Цьогоріч маріупольському фестивалю класичної музики “Mariupol Classic” виповнюється 5 років. Вперше його проведуть поза межами рідного міста. Філармонія в окупованому Маріуполі залишилась без вітражів, її майно розграбували, а на сцені побудували клітки для українських полонених. Але деякі музиканти евакуювалися та продовжують свою справу. Днями вони проведуть заключний концерт фестивалю у столиці.
Гала-концерт цьогорічного Mariupol Classic відбудеться 7 жовтня у Києві в Національній філармонії України, де маріупольські музиканти виступатимуть разом зі столичними колегами.
Про історію фестивалю та про те, як маріупольські музиканти відновлюють філармонію, розповіла директорка Маріупольського департаменту культури Діана Трима.
Далі її пряма мова.
Перший фестиваль у Маріуполі вийшов спонтанно
Вперше фестиваль “Mariupol Classic” пройшов до відкриття у Маріуполі камерної філармонії. Це була перша філармонія, відкрита в Україні за роки незалежності, єдина на підконтрольній Україні території Донеччини. Вже тоді це було для нас символічно.
На відкриття філармонії ми запросили колективи з інших міст. І їх було так багато, що виступити в один день всі б не встигли. Тому ми цей концерт розділили на три дні. Так вийшов фестиваль.
Маріупольці й гості міста звернули на нього велику увагу, і ми зрозуміли, що в нашому регіоні бракує фестивалю класичної музики. Наступного року “Mariupol Classic” тривав вже тиждень. Тоді ми почали запрошувати музикантів з інших країн.
Він увійшов у трійку найтоповіших фестивалів міста. MRPL city fest, ГОГОЛЬFEST та Mariupol classic. Це все різнопланові фестивалі, та вони мали найбільшу популярність у місті.
Класична музика — це такий напрямок, який говорить про те, що культурний рівень і рівень розвитку міста дозволяє проводити такі заходи та збирати аудиторію для класичної музики.
До цьогорічного фестивалю готувалися віддалено
Цього року ми не маємо свого приміщення. Тому за підтримки Міністерства культури домовилися з філармоніями Львова, Івано-Франківська, Вінниці, Києва, і артисти маріупольської філармонії долучалися до складу тих колективів і разом виступали. Відкривали фестиваль у польському Гданську, туди їздили зі львівськими музикантами “Віртуози Львову”.
Обов’язково в репертуарі є твори композиторів з Донеччини. Ми розповідаємо про Маріуполь, про філармонію.
Василь Крячок, диригент і директор маріупольської філармонії, обирав репертуар, підбирав ноти, робив аранжування, розсилав артистам нотний матеріал. Свої партії вони вивчали окремо, а потім перед першим виступом зібрались у Львові й почали перші репетиції разом.
Закриття фестивалю відбудеться 7 жовтня у Національній філармонії України. Це для нас велика подія. Тому що в такий спосіб цей фестиваль став фестивалем солідарності, коли провідні філармонії України об’єдналися, щоб підтримати Маріуполь.
Камерний оркестр “Ренесанс” у Маріупольській камерній філармонії
Що зараз з будівлею філармонії у Маріуполі
Ще до початку бойових дій будівлю філармонії ми планували реконструювати. Бо це була стара будівля палацу культури, її треба було перебудовувати під сучасні потреби. Ми підготували проєкт на реконструкцію філармонії. Втім, не сталося.
Я була в Маріуполі до середини березня. Там люди помирали всередині будівлі, є поховання на подвір’ї. Там відбувалися жахливі речі.
Прямих влучань у філармонію не було. Але ми втратили вітражі, які вже не відновити. Майно розграбували, у тому числі музичні інструменти.
Останні концерти наших оркестрів були там до Дня закоханих, а напередодні великого вторгнення вони готувалися до традиційної концертної програми, присвяченої 8 березня.
Для маріупольської філармонії шукають нове місце
Цього року перший ювілей фестивалю. Цим фестивалем ми плануємо відновити роботу маріупольської філармонії.
Багато музикантів поїхали за кордон, хтось в Росію, багато хто залишився в Маріуполі. Зараз з трьох оркестрів на підконтрольній території залишились близько 10 музикантів і диригент, директор філармонії Василь Крячок. Він єдиний заслужений діяч мистецтв у регіоні, який пробув у Маріуполі, допомагаючи людям до кінця квітня.
Ми розуміємо, що зараз не буде сотня людей, які працювали в Маріуполі. Але вже є зацікавленість і від маріупольських творчих випускників, і від інших музикантів долучитись до нашого колективу. Де саме буде розміщуватись маріупольська філармонія, поки вирішуємо. Залежить від того, куди співробітники будуть готові переїхати, і де знайдемо приміщення.
***
Нагадаємо, на сцені маріупольської філармонії окупанти встановили клітки, плануючи провести там незаконне судилище над українськими військовими.
Читайте також: