“Вони обіцяли безпеку”: у Києві родичі бійців “Азовсталі” закликали МКЧХ врятувати їхніх близьких
У столиці десятки людей зібралися разом, щоб закликати Міжнародний Комітет Червоного Хреста, ООН та світ дати бійцям “Азовсталі” гарантії безпеки і врятувати їх. Організатори влаштували перфоманс — відтворювали події 29 липня, коли в колонії в Оленівці від вибуху загинули військовополонені.
На акцію із закликом до міжнародних організацій у Києві вийшли десятки людей. Зібралися на Софіївській площі. В руках люди тримали плакати з написами “росія терорист”, “Оленівка — катівня” та “врятуйте бійців “Азовсталі”. Переважна більшість плакатів була англійською. Адже ця акція — заклик до міжнародних представників.
“Ми закликаємо Червоний Хрест діяти, щоб такого, як в Оленівці, більше не було. Вони мали дати гарантію, що наші хлопці вийшли і повернуться додому всі, живі та здорові. Але цього не сталося. Якщо Червоний Хрест не буде діяти, то привертаємо увагу світу”, — розповідає Вільному радіо одна з учасниць акції Анастасія Білоусова.
В рамках перфомансу організатори показали виставу. Вони уявили, яким могло бути 29 липня для тих військовополонених, які загинули в Оленівці. На двоярусних ліжках сплять чоловіки, які грають “полонених”. Ще в білих футболках. Різко починає валити чорний дим, який імітує вибух. Ці “полонені” гучно кричать, бо вони “горять живцем”. За кілька секунд вони вже не в білих, а чорних футболках, які символізують обгорілі тіла.
Як все було родичі можуть лише уявляти, адже офіційної і перевіреної інформації з Оленівки немає. Про все доводиться дізнаватись з новин від першого дня й досі.
“Дізналася з новин, побачили в Telegram-каналах. В мене був шок. Ти дивишся ті списки (списки загиблих, що надала Росія — ред.), і сподіваєшся не знайти своє прізвище”, — розповідає Юлія, в якої в Оленівці знаходиться родич.
Дівчина не називає ім’я свого брата, бо боїться, що це може якось нашкодити. Вона каже: не знає, що з ним зараз.
В маріупольчанки Діани Юдіної, яка теж прийшла на акцію, в полоні перебувають хлопець та друзі. Вона впевнена, що 29 липня Росія навмисно вбила військовополонених.
“Я більш ніж впевнена, що це було навмисно. Питань дуже багато, а відповіді від Росії ми не отримуємо. І це найжахливіше. І те, що вони зробили, це дуже не по-людськи, і переходить усі межі. А те, що зараз мовчить про це Червоний Хрест, ООН, ті, які обіцяли безпеку, це найбільший злочин, ніж будь-що.
Вони були головними ініціаторами того, щоб бійці вийшли з “Азовсталі”. Вони обіцяли, вони мали забезпечити безпеку. У висновку вони забрали свої слова назад, і зробили це безглуздо — заявивши про це на широкий загал”, — розповідає Діана Юдіна.
Дівчина каже, на її думку, Червоний Хрест міг би пришвидшити процес обміну, дослідити ситуацію та надати інформацію родичам загиблих.
“Найкраще було б, якщо надали б затверджені списки постраждалих, щоб хоча б якась інформація була. Адже з того, що мають родичі, це коли десь самі щось дізнаються”, — каже Діана.
Вона зізнається, іноді їй і самій доводиться користуватися російськими ресурсами, щоб знайти інформацію про близьких. Але що з ними — Діана точно не знає.
Діана Юдіна підсумовує: те, що відбулося в Оленівці, може бути більш тяжким злочином, ніж вчиняли у часи Другої світової війни. А про те, що сталося 29 липня мають знати не лише в Україні, а й в усьому світі.
Схожий перфоманс рідні та близькі українських військовополонених провели також у Запоріжжі.
Також ще 31 липня рідні військовополонених із закликами до ООН та МКЧХ виходили у Львові. Учасники акції зібралися біля Оперного театру та пройшли ходою до пам’ятника Тарасові Шевченку.
Нагадаємо, зранку 29 липня російська сторона повідомила, що територію колишньої виправної колонії № 120 в Оленівці, що на окупованій території, начебто обстріляли ЗСУ. Там перебували полонені українські захисники, у тому числі бійці з “Азовсталі”.
Російська сторона заявляє, що від удару по будівлі загинули близько 40 українських військових, ще 130 дістали поранень. 30 липня росіяни опублікували списки з прізвищами 50 загиблих та 73 поранених. Але патронатна служба полку “Азов” закликала не реагувати на це, адже українська сторона поки перевіряє ці дані на достовірність.
Ввечері, 29 липня, українські правоохоронці заявили, що відкрили кримінальне провадження щодо інциденту. Генштаб ЗСУ спростував, що вони атакували колонію. Служба безпеки України, Головне Управління розвідки, ЗСУ та Уповноважений з прав людини оприлюднили спільну заяву, в якій назвали загибель українських військовополонених у колонії Оленівки “цинічним терористичним актом Російської федерації, військовою провокацією».
Українська сторона направила запит щодо повернення на підконтрольну територію тіл українських бійців. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до керівництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста та Моніторингової місії ООН з вимогою надати йому можливість відвідати це “місце воєнного злочину”.
31 липня у Міноборони РФ повідомили, що Росія “в інтересах проведення об’єктивного розслідування удару” по СІЗО в Оленівці, запросила експертів ООН та МКЧХ. От тільки пізніше виявилося, що доступу до СІЗО в Оленівці міжнародні представники так і не отримали.
Дослідники міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm заявили, що характер пошкоджень у бараці в Оленівській тюрмі не схожий на удар ракети GMLRS або HIMARS, як заявляють росіяни. Вибух ймовірно був від термобаричної зброї.
3 серпня Генсек ООН Антоніу Гутерреш під час зустрічі із журналістами заявив, що ООН запускає місію з розслідування фактів загибелі військовополонених українців у Оленівці.
Читайте також:
- “Попередньо росіяни зробили це”. Американський журналіст опублікував супутникові знімки колонії в Оленівці (ФОТО)
- В “міжнародний трибунал” над бійцями Азовсталі в т.з. “ДНР” покликали представників Росії, Білорусі та Сирії
- “Я не знаю, що з ним”: інтерв’ю з дружиною полоненого нацгвардійця, який захищав “Азовсталь”
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.