Повернення бійців із полону, встановлення Дня пам’яті за загиблими, розслідування російських злочинів — про це та інше рідні захисників Маріуполя, які стали жертвами теракту в Оленівці, поспілкувалися з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком та іншими українськими посадовцями. Цієї зустрічі родини військових намагалися домогтися весь минулий рік. Як вона пройшла, чому рідні називають це вагомим успіхом і що вони запропонували владі — розповідаємо далі.
Рік тому рідні загиблих чи постраждалих від російського теракту в Оленівці українських військових об’єднались, аби домогтися справедливості. Через інформаційну тишу та бездіяльність української влади та міжнародних організацій вони створили громадську організацію “Спільнота родин Оленівки”.
ООН не змогла провести розслідування теракту, запевняючи, що росіяни не пускають туди їхню місію. Пізніше експерти організації заявили, що колонію обстріляли не ракетами HIMARS — саме на цій версії подій наполягають росіяни.
Упродовж минулого року представниці організації долучалися до багатьох акцій на підтримку захисників, виступали на зустрічах з українською владою та за кордоном. Днями вони ініціювали ще одну зустріч, куди запросили керівника Офісу президента України Андрія Єрмака та очільника Головного управління розвідки Кирила Буданова.
“Наша громадська організація пройшла довгий шлях, перш ніж ми змогли взяти участь в зустрічі на такому високому рівні та з усіма представниками державних органів. Ми просили різних представників допомогти нам із організацією зустрічі з представниками ОП, за можливості з Андрієм Єрмаком, щоб розповісти наші основні проблеми, які не могли вирішитися та досі не можуть, незважаючи на те, що ми докладаємо багато зусиль. Ми писали також колективні та індивідуальні звернення до ОП”, — розповідає Вільному радіо представниця ГО “Спільнота родин Оленівки” Марія Алєксєєвич. Її чоловік пережив теракт, але досі перебуває у російському полоні.
Хто саме допоміг громадській організації влаштувати цю зустріч, представниці не уточнюють.
“Я не можу розкривати деталі, але в кінці вересня нам сказали, що така зустріч дійсно можлива. Вона переносилася кілька разів, але нарешті ми змогли донести свою думку голові ОП Андрію Єрмаку та [очільнику ГУР] Кирилу Буданову, попросити допомоги та запропонувати свою допомогу в певних аспектах”, — каже Марія Алєксєєвич.
У першу чергу, за її словами, родини намагаються прискорити повернення з полону бійців, яким вдалося вижити після теракту в Оленівській колонії.
“Ми прийшли на зустріч з найважливішими питаннями: повернення поранених захисників, серед яких 59 важкопоранених, та встановлення Дня пам’яті та скорботи за вбитими під час теракту. Понад 1,5 року пройшло з дня теракту, але він (День скорботи, — ред.) досі не був встановлений, незважаючи на наші зусилля. Андрій Єрмак нам повідомив, що це питання буде вирішуватись”, — говорить співрозмовниця.
Марія нарікає: петиція про День пам’яті та скорботи, яку вони зареєстрували торік на сайті президента, набрала необхідну кількість голосів, але рідні отримали відмову.
На зустрічі родини оборонців Маріуполя також запропонували влаштовувати міжнародні поїздки з делегацією зі складу їхньої громадської організації.
“Щоб розповісти всьому світу про те, як росіяни жорстоко та цинічно вбили та скалічили наших захисників в Оленівці. Для того, щоб переконати різні країни в тому, що Росія — країна-терорист, і світ не має заплющувати очі на російські воєнні злочини. Ми хочемо донести інформацію про те, чому важливо розслідувати теракт на міжнародному рівні, показати наслідки теракту, розповісти про те, що в полоні досі перебувають безпосередні жертви теракту та загалом близько 1900 захисників Маріуполя, які вийшли з Азовсталі за наказом”, — пояснює Марія.
Для таких поїздок рідні вже й обрали можливі країни, які раніше долучалися до обмінів військовополоненими.
“Це Туреччина, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Ватикан. Щодо всіх країн ми не отримали остаточної відповіді, але Андрій Єрмак нам повідомив, що, коли вони будуть бачити, що якась країна хоче нам допомогти, то нас будуть долучати до подібних поїздок”, — додає співрозмовниця.
Марія Алєксєєвич каже: рідні полонених захисників Маріуполя не втрачають віри у їхнє повернення, але майже два роки чують від влади однакові відповіді.
“Нам, звичайно, знову розповідали, що робота над обмінами ведеться. Але нам це говорять майже два роки. Ми сподіваємося, що нас нарешті почули та відповідні кроки від представників нашої влади будуть зроблені. І ми будемо нагадувати їм про це, поки не досягнемо наших цілей: повернення поранених, міжнародне розслідування теракту та гідне вшанування пам’яті вбитих захисників”, — підсумовує представниця ГО “Спільнота родин Оленівки”.
Раніше ми розповідали, як рідні жертв теракту в Оленівці виступили в ООН, аби не дати світу забути про цю трагедію.