Міністерство закордонних справ доручило консульствам в інших країнах призупинити прийом чоловіків призовного віку. За словами глави відомства Кулеби, це необхідно для “відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку”. Водночас у ДП “Документ”, через технічні причини призупинили видачу готових документів у закордонних підрозділах.
Глава МЗС Дмитро Кулеба повідомив, що доручив диппредставництвам України закордоном “вжити заходів щодо відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку”.
Він зазначив, що невдовзі відомство надасть уточнені розʼяснення щодо порядку отримання консульських послуг в межах законодавства для чоловіків мобілізаційного віку в закордонних дипломатичних установах.
Це станеться з наближенням до вступу в дію закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” та після набрання ним чинності.
“Як це виглядає зараз: чоловік призовного віку виїхав за кордон, показав своїй державі, що питання її виживання його не обходить, а потім приходить і хоче отримати від цієї держави послуги. Так не працює. У нас в країні війна”, — написав Кулеба.
Він також нагадав, що обовʼязок оновлювати свої документи в ТЦК існував і до ухвалення нового закону про мобілізацію.
“Якщо ці люди вважають, що хтось там, далеко на фронті, воює і віддає свої життя за цю державу, а хтось посидить за кордоном, але при цьому буде отримувати послуги від цієї держави, — то так це не працює”, — додав глава МЗС.
Додатково в МЗС опублікували роз’яснення, де зазначили, що з 23 квітня тимчасово припиняється прийом нових заяв на вчинення консульських дій для громадян призовного віку. Такі обмеження ввели допоки ухвалений та підписаний Зеленським закон про мобілізацію не набере чинності — 18 травня 2024 року.
“Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, наразі визначається з-поміж доступних варіантів й узгоджується причетними державними органами. Щойно ця міжвідомча робота буде завершена, дипломатичні установи та МЗС оприлюднять додаткові докладні роз’яснення”, — додали у відомстві.
Після оновлення даних військового обліку в ТЦК чоловіки від 18 до 60 років із дійсними військово-обліковими документами матимуть доступ до консульських послуг у повному обсязі.
“Нині призупинений прийом громадян призовного віку. Зараз ми чекаємо вказівки від Міністерства закордонних справ. Тобто чоловіків від 18 до 60 років. Зараз просто тимчасово призупинений їхній прийом. Зараз розробляються механізми, які будуть відповідно діяти до того закону про мобілізацію. Наразі чекаємо”, — розповів співробітник консульства в коментарі виданню “Суспільне. Новини”.
Також Генеральне консульство України у Барселоні повідомило, що теж призупинило “отримання заяв на вчинення консульської дії” для чоловіків призовного віку.
“На жаль, через технічні причини призупинено видачу готових документів у закордонних підрозділах ДП Документ. Подача заяв-анкет на оформлення паспортних документів здійснюється у звичайному режимі”, — пишуть у “Паспортному сервісі”.
Видача паспортів можлива для дітей до 12 років, оскільки для них не потрібна біометрична верифікація, зазначають у сервісі.
Там додали, що закордонні філії повідомлять всіх користувачів послуг про поновлення роботи систем видачі документів на усіх офіційних ресурсах ДП Документ.
Окрім цього, зранку 23 квітня в українському часописі Чехії gromada.cz повідомили, що паспортний сервіс для українців в Празі призупинив видачу готових документів.
Нагадаємо, 16 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію. Більшість норм закону стануть чинними через місяць. Журналісти Вільного радіо розповідали про основні засади ухваленого законопроєкту №10449.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.