Підкуйко Бахмут-вода
Фото: Вільне радіо
string(33) "Фото: Вільне радіо"

Комунальне підприємство “БАХМУТ-ВОДА” розробило інвестиційну програму на 2020 рік, а депутати Бахмутської міськради погодила її на сесії 26 лютого. Звідки візьмуть гроші та як саме їх розподілять, читайте в матеріалі.

“БАХМУТ-ВОДА” планує витратити 12 млн грн як інвестиції у власне господарство. Причому трохи більше ніж 4,5 млн грн має піти на покращення роботи об’єктів водопостачання, і понад 7 млн грн  — на водовідведення.

“Це власні кошти підприємства, вони не є додатковими до тарифу. Є така стаття видатків, як амортизаційні відрахування. І під неї всі підприємства зобов’язані розробляти такі заходи. Вони мають бути направлені на покращення обліку, зниження втрат — тобто є кілька напрямків”, —  пояснив заступник директора КП “БАХМУТ-ВОДА” Дмитро Підкуйко.

ІНВЕСТИЦІЇ У ВОДОПОСТАЧАННЯ

З грошей на водопостачання найбільше планують направити на заходи зі зниження витрат та втрат ресурсів (майже 3 млн грн), а також модернізацію або закупівлю нового спецтранспорту (понад 1 млн).

Зокрема, на реконструкцію Кліщіївського водозабору питної води планують витратити 2,6 млн грн. За даними комунальників, його побудували в 1939 році. Тоді  він накачував понад 4 тис. кубометрів води на добу. Але зараз з п’яти свердловин працює лише одна, яка дає у 4 рази менше. Також вийшов з ладу й водогін 1951 року, яким подавали цю воду до Бахмута. Працює лише водогін, який подає воду до Кліщіївки, Андріївки та Опитного. Зазначимо, реконструкція Кліщіївського водозабору коштуватиме майже 38 млн грн. 

Чому це потрібно: вартість покупної води постійно зростає; КП “Компанія “Вода Донбасу” може скорочувати або припиняти постачати воду “БАХМУТ-ВОДІ”. 

Що це дасть: допоможе розвинути власне джерело води для мешканців та підприємств центральної частини Бахмута та зекономити на закупівлі води більше ніж 2,5 млн грн на рік. Наразі щороку “БАХМУТ-ВОДА” закуповує у КП “Компанія “Вода Донбасу” більше ніж 6 млн кубометрів води за ціною 5,21 грн за 1 кубічний метр (без ПДВ). Після реконструкції Кліщіївський водозабір зможе подавати в місто Бахмут більш як пів мільйона кубометрів власної води.  

Що саме зроблять:

  • замінять понад кілометр труб водопостачання від непрацюючих зараз насосних станцій до резервуара чистої води;
  • замінять водогін діаметром 200 мм від резервуара чистої води до водопровідного вузла вул. Корсунського.

Окупиться за: 1 рік. 

  *      *      *

“БАХМУТ-ВОДА” також запланувала цьогоріч придбати автоцистерну для підвезення питної води за майже 1 млн 400 тис грн. 

Що саме куплять:

  • автоцистерну на майже 5 кубометрів води на шасі МАЗ-4371   

Чому це потрібно: Оскільки майже 560 км мереж в аварійному стані, через аварії та пориви бувають перебої з водопостачанням. Трапляються й аварії на об’єктах водопостачання каналу Сіверський Донець-Донбас. Власної автоцистерни для підвезення води бахмутянам у комунальників немає.  

Нагадаємо, компанія “Вода Донбасу” заборгувала електропостачальнику “Укрінтеренерго” за електроенергію. Через це електропостачальник почав відключати “Воду Донбасу”. Наприкінці травня 2019 21 населений пункт на Донеччині частково залишився без води, серед них і Бахмут. За даними “БАХМУТ-ВОДИ”, 29-31 травня 2019 майже 28 тис мешканців Бахмута були без водопостачання; в місті оголосили надзвичайний стан. Тоді воду мешканцям привозили автоцистерни інших підприємств. Згодом подачу води з Артемівської фільтрувальної станції відновили за допомогою резервних електрогенераторів, але їх потужності не вистачило на всі райони міста, і розвозити воду в автоцистернах все одно приходилося. 9 липня розпорядженням кабінету міністрів, ДТЕК розпочав відновлювати електропостачання всім об’єктам “Води Донбасу”. 

*      *      *

Встановлять 10 лічильників води за майже півмільйона грн на водопровідних насосних станціях. 

Що саме зроблять:

  • встановлять по 2 лічильники води на насосних станціях Красносільського та Кліщіївського водозаборів, резервуару “Східний”, та 4 лічильники  — на водогонах резервуару “Західний”. Всі ці лічильники — для водогонів діаметром 200-500 мм. 

Що це дасть: вдосконалить облік витрат води.

  *      *      *              

За майже 200 тис. грн КП “БАХМУТ-ВОДА” запровадить автоматизовану систему комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ).

Що саме зроблять:

  • встановлять 5 приладів автоматизованого обліку електрики на Красносільському, Кліщіївському водозаборах та на водопровідному вузлі по вул. Корсунського.  

Що це дасть: економію до 1% електроенергії на об’єктах водопостачання (близько 66 тис. грн); повний контроль над споживанням електрики на підприємстві; автоматизацію обліку електрики в собівартості води; поступовий перехід на тарифну систему. 

Окупиться: за 3 роки.  

* Автоматичну систему обліку електрики (АСКОЕ) встановлять також на об’єктах водовідведення (3  — на каналізаційно-насосних станціях міста та 2 — на очисних спорудах). Це коштуватиме ще майже 300 тис. грн, а економія енергії складе майже 40 тис грн на рік.

  *      *      *  

КП “БАХМУТ-ВОДА” планує витратити 150 тис грн на оновлення комп’ютерної техніки (з них ⅔ суми піде на об’єкти водопостачання, решта  — на об’єкти водовідведення). Наразі у них є 66 комп’ютерів 2008-2017 років випуску. В наступну п’ятирічку комунальники планують замінювати по 10 комп’ютерів на рік.  

Що саме зроблять у 2020-му: 

  • придбають 10 нових комп’ютерів (по 9,3 тис грн штука); 
  • куплять програмне забезпечення на кожний з комп’ютерів (по 5 тис грн на кожний комп’ютер)
  • замінять 1 км кабельних мереж (на майже 7 тис грн);

Чому це потрібно: оновлена комп’ютерна техніка необхідна для стабільної роботи підприємства. 

  *      *      *  

Також за 125 тис. грн замінять один з 4-х постійно працюючих насосів головного в місті водопровідного вузла по вул. Корсунського, 63.  

Чому: цей насос відпрацював запланований термін та має бути виведений з експлуатації в цьому році. 

Що це дасть: в цю суму входить і вартість частотного перетворювача, який дозволить зекономити на електроенергії 160 тис грн на рік. 

Окупиться: за 9,5 місяців.  

ІНВЕСТИЦІЇ У ВОДОВІДВЕДЕННЯ

Три найбільші статті витрат — це модернізація та закупівля спеціалізованого транспорту (понад 3 млн грн), підвищення еко-безпеки (понад 2,5 млн грн) та скорочення витрат та втрат ресурсів (майже 1 млн). 

Тож, у 2020 “БАХМУТ-ВОДА” планує купити 2 аварійно-ремонтні автомобілі на суму понад 3 млн. грн.

“Це зараз дуже велика проблема. З 6-ти автомобілів 2 стоять на ремонті, їм необхідний капітальний ремонт двигуна. Враховуючи, що це машини 1980-х років, рука не піднімається витрачати кошти на їх ремонт, тобто їх необхідно вже міняти”,  — пояснив заступник директора комунального підприємства Дмитро Підкуйко.

Чому це потрібно: “БАХМУТ-ВОДА” обслуговує 145 км каналізаційних мереж та колекторів, з них майже третина  — з вичерпаним терміном експлуатації. Для ремонту системи каналізації у них є 29 тракторів; з них ⅔ працюють 11-50 років. Цьогоріч планують списати 2 фургони для аварійних бригад  — ГАЗ-52 (1990) та ГАЗ-3307 (2005), які працювали на бензині. 

Що саме планують придбати у 2020: 

  • 2 аварійно-ремонтні авто АСАМ-22 на шасі МАЗ-4371, які працюють на дизелі (понад пів мільйона кожний);

Що це дасть: економію на паливно-мастильних матеріалах для ремонтних машин майже — 50 тис грн.

  *      *      *

“БАХМУТ-ВОДА” інвестує понад мільйон грн в капітальний ремонт каналізаційного колектора по вул. Магістратській від вул. Торгової до пров. Магістратського. 

Чому це потрібно: його побудували ще в 1957 році, тому там постійно бувають аварії. Труби проходять на великій глибині, пориви важко усувати.

Зазначимо, на думку комунальників, найближчим часом необхідно замінити 5 каналізаційних колекторів, якими стоки поступають до очисних споруд. Їх побудували в 1960-70х роках, вони знаходяться в різних частинах міста, більшість  — зруйнована від довгої експлуатації та корінням дерев. Для розробки проєктно-кошторисної документації “Бахмут-вода” планує витратити 260 тис. грн

  *      *      *             

Для покращення якості очищення стічних вод “БАХМУТ-ВОДА” збирається купити у 2020 таке обладнання

  • насос для чищення дна та стінок відстійників каналізаційно-очисних станцій від осаду (за майже 100 тис грн). Він має покращити  якість очищення стічних вод та зменшить витрати електроенергії до 3 % (це близько 100 тис грн на рік), окупиться за рік.
  • гіпохлоритну установку для очисних споруд Бахмута (за понад 1,5 мільйона грн). З 2013 року стічні води Бахмута очищують не рідким хлором, а гіпохлоритом натрію. Установка ЕРГО-1000 працює майже 8 років. На думку фахівців, її вже необхідно замінити. 

  *      *      *

Також “БАХМУТ-ВОДА” витратить більше півмільйона грн на заміну насосів каналізаційних насосних станцій (КНС) № 1, 4 та 6. Разом з  насосними агрегатами встановлять і перетворювачі частоти, які дозволять економити електроенергію. 

  *      *      *

Комунальники також придбають прилад для обліку кількості очищених стічних вод у річку Бахмут, на це витратять майже 80 тис грн 

“Наразі облік очищеної на очисних спорудах води, яку скидаємо в ріку Бахмут, йде шляхом розрахунку. А в цю інвест-програму ми включили розходомір, це  — вимога НКРЕКП. Це покращення обліку ресурсів — перший крок до наведення порядку, зниженню втрат”, — пояснив заступник директора комунального підприємства Дмитро Підкуйко.   

Що це дасть: можливість виявити до 20% несплачених скидів стічних вод (а це більше 120 тис грн платежів); дозволить фактично виміряти кількість стічних вод, за скид яких “БАХМУТ-ВОДІ” не сплатили; виявляти скриті підключення до системи водопостачання.

Окупиться за: 8 місяців. 

* Також “БАХМУТ-ВОДА”  витратить понад 310 тис грн на прилади обліку на 4-х каналізаційних насосних станціях.

 

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...