Монументи імперського та радянського минулого вилучать із Держреєстру пам’яток та зможуть демонтувати, — рішення уряду

Кабмін ухвалив постанову Мінкульту, яка дозволяє демонтувати пам’ятники Пушкіну, Щорсу та іншим російським і радянським діячам. Ці монументи вилучать із Державного реєстру нерухомих пам’яток.
Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури України.
“10 листопада Уряд прийняв рішення про вилучення з Державного реєстру нерухомих пам’яток культурної спадщини національного значення пам’ятників російському письменнику Олександру Пушкіну, більшовицькому ватажку Миколі Щорсу, а також іншим російським і радянським діячам”, — повідомляють у Мінкульті.
Цією постановою в Києві вилучили з реєстру:
- пам’ятник Пушкіну на проспекті Берестейському;
- пам’ятник Щорсу на бульварі Т. Шевченка;
- могилу генерала армії Ватутіна у Маріїнському парку;
- монітор “Железняков” по вулиці Електриків;
- пам’ятник екіпажу бронепоїзда “Таращанець” у сквері між вулицями Заслонова та Ялтинською.
В інших регіонах України з Держреєстру вилучили такі пам’ятники:
- пам’ятники Пушкіну в Житомирі, Харкові та Одесі;
- князю Воронцову в Одесі;
- полководцю Суворову в Ізмаїлі;
- адміралу Ушакову в Херсоні;
- “Україна — визволителям” в Ужгороді;
- Меморіальний комплекс “Борцям революції” у Луганську.
“Триває звільнення українських міст та української культури від комуністичної, радянської та російсько-імперської нечисті. Місцева влада має остаточно очистити простір від маркерів антиукраїнської політики — демонтувати та перемістити пам’ятники”, — так прокоментував це рішення уряду тимчасово виконуючий обов’язки міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Цю постанову Кабміну ухвалили на вимогу Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” та “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”.
На Донеччині триває дискусія про долю пам’ятника Артему скульптора Івана Кавалерідзе. Статуя понад 90 років височіє у Святогірську на правому березі ріки Сіверський Донець. За вимогами законів з декомунізації та деколонізації вона підлягає демонтажу. Але у Донецькій ОВА вважають, що цей пам’ятник є цінним витвором мистецтва та ініціювали процес його переосмислення та подальшого збереження.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
