Настоятеля Святогірської Лаври Арсенія триматимуть під вартою ще два місяці — до кінця травня 2025-го. Сторона захисту наполягала відпустити митрополита під заставу, на поруки або ж під домашній арешт. Чоловіка звинувачують у поширенні інформації про ЗСУ.
Про це журналісти Вільного радіо дізналися з ухвали Слов’янського міськрайонного суду.
Так, під час засідання 27 березня настоятелю Святогірської лаври продовжили запобіжний захід — триматимуть під вартою ще 60 діб. Про це клопотала сторона обвинувачення.
Водночас сторона захисту Арсенія наполягала на зміні запобіжного заходу, який був би не пов’язаний з ув’язненням, йдеться у заяві Святогірської лаври. Вони пропонували звільнити священника під заставу, взяти на поруки нардепів або ж під домашній арешт.
Служителі запевняють, що надали “усі необхідні докази”, які нібито спростовують попередні доводи прокурора про ризики у разі звільнення владики з-під варти.
Крім того, 11 народних обранців буцімто надали заяви щодо готовності взяти Арсенія на поруки, однак суд відхилив їх. Тож тепер митрополита триматимуть під вартою до 25 травня 2025-го. Обвинувачений у слідчому ізоляторі Дніпра з квітня 2024 року.
Наступне засідання Слов’янського міськрайонного суду у справі настоятеля Святогірської лаври маж відбутися вже цього місяця — 14 квітня.
Слідство стверджує, що 24 вересня 2023 року під час проповіді митрополит Української православної церкви Московського патріархату Арсеній розповів вірянам про блокпости, а також підрозділів Збройних сил України, СБУ, Національної поліції та інших структур на території Святогірської громади. Це є на відео в публічному доступі.
Майже через місяць — 21 листопада 2023 року — слідчі Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях розпочали розслідування у кримінальному провадженні за фактом поширення даних про місця розташування ЗСУ.
24 квітня 2024 року Служба безпеки України повідомила митрополиту Арсенію про підозру у поширенні інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ за можливості їх ідентифікації на місцевості (частина 2 статті 114-2 Кримінального кодексу України). Того ж дня його затримали. У разі доведення провини митрополиту загрожує до 8 років позбавлення волі.
Настоятель зазначав, що “все, що наразі відбувається з ним, він сприймає за чергове випробування, яке дає йому ОСОБА_14 (ймовірно, так у судовій справі позначений Бог, — ред.) для очищення від гріхів, совість його чиста, претензій до правоохоронних органів він не має і благословляє їх, на все воля Божа”.
Більше про те, як просувається справа настоятеля Святогірської лаври Арсенія ми розповідали в окремому матеріалі.
Митрополит Святогірської лаври Української православної церкви Московського патріархату Арсеній, в миру Ігор Яковенко, народився 21 червня 1968 року в селищі Поросозеро в Республіці Карелія на території Росії. Батьки майбутнього митрополита працювали залізничниками, а дитинство він провів у селі Ліски Воронезької області.
Після закінчення Московської духовної семінарії у 1992 році Яковенка возвели у сан диякона, а потім ієрея. Згодом він був пострижений у чернецтво під іменем Арсеній. Його духовна кар’єра розпочалася в Петропавлівському храмі Красного Лимана (нині — Лимана). У 1993 році його перевели до Свято-Успенського монастиря, де Арсеній обійняв посаду благочинного, а вже у 1995 році став намісником Святогірського монастиря із піднесенням до сану ігумена та архімандрита.
Попри служіння та проповідування, ім’я митрополита Арсенія неодноразово фігурувало у скандалах. Наприклад, після початку війни на сході у 2014–2015 роках Святогірська лавра під його управлінням була помічена у негласній підтримці бойовиків. Сам Арсеній неодноразово висловлював прокремлівські наративи, зокрема, називав війну на сході України “громадянським конфліктом”, звинувачуючи Україну у її розв’язанні.
У 2019 році журналісти Вільного радіо вже знаходили цьому підтвердження. Так, у церковних лаврських крамницях, які підпорядковувалися митрополиту, знаходили антиукраїнські брошури.
Нагадаємо, за понад два роки великої війни росіяни пошкодили та зруйнували понад сотню церковних споруд Донеччини.