З 2014 року чисельність української армії зросла майже втричі. Зараз служать близько 700 тисяч військових. Це мобілізовані, контрактники та строковики. Розповідаємо, у чому різниця у цих статусах військовослужбовців.
Більшість положень прописані у законі України “Про військовий обов’язок і військову службу”. В Україні передбачені такі види військової служби:
Іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, за бажанням можуть проходити військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Під час воєнного стану можуть призивати жінок, які перебувають на військовому обліку. Також на рівних правах з чоловіками вони можуть за бажанням укладати контракти.
Строковики: права, обов’язки, умови демобілізації
Призов на строкову службу під час воєнного стану в Україні скасований. А звільнення можливе лише “не раніше оголошення в установленому порядку демобілізації”.
Вік строковиків до 27 років. Їх не мають відправляти на передову.
Контрактники: права, обов’язки, умови демобілізації
Контракт можуть укласти усі охочі, у тому числі і ті, хто вже проходить строкову службу, або був мобілізований під час воєнного стану.
Підписуючи контракт, можна обирати підрозділ та спеціальність та будувати військову кар’єру. Термін дії стандартного контракту, прописаний у законі:
Контрактники беруть участь безпосередньо у бойових діях, тож служити їх беруть до 60 років, вищий офіцерський склад — до 65 років.
Мобілізовані: які умови служби
Служба українців, які мобілізовані під час воєнного стану, триватиме до кінця воєнного стану або оголошення демобілізації. Умови проходження служби дуже схожі з контрактниками. Мобілізовані теж можуть брати безпосередню участь у бойових діях, займати керівні посади та отримувати військові звання. Вік до 60 років, вищий офіцерський склад — до 65 років.
Контрактник та мобілізований: різниця
Укласти контракт можуть і строковики чи мобілізовані. Строковикам служба за контрактом дозволить брати участь безпосередньо у бойових діях.
Для мобілізованих контракт є сенс підписувати у тому випадку, якщо людина планує продовжити кар’єру військового, або якщо хоче перейти в інший підрозділ. До того ж, мобілізовані під час воєнного стану мають більше варіантів завершити службу раніше за сімейними обставинами, ніж контрактники.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як українки завойовують своє місце в армії та з якими проблемами борються.
Читайте также: