Підтримати
Школа у т.з "ДНР". Фото: з окупаційних джерел
Школа у т.з "ДНР". Ілюстративне фото: з окупаційних джерел

Мілітаризація шкіл, викорінення української мови та примусова паспортизація. Близько 1,6 мільйона українських дітей живуть на тимчасово окупованих територіях під пресом російської пропаганди. Як свідчить нове дослідження Центру “Альменда”, у тамтешніх школах більшає кадетських класів, а кількість дітей у рухах “Юнармія” та “Орлята Росії” зросла в десятки разів. Деталі — у матеріалі.

У Центрі громадянської просвіти “Альменда” відзвітували про результати свого дослідження “Політика Росії щодо знищення ідентичності дітей на ТОТ України: підсумки 2024 року”.

Викорінення всього українського та мілітаризація освіти: керівниця “Альменди” про тиски на українських дітей на ТОТ

Близько 1,6 мільйона українських дітей проживають на тимчасово окупованих територіях, ідеться у звіті. У тамтешніх школах вчаться 16% від загальної кількості українських учнів. За словами керівниці “Альменди” Марії Суляліної, окупанти систематично піддають цих дітей тиску, зокрема у закладах освіти. 

“Найважливіші патерни, за якими відбувається знищення ідентичності дітей, — це, найперше, викорінення всього українського. Зокрема доступу до вивчення української мови. Так, якщо у 2014 році в Криму українською навчалися 100% дітей, зараз їх близько 0,5%. 

Другий важливий патерн — мілітаризація освіти. Зокрема на окупованих територіях діють кадетські класи, “Юнармія” та “Орлята Росії”. Це три такі наймасштабніші за кількістю учасників рухи”, — зазначила Марія Суляліна.

Кількість українських дітей, залучених до російських мілітаристських рухів на окупованих територіях, постійно зростає

У Криму кількість кадетських класів за минулий рік зросла на понад 60, і зараз на півострові їх налічується 260. У Луганській області таких класів — 86, на окупованій частині Запорізької обласні — 13, Херсонської — 9.  Скільки кадетських класів на окупованій частині Донеччини, невідомо. 

До руху “Юнармія”, згідно з результатами дослідження “Альменди”, долучили:

  • 32 тисяч українських дітей у Криму;
  • 6 тисяч — у Луганській області;
  • 5 тисяч — у Донецькій області; 
  • 300 — у Запорізькій області;
  •  600 — у Херсонській області.

Порівняно з попередніми роками, кількість дітей, залучених до руху, зросла в десятки, а подекуди в сотні разів, каже Суляліна.

Аналогічна ситуація склалася і з мілітаристським рухом для учнів початкових класів “Орлята Росії”.

“Тут ми бачимо низку злочинів, що вчиняють проти наших дітей. Не лише злочини, пов’язані зі знищенням ідентичності, а й пропаганду служби в збройних силах країни-окупанта. Ми також бачимо низку конвенційних порушень, які вчиняють проти наших дітей, із залученням їх до цих військових рухів”, — додала Суляліна. 

Спрямованість на “військово-патріотичне” виховання молоді зазначена навіть у нормативно правових актах країни-окупанта. 

Зокрема в новій редакції закону про освіту вказується, що “вчителі мають викладати на основі традиційних російських духовно-моральних цінностей <…> та формувати почуття патріотизму та повагу до пам’яті захисників Вітчизни”.

У цій же редакції закону зазначили, що дітей можуть без згоди батьків залучати до шиття одягу для військових чи збирання дронів. Крім того, предмет “Основи безпеки життєдіяльності” замінили на “Основи безпеки та захисту Батьківщини”.

Примусова паспортизація, мобілізація та “протидія екстремізму”: окупанти змінюють законодавство, аби стирати ідентичність українських дітей

Аби українські діти на непідконтрольній території сприймали себе як росіян, окупанти вносять зміни до законодавства, говорить Марія Суляліна. Зокрема на тимчасово окупованих територіях запровадили примусову паспортизацію.

“У вересні 2024 року окупаційна влада відзвітувала про видачу щонайменше 3,4 мільйона російських паспортів, а у січні цього року заявила, що процес “успішно завершений”. Небезпека примусової паспортизації полягає в тому, що після отримання паспорта юнаки зобов’язані впродовж двох тижнів стати на облік у військкоматі”, —  уточнює співавторка звіту Анастасія Воробйова, наукова асистентка в Інституті правових наук Польської академії наук.

Так, 1 жовтня 2024 року вже розпочався перший призов для мешканців окупованої частини Запорізької області.

Також, за словами Анастасії Воробйової, на ТОТ активно впроваджують стратегію “протидії екстремізму”, яка по суті зв’язує руки людям з проукраїнською позицією. В наказі президента РФ Україна згадується як джерело основних і глобальних екстремістських загроз. 

“Дистанційна освіта — єдине вікно, яке дає змогу боротися за українських дітей”

45 тисяч дітей, які живуть в окупації, навчаються в українських школах у режимі онлайн. Керівниця напрямку національної адвокації “Альменда” Валентина Потапова зазначає:

“Маленьким віконцем, яке дає нам змогу боротися за українських дітей, є дистанційна освіта. За останніми даними, в українських школах дистанційно навчається 45 тисяч дітей, що проживають на ТОТ. Але ця цифра зменшується. Зокрема ще у 2024 році таких учнів було на 11 тисяч більше. Зменшення відбувається через тиск окупаційної влади та за рахунок першачків, адже мало батьків готові своїх першокласників віддати на дистанційне навчання”.

За її словами, онлайн-освіта в українських школах — це фактично єдина річ, що нині пов’язує українських дітей на тимчасово окупованих територіях з Україною.

Раніше Вільне Радіо писало, як проходить шкільний день на тимчасово окупованій частині Донеччини. Окупаційні адміністрації на захоплених територіях постійно впливають на українських дітей через шкільну програму й численні дитячо-юнацькі організації.


Завантажити ще...