Майже 2 роки тому громадянам України дозволили продавати та купляти земельні паї. За цей час на підконтрольній частині Донеччини продали трохи понад 7 тисяч гектар землі, з них від травня 2022-го та донині — лише 176 га.
Про це Вільному радіо розповідає начальниця управління земельних відносин, водних ресурсів, економіки та інвестицій Донецької ОВА Олена Рибакова.
Ринок землі запрацював в Україні з 1 липня 2021 року.
“Станом на 25 травня 2023 року у Донецькій області укладено 1 930 правочинів щодо земельних ділянок загальною площею 7 381 га”, — розповідає посадовиця.
Нині середня вартість 1 гектара такої землі складає 27,7 тис грн.
У перший день вторгнення російських окупантів, 24 лютого 2022 року, в усій Україні уряд закрив доступ до реєстрів нерухомості. Це зробили, аби завадити спекуляції, рейдерству та укладанню угод не на ринкових умовах.
“З травня 2022 року, коли функціонування державних реєстрів відновили, кількість правочинів щодо відчуження земельних ділянок на території Донецької області попри активні бойові дії склала 70 договорів купівлі-продажу землі. Площа земель згідно з зареєстрованими правочинами складає 176,56 га”, — каже Олена Рибакова.
Це становить лише 3,6% від усіх договорів купівлі-продажу землі, укладених на підконтрольній Донеччині відтоді, як паї дозволили продавати. Тобто решту 1 860 договорів уклали до вторгнення Росії.
Фахівцям ДонОВА відомо, що з цих 70-ти укладених за цей рік угод купівлі-продажу сільгоспземлі купляли для:
Географічно найбільше таких договорів укладають у громадах Донеччини, які знаходяться далі від лінії фронту.
“Краматорський та Покровські райони області найактивніші за кількістю угод та за площею земель, щодо яких зареєстровано правочини”, — заявляє посадовиця.
Відомо, що до кінця листопада 2021 року на підконтрольній українському уряду частині Донеччини продали 737 земельних паїв площею майже 3 тис га. Це і тоді був другим найнижчим в країні показником — ще менше було лише на Луганщині.
За словами Олени Рибакової, це свідчило про стриманий та поступовий розвиток ринку землі на Донеччині.
Посадовиця ДонОВА каже, що ринок землі на Донеччині заторможений через війну з росіянами.
“Власники земельних ділянок та паїв воліють поки притримати цей актив, оскільки після перемоги України у цій війні вартість їх земельних ділянок значно виросте”, — каже Олена Рибакова.
Це про ті громади, де продати землю можливо.
А там, де тривають активні бої, або де територія області тимчасово окупована росіянами, купівля-продаж земельних ділянок взагалі неможлива. Тому що більшість державних реєстрів залишається закритими, а Державний земельний кадастр заблокований. З цих інформаційних баз неможливо отримати витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку та витяг з нормативно-грошової оцінки.
Про побоювання та очікування фермерів Донеччини від відкриття ринку землі читайте в матеріалі “Ринок землі на Донеччині. Що фермери регіону думають про закон”.