Міжнародники, які мали спостерігати за утриманням українських військовополонених в Оленівці та фіксувати порушення, кажуть, що дані про такі візити — конфіденційні. А проблеми вони не виносять на публіку.
Про це речник Міжнародного комітету Червоного Хреста Олександр Власенко розповів в ефірі Радіо Свобода.
За словами Власенка, в МКЧХ немає повноважень турбуватися про умови утримання військовополонених та про тіла загиблих, адже це має робити та сторона, яка тримає в заручниках цих полонених. Міжнародники лише можуть перевіряти, чи дотримується сторона конфлікту Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.
На запитання журналіста, чи вдалося Червоному Хресту впевнитись, що Росія дотримується прав полонених в Оленівці, Власенко конкретно не відповів.
“Я розумію ваш інтерес, але це конфіденційний діалог, ми ніколи не виносимо це в публічну площину. Тобто якщо ми бачимо порушення, ми їх фіксуємо. Але перший крок – це обговорення порушень саме із керівництвом того закладу, де ці порушення відбуваються. Якщо цей діалог не дає результатів – це вищий щабель.
Наша мета не полягає в тому, щоб запобігти. Те, що сталося, вже сталося. Нам важливо, щоб це не повторювалося в майбутньому. Тобто в нас не про покарання, а про превентивну діяльність, щоб ці порушення не відбувалися”, — заявив в коментарі Радіо Свободі речник МКЧХ Олександр Власенко.
Олександр Власенко раніше заявляв, що, представники Червоного Хреста відвідували Оленівку, то їм не вдавалося поговорити з українськими військовополоненими віч-на-віч, що порушує їхні правила. Та про це МКЧХ заявив не одразу після візиту.
“Все, що стосується відвідування військовополонених (або, як ми називаємо, затриманих у зв’язку з конфліктом). Відбувається конфіденційний діалог зі сторонами. Адже наша мета ㅡ не винести в публічну площину певні проблеми, які є, а домогтися можливості відвідувати людей”, — пояснив журналістам Олександр Власенко.
Речник МКЧХ зазначив, що представники міжнародної організації відвідували полонених в Оленівці “стільки разів, скільки вважали за необхідне”.
На запитання журналіста щодо того, чи вдалося МКЧХ підвищити кількість візитів завдяки тому, що вони не оголошували про них публічно, Власенко відповів неоднозначно:
“Процес ще триває. Ми сподіваємося і далі відвідувати [полонених]. Ці візити в нас є з обох сторін (йдеться про українських та російських полонених ㅡ ред.). Звичайно, ми хотіли б бачити всіх. Ми не бачимо всіх військовополонених із жодної зі сторін. І ми, звичайно, хотіли б мати більше таких візитів. Але що є, те є. Навіть такі візити не за нашими правилами краще, ніж взагалі не бачити цих людей”.
Олександр Власенко підсумовує, що МКЧХ нібито має результати від цих відвідувань, хоч і не такі, як хотілося б.
Нагадаємо, зранку 29 липня російська сторона повідомила, що територію колишньої виправної колонії № 120 в Оленівці, що на окупованій території, начебто обстріляли ЗСУ. Там перебували полонені українські захисники, у тому числі бійці з “Азовсталі”.Російська сторона заявляє, що від удару по будівлі загинули близько 40 українських військових, ще 130 дістали поранень. 30 липня росіяни опублікували списки з прізвищами 50 загиблих та 73 поранених. Але патронатна служба полку “Азов” закликала не реагувати на це, адже українська сторона поки перевіряє ці дані на достовірність.
Ввечері, 29 липня, українські правоохоронці заявили, що відкрили кримінальне провадження щодо інциденту. Генштаб ЗСУ спростував, що вони атакували колонію. Служба безпеки України, Головне Управління розвідки, ЗСУ та Уповноважений з прав людини оприлюднили спільну заяву, в якій назвали загибель українських військовополонених у колонії Оленівки “цинічним терористичним актом Російської федерації, військовою провокацією».
Дослідники міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm заявили, що характер пошкоджень у бараці в Оленівській тюрмі не схожий на удар ракети GMLRS або HIMARS, як заявляють росіяни. Вибух ймовірно був від термобаричної зброї.
3 серпня Генсек ООН Антоніу Гутерреш під час зустрічі із журналістами заявив, що ООН запускає місію з розслідування фактів загибелі військовополонених українців у Оленівці.
Додамо, на початку серпня в столиці зібралися родичі бійців “Азовсталі”, яких росіяни вивезли в Оленівку. Вони закликали МКЧХ, ООН та світ дати бійцям “Азовсталі” гарантії безпеки та врятувати тих, кого незаконно утримують. Репортаж Вільного радіо з акції “Асоціації родин захисників “Азовсталі” читайте в цьому матеріалі.
Читайте також: