Мови надазовських греків під загрозою зникнення. Фото: спільнота "Надазовські греки: уруми і румеї"
Фігурки надазовських греків. Ілюстративне фото: спільнота "Надазовські греки: уруми і румеї"

Громадська організація “Надазовські греки: уруми та румеї” звернулася до Верховної Ради з офіційною заявою про захист мов надазовських греків — урумської та румейської. Через російську агресію їм загрожує зникнення. Нині майже вся територія донецького Надазов’я, де проживали їхні носії — окупована. Спільнота просить підтримати ініціативу зі збереження їхніх рідних мов. 

Про це журналістам Вільного радіо розповіли представники ГО “Надазовські греки: уруми та румеї”. 

Так, представники організації закликають внести мови надазовських греків — урумську та румейську, до переліку, на які б поширювалася дія Європейської хартії регіональних або міноритарних мов. Вони вже звернулися до профільного комітету Верховної Ради, Мінкульту, Державної служби з етнополітики та Офісу омбудсмена. 

Зокрема, у своїй заяві організація просить нардепів внести зміни до законопроєкту №12364, який пропонує оновити перелік мов, на які в Україні поширюються положення Європейської хартії. У документі потрібно врахувати урумську та румейську — рідні мови надазовських греків, які, попри загрозу зникнення, залишаються поза офіційним захистом, пояснюють в “Надазовські греки”.

Крім того, вони закликають залучити до обговорення та роботи над законопроєктом широке коло експертів-науковців. Серед них, зокрема, мають бути представники спільноти надазовських греків — носії урумської та румейської мов та ті, хто прагне зберігати їхні рідні мови.

Нині активісти збирають підписи на підтримку ініціативи, а долучитися своїм голосом можна за цим посиланням

Що відомо про надазовських греків

Як пояснили у спільноті, уруми та румеї є представниками унікальної етнічної групи, нащадками християнського населення Криму. Внаслідок насильницького виселення наприкінці 18 століття Російською імперією вони вже близько 250 років проживають у Надазов’ї.

“Ще у Криму сформувалася їхня двомовність, яка зберігається і до сьогодні. Основним об’єднуючим чинником у Криму виступала релігія (християнство грецького обряду), через що урумів і румеїв стали називати греками. Проте уруми та румеї сформувалися на основі об’єднання кримських християн різного походження (греків, готів, аланів, тюркських народів, грузинів, волохів тощо). Тому територією походження надазовських греків є не Греція, а Крим (Україна)”, — кажуть у громадській організації. 

Чисельність надазовських греків в Україні на момент перепису 2001 року сягала майже 80 тисяч людей — понад 85 % представників грецької меншини України. 

“Загарбницька війна Росії проти України, яка триває понад 10 років, вщент стирає у Надазов’ї поселення, де проживали надазовські греки – третя за чисельністю етнічна група регіону: нещадні обстріли, біженство, репресії, знищення зразків матеріальної та нематеріальної культури, порушення тяглості традиції, – те, з чим стикаються надазовські греки сьогодні”, — додають представники організації. 

За їхніми даними, донецьке Надазов’я — домівка для близько 100 тисяч урумів і румеїв. Це найбільша (після українців та росіян) етнічна спільнота регіону, яка оселилась тут внаслідок примусового переселення з Криму в кінці ХVІІІ століття. 

Крім того, на початку 2014 року існувало 76 поселень, які заснували уруми та румеї у Надазов’ї. Однак до 2022-го Росія окупувала 14 надазовських поселень. Упродовж відкритого вторгнення окупанти загарбали ще 46 сіл та селищ, а також центр їхньої культури — Маріуполь. 

Також нині значна кількість надазовських греків проживає в Донецьку, Волновасі, Бердянську та інших окупованих містах.

Журналісти Вільного радіо вже розповідали, як греки України гуртуються в евакуації та зберігають свою ідентичність. 


Завантажити ще...