У Краматорську публікують історії полеглих земляків на сайті “Небесне військо”, а у Слов’янську надають їм звання почесних громадян. У Святогірську готують “Книгу пам’яті”, у Костянтинівці та Дружківці облаштували Алеї слави. Так вшановують загиблих жителів громад на Донеччині. Розповідаємо, як зберігають пам’ять про земляків у Краматорському районі.
Про вшанування полеглих у громадах Донеччини повідомили в місцевих військових адміністраціях на запит Вільного радіо.
Зараз у громадах Донецької області створюють онлайн-меморіали та друкують Книги пам’яті з історіями полеглих земляків, а жителів області просять долучатися до збору інформації. Через рух фронту в деяких містах демонтують меморіальні комплекси, а заходи з вшанування загиблих проводять дистанційно або в гуманітарних хабах для переселенців з Донеччини. Меморіальні заходи на наступний рік у громадах Донеччини планують з урахуванням безпекової ситуації. В хабах також облаштували меморіальні куточки. Розповідаємо, як вшановують пам’ять загиблих, крім загальнонаціональної хвилини мовчання.
У Краматорській громаді історії полеглих публікують на сайті “Небесне військо Краматорська”.
А про земляків, які зараз виборюють перемогу й забезпечують безперервне життя міста, окремо розповідають у рубриці “Краматорськ — місто незламних героїв”.
У 2016 та у 2023 на честь захисників, які загинули, боронячи Україну, в громаді перейменовували вулиці. А на кладовищі “Іванівському” облаштували сектор почесних поховань — Алею героїв. Там встановлюватимуть однакові надгробки коштом місцевого бюджету.
Пам’ятні знаки у Краматорську, встановлені представниками громадськості:
Меморіальні дошки у школах, де навчались військові зі Слов’янської громади:
У Костянтинівській громаді історії полеглих земляків публікують на сайті “Незламні серця Костянтинівської громади” та на сторінці Костянтинівського краєзнавчого музею.
Навесні 2024 року у міському сквері Костянтинівки облаштували Алею пам’яті. Там встановили інформацію про 54 військових із Костянтинівської громади. Також у людних місцях громади встановлювали плакати “Незламні духом: Костянтинівська громада пам’ятає” з інформацією про полеглих жителів громади.
Крім того, 8 вулиць громади перейменували на честь загиблих захисників та підрозділів українського війська.
У Дружківській МВА зараз створюють віртуальний меморіал полеглих. До дня пам’яті загиблих захисників України у 2024 році у Дружківці відкрили Алею Слави полеглим Героям-землякам у російсько-українській війні. Комплекс розташований по вул. Соборній, 16.
Також Дружківська ВА з бійцями 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ облаштувала Курган на честь загиблих Захисників України у міському Парку культури і відпочинку.
Також у Дружківці по вул. Машинобудівників, 34 встановлений пам’ятний знак на честь загиблих за незалежність України. А на будівлі школи №17 є пам’ятна дошка на честь Євгенія Фурсова.
У 2017 році в адмінбудівлі Слов’янської міської ради створили
стенд пам’яті, присвячений українським воїнам, які загинули під час
звільнення Слов’янська від російсько-терористичних військ у 2014 році.
Його оновлювали по 2019 рік.
Імена полеглих є й на сайті Слов’янської міської ради у розділі “Слов’янськ пам’ятає своїх Героїв”. Також їхні історії публікують на платформі “Меморіал пам’яті Слов’янської громади”.
У 2023 році у Слов’янську створили Алею Пам’яті військових та волонтерів, які загинули або померли внаслідок російської військової агресії, починаючи з 2014 року. Там є 98 банерів з іменами захисників як зі Слов’янської громади, так і з інших регіонів України. Алея Пам’яті розташована біля адмінбудівлі Слов’янської міської ВА.
На будівлі СБУ встановили меморіальні дошки учасникам Революції Гідності, Героям України (посмертно):
Також на території громади є пам’ятні дошки жителям Слов’янської громади, які загинули у боротьбі за державний суверенітет і територіальну цілісність України (2014-2019):
Крім того, на території громади є пам’ятні знаки:
Слов’янськ, район траси Київ-Довжанський, 677 км—600:
У смузі відведення автомобільної дороги загального користування державного значення М-03 Київ-Харків-Довжанський на 675 км—350 у Слов’янську:
Селище Мирне, колишній “Блокпост № 1”:
Селище Андріївка, пам’ятний знак — металевий Хрест з гранітною
плитою:
Також на перехресті вулиць Банківської та Центральної у Слов’янську є пам’ятний знак на місці майбутнього пам’ятника на честь військовослужбовців, які загинули під час захисту України (без імен). А у парку “Шовковичному” — пам’ятний знак на честь мешканців Слов’янська та інших міст України, які загинули внаслідок окупації російськими загарбниками та терористичними бандформуваннями у квітні-липні 2014 року.
Також у Слов’янську на бульварі Героїв Крут, 14 є Алея Слави для почесного поховання захисників та захисниць України. Там планують встановити пам’ятний знак героям, а сама Алея розрахована на 100 поховань з однаковими надгробками.
Наразі загиблих військових ховають на центральних алеях кладовищ громади.
99 місцевим жителям, які загинули під час оборони України, надали звання “Почесний громадянин Слов’янської міської територіальної громади”.
У Святогірській громаді збирають інформацію про загиблих земляків, аби оприлюднити її у Книзі пам’яті. У 2025 році її планують випустити в електронному та друкованому варіантах.
За кошти місцевого бюджету 19 червня 2024 року відкрили інсталяцію, присвячену загиблим військовим зі Святогірської громади. Це чотири банери з фотографіями:
Також у громаді є пам’ятні знаки:
У Лиманській громаді також планують створити “Книгу пам’яті”, зараз для неї збирають історії загиблих земляків. Також у громаді оформили онлайн-виставку “Віртуальна Алея пам’яті”.
На честь загиблих від російської агресії жителів Лиманської громади встановили декілька меморіальних споруд:
російських загарбників у жовтні 2022 року, який встановили власним коштом військовослужбовці 66-ї окремої механізованої бригади та армійці 106-го батальйону Територіальної оборони (з’їзд з автошляху Т0514 в районі АЗС Oil Group, на в’їзді в Лиман з південної сторони).
На честь учасників ООС, АТО та Революції Гідності у Лиманській громаді встановили такі пам’ятні споруди:
Повідомити про загиблих жителів Донеччини можна за такими контактами:
Також журналісти Вільного радіо розповіли, як вшановують пам’ять загиблих земляків у Покровському, Бахмутському, Маріупольському та Волноваському районах Донеччини.
Якщо хтось із ваших близьких загинув через війну, і ви хотіли б поділитися історією його життя, заповніть анкету для рідних та знайомих загиблих або напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook. Наші журналісти зв’яжуться з вами, щоб розповісти про ваших близьких або знайомих. Це безкоштовно.
Нагадаємо, директор Інституту національної памʼяті Антон Дробович розповів, як українці можуть вшановувати пам’ять полеглих, і чому меморіалізація важлива.