Зображення до посту “Лише два дні навчання достатні”: як прості знання можуть врятувати людину після обстрілу або ДТП (інтерв’ю)
Ярослав Вус, фото: Facebook/Всеукраїнська Спілка Парамедиків

“Щоб ваші рідні й близькі були живі та здорові, потрібно здобувати знання”, — наголошує голова громадської організації “Всеукраїнська спілка парамедиків” Ярослав Вус. Після початку відкритої війни вміння правильно надати домедичну допомогу стало вкрай важливим для всіх українців. Маючи ці знання, ви зможете врятувати людину, яка потрапила під обстріл або постраждала у ДТП. Фахівець розповів, чому необхідно пройти курси домедичної допомоги, якщо ви ще цього не зробили.

 

Чим відрізняється допомога пораненим цивільним після обстрілу від допомоги після ДТП? Адже це зовсім різні ситуації, на які можуть вплинути сторонні чинники, наприклад, повторний обстріл. 

Я б сказав, що ці ситуації мало чим відрізняються, оскільки в обох випадках людині загрожує небезпека, і перш за все потрібно подбати про власну безпеку. Якщо ви просто цивільний і хочете допомогти комусь після обстрілу, то слід пам’ятати, що може відбутися повторний обстріл, як ви вже сказали. Якщо ви хочете надати допомогу після ДТП, то слід враховувати безліч факторів, які можуть становити загрозу, такі як загоряння автомобіля. Загалом ці ситуації не відрізняються, і алгоритми надання допомоги в них абсолютно однакові.

“Лише два дні навчання достатні”: як прості знання можуть врятувати людину після обстрілу або ДТП (інтерв’ю) 1
Ярослав Вус, фото: Facebook/”Всеукраїнський Союз Парамедиків”

Що потрібно знати для надання домедичної допомоги людині, яка не має медичної освіти, але дуже хоче допомогти?

Більшість людей не мають медичної освіти і, на жаль, багато з них не вважають за потрібне пройти курси з домедичної допомоги. Проте знання в цій сфері є критично важливим, що підкріплює необхідність існування спеціалізованих курсів. Лише два дні навчання достатні, щоб освоїти основи надання домедичної допомоги, що дозволяє людині ефективно реагувати в надзвичайних ситуаціях.

На які травми варто орієнтуватись? Що найчастіше в цьому випадку стає у пригоді?

Треба навчитись надавати допомогу при глибших травмах, таких як пневмоторакс, є критично важливим оволодіти тактичною медициною.

Для довідки:
Пневмоторакс — це стан, коли внаслідок пошкодження легенів або стінки грудної клітини у плевральну порожнину проникає повітря та стискає легеню. Пневмоторакс небезпечний для людини та може призвести до її смерті.

Зазвичай від поранень грудної клітини більшість людей помирають. Є травми надважливі або менш важливі, тому краще слідувати алгоритму M.A.R.C.H — це пʼять основних етапів для надання допомоги в надзвичайних ситуаціях.

Отже, після ДТП або обстрілу першочергово потрібно:

  • зупинити значні кровотечі шляхом накладання джгутів (M — Massive bleeding, тобто обширна кровотеча),
  • забезпечити прохідність дихальних шляхів (A — Airway Management, або управління прохідністю дихальних шляхів),
  • забезпечити нормальну функцію дихання (R — Respiration, тобто дихання),
  • контролювати циркуляцію, щоб відновити нормальний кровообіг у постраждалого (C — Circulation, або кровообіг),
  • уникати гіпотермії та оцінити наявність травм голови (H — Head injury (травми голови) /Hypothermia (переохолодження) /Hypovolemia (зменшення обсягу крові, що циркулює)).

Володіння цим алгоритмом M.A.R.C.H дозволить ефективно та поетапно надавати допомогу, концентруючись на травмах, що загрожують життю, збільшуючи шанси на порятунок життя постраждалому.

Які помилки найчастіше роблять люди під час надання домедичної допомоги?

На жаль, деякі люди не бажають вчитися, а навпаки слідують застарілим радянським алгоритмам, які можуть навіть погіршити стан потерпілого.

Одна з помилок, коли в людини виникає судомний напад, а “лікарі” починають вставляти у її рот різні предмети — ложки чи палички для того, щоб язик не запав. Однак важливо розуміти, що в судомі м’язи спазмовані, у тому числі й язик, і він, відповідно, не може запасти. Як наслідок маємо міфи про рятувальників, які фактично не лише не надали допомогу, але й погіршили стан постраждалого. Й таке часто трапляється, бо люди не можуть проаналізувати ситуацію й реально надати допомогу до приїзду швидкої.

Буває, що людина хоче допомогти в надзвичайній ситуації, але не має достатньої медичної підготовки через обмежений досвід. У нас в школах чи університетах не приділяють цьому багато уваги. Як уникнути можливих помилок, які можуть нашкодити потерпілому?

Якщо ви не знаєте, що робити у критичній ситуації, краще за все піти на навчання, особливо якщо прагнете надавати допомогу. 

Взагалі важливо, щоб у нас була влада, яка впроваджуватиме зміни. За законом України “Про екстрену домедичну допомогу” у 3 статті вказано, що громадяни зобов’язані надавати екстрену медичну допомогу, але більшість ніколи не навчалися цього й не знають, за яким алгоритмом і як саме діяти. Тому треба починати зі шкільних програм, де буде курс домедичної допомоги. Ця практика є в приватних школах, але не потрібно обмежуватись тільки цим. Знання про надання медичної допомоги має бути загальнодоступним. Навчання цих навичок варто проводити протягом декількох днів або тижнів, щоб громадяни не просто мали права, але й знали, як їх використовувати, що дозволить нам уникати більшості неприємностей в наданні медичної допомоги.

У кожного є можливість пройти курс, однак треба взяти ініціативу у свої руки й навчитися надавати допомогу. Це особливо важливо для вас, щоб врятувати самого себе або ж своїх близьких. Щоденні обстріли змушують замислитись над тим, що абсолютно нормально знати і вміти, як допомогти людині після поранення або ДТП.

“Лише два дні навчання достатні”: як прості знання можуть врятувати людину після обстрілу або ДТП (інтерв’ю) 2
Фото: Facebook/”Всеукраїнська Спілка Парамедиків”

Чи є щось спільне в цьому випадку, універсальні знання, які підійдуть?

Звісно, в першу чергу важливо підходити безпечно, щоб уникнути загрози для себе і для потерпілого. Ми вже говорили, що можливий повторний обстріл чи загоряння автомобіля. Під час підходу до постраждалої людини необхідно робити це (огляд, — ред.) з голови. В першу чергу перевіряємо свідомість. Під час цієї перевірки обов’язково одягаємо рукавиці, щоб уникнути можливості передачі інфекцій. Якщо постраждалий не реагує і свідомість відсутня, перевіряємо наявність дихання. У випадку відсутності дихання починаємо реанімацію. Якщо ж дихання є, перевертаємо людину в стабільне бокове положення і надаємо необхідну допомогу.

Що має бути в аптечці першої домедичної допомоги на такі випадки?

До аптечки домедичної допомоги повинні входити лише ті засоби, якими людина вміє користуватися, оскільки навіть найкраща аптечка буде непотрібною, якщо людина не знає, як правильно її використовувати. Тому кожна людина, яка пройшла тренінг з надання домедичної допомоги, має можливість самостійно скласти аптечку. Вона точно знає, що потрібно для обробки поранень, наприклад, кровотечі, і може вибрати потрібні засоби.

Однак існують базові компоненти, які є обов’язковими для будь-якої аптечки. Наприклад, гемостатичний джгут, гемостатичні бинти, рукавички, плівка для серцево-легеневої реанімації та антисептики — бетадин. Ці основні засоби необхідно мати завжди під рукою, а інші засоби можна додати залежно від специфічних навичок та потреб.

Чи побільшало за ці декілька років людей, що мають бажання навчитися надавати домедичну допомогу?

На початку війни збільшилась кількість людей, які хотіли отримати знання з надання домедичної допомоги. Однак зараз показник такий, як і в 2019 році — до початку війни. Люди не проявляють інтересу до навчання. Так само як і з військовими — всі ховаються від ТЦК й уникають їх.

Яка категорія населення найбільше проявляє інтерес до навчання? В більшості це молодь чи дорослі?

Курси з надання домедичної допомоги відвідують розумні люди. Й немає привʼязки до віку чи статі. Це радує, оскільки гарантує, що учасники курсів здатні не лише вчитися, а й думати про себе та рідних. Люди різного віку — від підлітків до людей у пенсійному віці — можуть відвідувати ці курси, що підкреслює їх різноманітність і бажання навчатися та вдосконалюватися.

Які можете дати поради людям, які хочуть навчитися надавати допомогу в надзвичайних ситуаціях?

Ідіть на курси — це основна й єдина порада. Щоб ваші рідні й близькі були живі та здорові, потрібно здобувати знання. Й перегляд відео точно не допоможе. Хоча деякі основні аспекти можуть бути показані на відео, навички надання першої допомоги потребують практики. Ви не зможете ефективно провести реанімацію або зупинити кровотечу, просто переглядаючи відео. Тільки руками на практиці ви зможете отримати від інструктора необхідні вказівки й поступово набути навичок, які в майбутньому врятують людині життя.

“Лише два дні навчання достатні”: як прості знання можуть врятувати людину після обстрілу або ДТП (інтерв’ю) 3
Фото: Facebook/”Всеукраїнська Спілка Парамедиків”

Де можна навчитися надавати домедичну допомогу?

Наші журналісти підготували для вас добірку з різних курсів залежно від того, які навички ви хочете здобути. Витратити на навчання можна від 1 до 2 днів, або ж декілька тижнів. У громадській організації “ Всеукраїнська спілка парамедиків” є девʼять різних курсів. 

Базовий тренінг “Перша домедична допомога” розрахований для людей, які не мають медичної освіти. Він триває 8 годин разом з перервою, а коштує 1200 гривень для дорослих та 1000 для підлітків. Детальніше про тренінг можете прочитати за цим посиланням.

Окрім цього курсу, ще є 6 програм для навчання:

  • курс “Перша допомога дітям” — для батьків і просто зацікавлених людей;
  • курс “Перша допомога дітям” — для працівників дитячих виховних закладів;
  • курс “Травма та ДТП” — це спеціалізований курс з надання допомоги при травмах, переломах, поводженню під час ДТП;
  • курс “Для дітей та підлітків”, який навчить надавати домедичну допомогу;
  • курс “Тактична медицина” — спеціалізований курс із підготовки військових та наближених;
  • “Індивідуальний курс” формується під конкретні задачі.

Детальніше з кожною програмою, її тривалістю та вартістю ви можете ознайомитись на сайті за цим посиланням.


Завантажити ще...