Верстка: Анна Сердюк

Лікнеп з порушень під час виборів

їхні види та реальні історії махінацій
Ви член комісії, спостерігач, представник партії чи виборець? Тоді цей текст корисний для вас. Під час виборчої кампанії учасники виборчого процесу час від часу, навмисно чи ні, порушують закон. Видів порушень дуже багато на будь-якому етапі. Вільне радіо розпитало 2 досвідчених учасників виборчого процесу про види порушень та реальні історії з дільниць. Якщо бачите подібне — повідомте поліцію.
Стаття 19 Виборчого кодексу вимагає, аби вибори були чесними та встановлює відповідальність за порушення виборчого законодавства. Громадяни мають право захищати свої виборчі права, оскаржуючи порушення.

Ми поспілкувалися з бахмутською громадською діячкою Галиною Олійниковою, яка неодноразово була спостерігачем, довіреною особою кандидатів та членом комісій. Другий наш співрозмовник — Геннадій Богун, голова Бахмутської районної ТВК. Вони розповіли про різні порушення, свідками яких були на Донеччині під час виборів різних років. Ми спробуємо розібратися чому та чи інша маніпуляція є порушенням закону, процитувавши деякі положення Виборчого кодексу.

Отже, всі порушення, про які розповіли нам Галина та Геннадій, ми розподілили на 3 основні часові категорії:
Порушення перед днем виборів
Порушення в день виборів
Порушення після завершення голосування
Порушення перед днем виборів
Непрозорий кошторис виборчих фондів
Виборчий кодекс дозволяє фінансувати передвиборну агітацію лише з коштів виборчого фонду партії (кандидата або організації партії) — ця вимога прописана в п. 5 ст. 12 та має забезпечувати принцип рівності прав та можливостей кандидатів та партій.
Кандидати мають показувати з якого фонду витрачаються гроші на це та мають показувати документи: з якого фонду видається вся ця агітаційна література, оформлюють банери і т. п. Копії рекламних матеріалів кандидати мають подавати до комісії (окружної, — ред.) На жаль, наша судова система не реагує на це, хоча ти подаєш заяву і зауваження. І навіть на окружній комісії на свій розгляд судять, чи це порушення чи не є. Закон чомусь не є обовязкової дії. З цього все починається.
каже бахмутська активістка.
Звітність політичних партій про майно, доходи, витрати та фінзвіти про надходження та використання коштів виборчих фондів має оприлюднити у публічній частині Єдиного державного реєстру Національне агентство з питань запобігання корупції (згідно з ч. 6 ст. 23 Виборчого кодексу). Також НАЗК має прослідкувати чи вчасно подали такий звіт, наскільки він повний та достовірний.

Додамо, згідно зі ст. 159-1 Кримінального кодексу, порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації карають штрафом до 5 100 грн або виправними роботами до 2 років, або обмеженням волі на 2 роки, з позбавленням права обіймати певні посади на 5 років.
Підкуп виборців
Виборцям дозволяється дарувати лише продукцію з партійною символікою або згадкою про кандидата, вартість якої не перевищує 6 відсотків розміру податкової соціальної пільги, тобто 63 грн 06 коп. Все, що дорожче цього, вважається підкупом виборців. В окремому матеріалі ми детально розповіли про це.
Цього року дозволили переселенцям голосувати. А минулого року у прифронтових громадах (Майорськ, Світлодарськ) останньої миті зареєструвались люди з Горлівки, які не мешкають постійно на цій звільненій території, а як переселенці тут лише зареєстровані. Їх привезли, вони проголосували, їм по 200 баксів заплатили. Це теж спотворення волевиявлення народу
каже Галина Олійникова.
! Ця заява про прямий підкуп не відображена в судових справах. Спікерка розповідає про дані, які розповіли їй. Однак це не підтверджено вироками або покараннями.
Зазначимо, максимальне покарання за підкуп виборців — ув'язнення до 7 років. Причому засудити можуть не тільки тих, хто підкупав виборців, але й громадян, які продали свої голоси(ст. 160 Кримінального кодексу України). Але якщо людина (крім організатора та підбурювача такого правопорушення) добровільно повідомить про злочин до того, як підкуп виборців виявили правоохоронці, і допоможе розкрити справу, то її звільняють від відповідальності.
Махінації зі зміною місця голосування
Згідно зі ст. 12 п. 2 кожен виборець має один голос на кожних виборах, у яких він має право брати участь, та може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців.
А під час 1-го туру президентських виборів 2004 року (які призвели до першого Майдану та Помаранчевої революції, — ред.) спостерігачі фіксували масові фальсифікації на користь провладного кандидата Віктора Януковича з так званими "відкріпними талонами". Тоді люди могли, написавши заяву, отримати відкріпний талон та проголосувати на будь-якій іншій дільниці
згадує бахмутська активістка.
Додамо, тисячі людей по всій країні отримали ці відкріпні талони та змогли проголосувати мінімум двічі. Вони їздили від дільниці до дільниці та голосували з фальшивими відкріпними талонами. Причому таких людей возили безкоштовно потягами та автобусами, тут залучали адміністративний ресурс.
Пізніше прокуратура та МВС підтвердили майже 6 тис таких фактів. Ця схема суттєво вплинула на волевиявлення.
Адміністративний ресурс — це можливість використання політичними силами, партіями та кандидатами на виборах їх політичного становища або зв'язків з урядовими установами для впливу на результати виборів. Під час проведення виборів адмінресурс може бути як протиправний, так і маніпулятивний, тобто з відвертим порушенням закону чи використанням лазівки в законодавстві
Порушення в день виборів
Агітація в день голосування
Передвиборна агітація напередодні дня голосування та в день голосування забороняється. Це прописано в п. 3 ст. 52 Виборчого кодексу. У цей час забороняється також проведення масових
акцій від імені кандидата або партії, розповсюдження агітматеріалів, проведення концертів або спортивних змагань за участю кандидатів, партій. Навіть заборонено публічно оголошувати, що якийсь концерт, вистава або змагання проводяться за підтримки певного кандидата або партії. Тому день перед виборами називають "днем тиші".

Агітація на дільниці в день голосування заборонена. Часто залишаються на дільницях прапорці, кулькові ручки від якоїсь партії з логотипами. Або десь залишилася партійна реклама. За "день тиші" в суботу (напередодні дня голосування, — ред.) комунальники мають вичистити все місто, аби ніде нічого не залишалося. Часто й густо це роблять лише на центральних вулицях, а на периферії агітація залишається й на день виборів
зазначає Галина Олійникова.
Порушення під час встановлення особи виборця
Пункт 1 статті 17 Виборчого кодексу декларує: голосування за іншу людину чи передання свого права голосу будь-кому забороняється, оскільки кожен виборець на виборах голосує особисто.

Тому перед тим як отримати бюлетень, виборець має довести, що він — це він, показавши один з дозволених документів з фото для ідентифікації його особи. Але іноді нечесні члени комісії видають бюлетені людям, які видають себе за інших. Це порушення закону.
Часто буває голосування без паспортів, по чужих документах або з помітками в паспортах, коли виборець підходить до певного члена комісії. (А члени комісії проходять перед виборами по адресах на дільниці, опитуючи виборців хто буде, хто не буде голосувати). І коли точно знають, що або цієї людини немає, або вона точно не прийде голосувати, за неї можуть прийти проголосувати інші люди
каже Олійникова.
Зазначимо, під час місцевих виборів-2020 (які проводяться в умовах карантину по COVID-19) виборці мають приходити на дільницю для голосування у масках. Перед тим як видати виборцю його бюлетень, член комісії має встановити особу виборця за допомогою документа з фотографією, який надає виборець. Маска на обличчі унеможливлює ідентифікацію людини, тому члени комісії будуть просити тимчасово зняти маску. Експерти з виборчого законодавства кажуть, що в цей момент теж ймовірно будуть фіксувати порушення під час цих виборів.
Фото: Тренувальний процес голосування від ЦВК
Вкиди бюлетенів
Кожний виборець має кинути в одну з виборчих скриньок лише свій власний заповнений бюлетень. Але деякі підкуплені махінатори іноді пробують вкинути в скриньки декілька заповнених за певного кандидата бюлетенів.
Вкиди все одно практикують, десь якісь "ліві" бюлетені. Для парламентських, президентських виборів вони друкувалися централізовано в якихось спеціальних друкарнях, де контролюється друк зайвих бюлетенів. А в жовтні цього року їх будуть замовляти самі голови кожної ТВК. Під час підрахунків голосів вкинуті пачки по 5-10-20 бюлетенів легко помітити — у них згин в одному місці
пояснює Галина Олійникова.
На кожній дільниці має бути додаткова кількість бюлетенів у кількості 0,5% від числа виборців на цій ДВК. Під час місцевих виборів друк бюлетенів замовляє кожна територіальна комісія окремо через Prozorro. Під час попередніх місцевих виборів на Донбасі, у 2015-му, майданчику електронних торгів Prozorro не було. Тому голови ТВК замовляли бюлетені в друкарнях за готівку, і було досить легко замовити більше, ніж 0,5% зайвих, а потім організувати їх заповнення та вкид.
Неправомірне видалення з дільниці журналіста або спостерігача
Іноді члени комісії приймають рішення видалити принципових журналістів або спостерігачів з дільниці — або під час голосування, або з підрахунку голосів.
Позбуваються таких, які занадто цікавляться ходом підрахунку, не дають фальшувати вибори, фіксують порушення, в тому числі на відео. Якщо журналіст або спостерігач не перешкоджають роботі членів комісії, а його видаляють - це порушення закону
наводить приклад з минулих виборів бахмутська активістка.
Зазначимо, згідно зі ст. 157 Кримінального кодексу, перешкоджання діяльності офіційного спостерігача карається обмеженням або позбавленням волі до 3 років. Таке ж покарання можуть застосувати й до офіційного спостерігача, якщо він перешкоджав роботі члена виборчої комісії.

Якщо до спостерігача застосовували насильство, пошкодили або знищили його майно (або тільки погрожували це зробити), — таке порушення карається позбавленням волі до 5 років. Якщо такі дії вчинила група людей, попередньо змовившись, або член виборчої комісії, — їм загрожує до 7 років позбавлення волі.

Якщо ж перешкоджали законній професійній діяльності журналіста (намагаючись вилучити зібрані ним матеріали, відмовити у доступі до інформації або заборонити показувати окремих людей), то таке порушення підпадає під ст. 171 Кримінального кодексу та карається штрафом до 850 грн, або арештом до пів року, або до 3 років обмеження волі.
Переслідувачу журналіста, або людині, яка намагається будь-яким чином вплинути на журналіста для перешкоджання його професійній діяльності загрожуватиме до 3 400 грн штрафу, арешт до пів року або до 4 років обмеження волі. Якщо це ж саме вчиняє службова особа, використовуючи своє службове становище, або група людей-змовників, таких порушників штрафують на суму до 8,5 тис грн, або обмежують волю до 5 років, та можливо з позбавленням на 3 роки права займатися певною діяльністю.
Підкуп членів комісії
Зазвичай якщо хочуть когось підкупити, то роблять це таємно. Але Геннадій Богун пригадує перший тур президентських виборів 2019 у Лимані та спробу підкупити одразу декількох членів дільниці, та ще й відкрито.
Заїжджають представники по декількох дільницях. У 8:00 відкривається дільниця, а у 8:05 заходять та кажуть:
— Так, хто від нашої партії?
— Я, я, я…, — кажуть члени комісії.
— Ось вам півтори, вам, вам півтори тисячі гривень, — кажуть "гастролери".
Прямо при всіх, всі у шоці. Це реальний підкуп, і це реально було. Не знаю, може вони підкупали і не своїх членів партії. Потім їм, щоправда, "відбили" бажання це робити, швидко прийняли рішення та далі їх не пустили
згадує голова Бахмутської районної ТВК Геннадій Богун.
"Карусель"
"Карусель" — це складна схема виборчої маніпуляції, в якій задіяні декілька людей. Причому чим більше людей задіяні ззовні дільниці, тим більше голосів за певного кандидата вдасться незаконно накрутити. Але необхідна умова — підкуплена людина на видачі бюлетенів.
На останніх парламентських виборах минулого року прийшла на дільницю дівчина. Було видно, що вона неповнолітня. Вона показала не свій документ та хотіла взяти бюлетень за когось. Тобто то була спроба так званої "каруселі". Я в цей час ходив по квартирах (з переносною скринькою, — ред.) А коли повертався на дільницю, звернув увагу: на відстані сиділа група з 5-6 людей. Вони намагалися прорватися на дільницю: то в туалет пройти, то ще за чимось. Я попросив майора поліції, аби вона перевірила документи в того з них, хто стояв на вулиці. У нього виявилася київська прописка.

Затримати його не могли, але організувати спробу "каруселі" ми завадили. Він хвилин 30 крутився навколо. Це, вибачте, вибори, а не просто так. Потім ці люди о 19:30 (за пів години до закриття дільниці) намагалися знову потрапити на дільницю. Там було 2 виходи; один я блокував, інший — сержант з автоматом. Коротше, о 20:00 ми зачинилися, "каруселі" не було.

Кримінальну справу відкрили, мене ще викликали як свідка, хоча я нічого не міг розповісти, оскільки тоді ходив з переносною скринькою по домах людей
розповідає Геннадій Богун.
Зазначимо, за незаконне використання виборчого бюлетеня, голосування виборцем більше ніж один раз карають штрафом до 5 100 грн, виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 3 років або позбавленням волі до 2 років (ст. 158-1 Кримінального кодексу).

Додамо, організувати "карусель" можливо лише за участі мінімум одного недоброчесного члена комісії, який сидить на видачі бюлетенів.
Якщо хтось один на видачі бюлетенів сидить, знає, його проінструктували. Це (чий бюлетень можна віддати комусь в "карусель", — ред.) за деякий час до виборів прораховується: "Оці люди там не живуть, оці далеко, цей там, цей сям
каже Геннадій Богун.
Порушення після завершення голосування
О 20:00 на всіх дільницях країни люди мають завершити голосування, та дільниці зачиняються для підрахунку голосів. Цього року бюлетені будуть різних кольорів. На початку підрахунку голосів їх розкладуть по кольорах, потім почнуть підраховувати вже за відмітками за окремі партії та кандидатів в них.
Зарахування бюлетенів за іншого кандидата
Під час підрахунку голосів визначений член виборчої комісії рахує виборчі бюлетені вголос. А при підрахунку голосів за депутатів рад член комісії має показати кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця.

Якщо ж хтось з членів комісії сумнівається (за кого саме стоїть відмітка в бюлетені), виборча комісія разом приймає це рішення голосуванням. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.
Зазначимо, згідно з ч. 2 ст. 158-3, за включення до виборчої документації завідомо недостовірних відомостей позбавляють волі на термін до 7 років та на 5 років позбавляють права обіймати певні посади.
Процедура підрахунку ніби й чітко виписана, але у нас завжди поспішають, щоб швиденько підрахувати, швидше здати в окружну комісію та забути це все. Встає людина, швидко швиряє-швиряє ці бюлетені, називає, й досить часто вони пролітають не в ту стопку. А спостерігачів завжди відсувають від столів: мовляв, сядьте, не підходьте, не заважайте
каже Галина Олійникова.
Заповнення вже підписаних протоколів
Результати підрахунку голосів вписують в протокол і після того всі члени комісії підписують його. Протоколи ведуть в кількох екземплярах. Але для того, аби пришвидшити процес заповнення необхідної кількості протоколів, члени комісії ставлять свої підписи ще до того як туди записані цифри.
Чув, на інших дільницях було таке, що члени ДВК підписували протокол дочасно. Секретар сидить заповнює те, що без цифр, під час процесу голосування людей, аби протокол швидше здати. Але якщо йде їх підписання, то це вже порушення. Якщо там стоїть підпис, туди можна вписати будь-яку цифру
каже Геннадій Богун.
Зазначимо, згідно з ч. 1 ст. 158-3 ККУ підписання головою, заступником голови, секретарем чи іншими членами виборчої комісії протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколу про підсумки голосування до остаточного заповнення протоколу, або підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії карають позбавленням волі до 6 років та позбавляють права обіймати певні посади на 5 років.

Але якщо член комісії сама розповість про цей злочин правоохоронцям та сприятиме його розкриттю, його/її не притягуватимуть до кримінальної відповідальності.

Додамо, згідно з п. 7 ст. 23 Виборчого кодексу, впродовж 10 днів після дня голосування Нацполіція має оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті скільки розпочатих кримінальних справ та скільки зареєстровано звернень щодо порушень виборчого законодавства.

Зазначимо, можуть бути і менш популярні порушення. Адже вся процедура детально прописана у Виборчому кодексі.
383
Всі матеріали за темою читайте тут
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо
Новини по темі
Більше

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор