“Люди досі думають, що це хвороба “якихось не таких”, а вона не обирає”. Чому українці мало тестуються на ВІЛ та як перевіритись
Протягом тижня сімейні лікарі з різних регіонів пропонували українцям перевіритись на ВІЛ, епідемія якого триває. З’ясувалося, що в суспільстві досі панують забобони про цю хворобу. Як, де та навіщо перевіритись — розповідаємо в матеріалі.
За тиждень до Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІДом активісти ініціювали Тиждень тестування на ВІЛ. 20 лікарів та лікарок з різних куточків України перевірилися на ВІЛ самі та тиждень тестували людей і розповідали, чому це важливо — щорічно перевіряти свій імунний статус. Ось як реагують пересічні українці.
“Люди досі думають, що це хвороба тільки “якихось не таких”, не розуміючи, що ВІЛ не обирає”
Лікарка Ірина Бєлікова з Білопілля за цей тиждень спілкування з людьми відчула брак освіти та поінформованості: люди реагували з пересторогою.
“На пропозицію пройти тест на ВІЛ люди реагували двома способами. Одні говорили: “Навіщо це мені потрібно?”, інші: “Що ви таке про мене думаєте, я не такий!” Люди досі думають, що це хвороба тільки “якихось не таких”, не розуміючи, що ВІЛ не обирає”, — каже лікарка.
За її словами, найкраще працює аргумент, що це безплатний тест, результати анонімні, а ви спатимете спокійніше.
Сучасна медицина здатна частково протистояти вірусу та зберегти комфортне життя людей з ВІЛ. Тож незнання свого ВІЛ-статусу значно небезпечніше, аніж сама хвороба. І рання діагностика може врятувати здоров’я та життя не тільки конкретної людини, а й її близьких та рідних.
“Найчастіше люди відповідають: “Не бачу необхідності, адже я одружений/заміжня”
Лікарка Наталія Романенко з Кривого Рогу помітила: лише частина людей погоджувались тестуватись без умовлянь.
“Інші цікавились: “А чому саме мені запропонували тест?”, але після пояснення спокійно “видихали”. Найбільш розповсюджена відповідь: “Не бачу необхідності, адже я одружений/заміжня”. Всі, кому я пропонувала тестування на ВІЛ, були збентежені, а одна молода дівчина сильно нервувала, навіть руки тремтіли. Потім видно, що люди зі страхом чекають результат. І ще ясніше стає, настільки стигматизоване це захворювання”, — розповідає медикиня.
Вона переконувала пацієнтів зробити тест, кажучи, що потрібно проходити хоча б мінімальну перевірку організму раз на рік, аби зберегти здоров’я. Тим більш, для цього треба лише зайти до сімейного лікаря, який зробить тест швидко та безплатно.
За цей тиждень Наталія Романенко впевнилася: саме сімейні лікарі мають пропонувати людям тестуватись та нагадувати їм про важливість піклування про себе. Адже більшість людей не зроблять це самостійно.
“Різка відмова буває рідко”
Євгенія Чайка з Кривого Рогу починала спілкування з пацієнтами з питання “Чи давно Ви перевіряли свій ВІЛ статус?”
“Одна клієнтка, читаючи скринінгову анкету, поки я відкривала її карту, сама запитала про можливість тестування. Інформаційні матеріали в кабінеті допомагають. Різка відмова буває рідко, переважно тоді, коли була якась ризикована поведінка у людини. Такі приходять через деякий час, обдумавши, і вже самі просять зробити тест”, — розповідає вона.
“Після бесіди й тестування у мене просили засоби захисту”
А клієнти Наталії Кривенко з Первомайська, яким вона пропонувала пройти тест на ВІЛ, охоче погоджувались.
“Перш за все, це були пацієнти та пацієнтки з груп ризику: люди з хронічними захворюваннями, ті, хто контактує з людьми з ВІЛ, військові, люди зі зниженим імунітетом та ті, хто має багато статевих партнерів. Цікаво, після бесіди й тестування у мене просили засоби захисту. Зрозуміла, що в майбутньому буде корисно виявленим пацієнтам та пацієнткам з ВІЛ давати презервативи”, — розповідає лікарка.
“Помітна позитивна динаміка у піклуванні про своє здоров’я, але досі мають вплив забобони”
Лікар Тарас Івато з Умані помічає позитивні зрушення у піклуванні про своє здоров’я та здоров’я дітей.
“Особливо це видно серед молодих матусь. Вони читають, дивляться в інтернеті якусь інформацію. Та поряд з тим досі мають вплив забобони. Нещодавно в мене на прийомі питали, чи потрібно маленькій дівчині зв’язувати внизу ноги, щоб вони рівні були. Що вже говорити про ВІЛ? Треба послідовно доносити інформацію короткими й зрозумілими аргументами”, — каже фахівець.
Команда проєкту “Твій сімейний лікар” закликає українців пройти тест на ВІЛ у свого сімейного лікаря. Список пунктів тестування можна також знайти за цим посиланням.
Читайте також:
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.