людей розміщують і чим вони забезпечені?

Визначено 4 заклади: на півночі області, в центрі та на півдні 2 заклади. Медичні та побутові послуги надаються безкоштовно, але харчування буде оплачувати людина, яка знаходиться на обсервації.  Вийнятки були здається на початку тижня, люди заявили, що вони будуть дотримуватись самоізоляції, і вони насамперед мешканці тих міст, які знаходяться на контрольованій урядом України території Донецької області. Обсервація потрібна тим особам, які не можуть дістатись до житла, або його взагалі не мають (на підконтрольній території, — ред.). Ті, в кого є де провести 14 днів самоізоляції, — будуть проводити їх там.

Якщо людина, яка перетинає КПВВ має реєстрацію на тимчасово непідконтрольній українському уряду території, і її пропустили за процедурою виключення, то які дії?

Таку людину направлять в обсерваційний заклад, який визначений облдержадміністрацією. 

Заберуть на швидкій чи сама має доїхати в лікарню?

Ні, звичайно не сама, людину доставлять з КПВВ до обсерваційного закладу.

міряють температуру на КПВВ на Донбасі
Фото: прес-центр Штабу ООС

Чи перевіряєте ви усіх лікарів, які контактують або контактували з хворими на коронавірус?

Так, ми почнемо це робити, оскільки останнім часом з’являється інформація, що і в Україні, і в Донецькій області, медичні працівники хворіють на коронавірусну інфекцію. Так, ми будемо тестувати всіх. На сьогодні вже є лабораторії. Коли Донецька область не мала лабораторій і була необхідність возити біоматеріали до міста Києва, спрямовувались лише матеріали хворих. Зараз є така можливість, є в області достатня кількість ПЛР-тестів, так що медичним працівникам будуть проводити також ПЛР-діагностику. 

Як змінилися правила та графік дезінфекцій в лікарнях та швидких?

Кожного разу обробляється машина швидкої допомоги, яка транспортувала хворого з підозрою на коронавірусну інфекцію. Дезінфекційні засоби широко використовуються і безпосередньо в лікарнях.


Завантажити ще...