image

На валізах поряд з КПВВ. Кілька людей в Зайцевому вже 2,5 місяці чекають пропуску додому (фото, відео)


На валізах поряд з КПВВ




Кілька людей в Зайцевому вже 2,5 місяці чекають пропуску додому (фото, відео)
Вони їхали на КПВВ, коли вже знали про карантин і закритий адмінкордон. Але сподівалися бути якомога ближче та потрапити додому при першій же нагоді. Замість того з березня живуть у хаті, з якої можна пішки дійти до пункту пропуску, і все ще очікують на "зелене світло". Ми поспілкувалися з двома людьми, які стали заручниками карантину, розпитали їх про побут та чому вони не поїхали на ймовірне часткове відкриття першого на Донеччині КПВВ.
Зайцеве — це село на лінії розмежування. Тут знаходиться перший магазин та "Ощадбанк" на підконтрольній території по горлівській трасі. І тут зараз чекають на відкриття адмінкордону Лідія з Кальміуського та Андрій з Макіївки. Ці двоє вимушено стали сусідами — 2,5 місяці тому вони в один день потрапили на закритий КПВВ і досі не змогли проїхати додому.
Фото: Вільне радіо
"Ми не могли підготуватися"
17 числа вже почався карантин, але вже не було транспортного сполучення. Тому, поки ми знайшли (машину,-ред.) по цьому особливому сайту Blablacar… Особливо не хотів їхати сюди транспорт. Нам довелося дуже дорого заплатити за дорогу, і ми отак приїхали 28 березня
— розповідає Лідія.
Ми з нею говоримо на її тимчасовому подвір'ї. Район тут неспокійний — хата стоїть максимум за кілька кілометрів від лінії розмежування та вже посічена осколками після обстрілів. На вході можна побачити табличку "Відновлено за кошти GIS".

Така тут ледве не на всіх воротах вулиці. Проте так близько до лінії жінка їхала навмисне, бо до пункту пропуску можна дійти пішки в будь-який момент. На це піде близько 20 хв.
Лідія — вчителька початкових класів в т.з. "ДНР", була у відпустці в санаторії на західній Україні. Їздила із ще двома подругами. Втрьох і опинилися перед закритим пунктом пропуску. Показувати обличчя жінка не хоче, як і називати прізвище. Але готова говорити під запис.
Фото: Вільне радіо
Коли оголосили, що потрібно буде їхати і будуть закривати КПВВ через коронавірус, то мені потрібно було забрати грошики там останні і довелося трохи затриматися. Я не вклався в строки. Я звідти виїхав 25 березня 2020 року. А сюди приїхав 28 березня. І, звісно, вже не встиг
— пояснює свою ситуацію Андрій Конюхов, який був на заробітках в Польщі.
Фото: Вільне радіо
Їхали обоє попутками через всю Україну. Наприклад, Лідія з подругами на трьох заплатили 12 тисяч гривень, щоб приїхати до Слов'янська і ще 600, щоб дістатися на Майорськ. Це були майже всі кошти, зекономлені з поїздки. Адже дорога в санаторій коштувала в десять разів дешевше.
Неочікувано оголосили цей карантин, неочікувано. Тобто ми не могли підготуватися
— описує ситуацію жінка.
І нічліг знайшли, і допомогли господарю
З Лідією та Андрієм в один день на КПВВ опинилися 7 людей. Нікому не дозволили проїхати, тож вони мали залишитися на підконтрольній території.

Троє людей, в тому числі літня пара, поїхали шукати житло в Бахмут. А інші — пройшлися вулицями Зайцевого. Погоджувалися пустити пожити одиниці.
Фото: Вільне радіо
Дехто переживав через цей вірус корони. По-друге, багато хто по ціні не хотів з нами домовлятися. Я хотів, щоб майже даром все було. А вони хотіли ціну свою. Довелось торгуватися
— згадує Андрій.
Пустив до себе неочікуваних квартирантів місцевий мешканець Володимир. Каже: прийшли вже ввечері, не кидати ж людей в такій ситуації.
Навіть для мене це було дуже добре, що вони приїхали. Бо я сумував. У мене в серпні дружина померла. Мені було погано дуже. А вони мене з цієї ями витягнули. Я повеселішав
— ділиться Володимир.
Фото: Вільне радіо
Власник хати згадує: про вірус тоді не думав.

Натомість, через Андрія, який приїхав з Польщі, за подвір'я ніхто не міг виходити два тижні. Але через чотирнадцять днів симптомів ні у кого не було, тож обсервація минула.
Жили в хаті спочатку четверо, а тоді дві подруги Лідії з'їхали в Бахмут. Тож залишилися власник та двоє постояльців. Останні — з першого дня із зібраними валізами. Для них в хаті навіть окрема кімната.

Валіза Андрія — синя та чотириколісна — з нею чоловік 8 місяців тому поїхав з Макіївки. Тепер же звідти і взяти немає чого — все не по сезону.
Фото: Вільне радіо
Тут, в основному, теплі речі, зимові. Бо мене не було вдома в зимовий період. Теплі штани, теплі куртки, тепле взуття. Те, що потрібно взимку. Літніх у мене дуже мало. В основному, все вдома
— показує свої речі Андрій.
Тепер до його пожитків тут додалося ще кілька коробок. Так само і в Лідії. Застряглим на КПВВ зібрали допомогу благодійники — привезли продуктів, допомогли грошима.
Ну уявіть, я ж не можу гроші взяти з собою на 3-4 місяці вперед. Подорож оплатили, на дорогу були гроші, от гуманітарний штаб нам допоміг, "Проліска". Виділили нам грошей трохи, от так платимо за квартиру та проживаємо тут. Червоний хрест привіз крупи, теж допомогли. Дякую їм, молодці. Але хочеться додому
— посміхається жінка.
Фото: Вільне радіо
Її сусіду після заробітків мало би бути простіше, але свої попередньо зароблені гроші чоловік намагається не витрачати.
Я економлю. Частково допомогло, але в принципі це дочці на вступ везу. Цього року потрібно буде вступати
— каже Андрій.
І розповідає, як все більше обживається в селі, яке спочатку називав тимчасовим пристанищем. За кілька місяців тут і город садив, і полуницю. Їх показує із посмішкою, адже результатом задоволений. .
Фото: Вільне радіо
Фото: Вільне радіо
Та й напівжартом договорює: а раптом до зими залишатись буде, то вже й припаси є. До того ж чоловік час від часу підробляє в цьому селі та тих, які поряд, зварювальником — це його основна спеціальність.
Дитячий батут був трохи зламаний — підварював. Потім ще потрібно було підварку зробити в іншому — теж робив. Дрібницями. Кому з сусідів дров наколоти потрібно. Хтось грошей дав, хтось просто погодував. Вже щось
— розповідає Андрій.
Чоловік так обжився, що навіть обрав будинок, який можна купити для родини, щоб переїхати на підконтрольну територію.
Я планував переїжджати в Україну, я шукав таке місце. Був в Харківській області, дивився, цікавили суми. Але все ж не хотілося б далеко від батьків їхати. І перетягнути, можливо, навіть їх сюди. Тому тут найбільш оптимально. Недалеко від кордону (КПВВ, — ред.), 63 км до дому. І батьки б пенсію отримували, тут би зі мною були періодично, і дочка б приїжджала. Це було би дуже зручно. Ціни тут, до речі, вдвічі дешевші
— активно порівнює макіївець.
Фото: Вільне радіо
Та все ж дуже чекає на новини про повноцінне відкриття КПВВ. Спочатку хоче побачити рідних, адже не був вдома понад 8 місяців. Можливо, вже рідні приїдуть в Зайцеве, а не навпаки. Але для цього, знову ж, потрібен відкритий пункт пропуску.
А от Лідія каже: готова їхати в перші ж години, як тільки дозволять. Бо за три місяці вже й не знає, чи має роботу. Займатися із учнями початкової школи онлайн вона навіть не пробувала, впевнена, що це поганий варіант.
Фото: Вільне радіо
— А ви чекаєте на відкриття КПВВ?, — питаю я у власника будинку.

— Я розумію. Їм погано, все одно тягне додому. Дім є дім. Але сумно буде навіть, коли поїдуть, — відповідає Володимир.
10 червня Лідія та Андрій думали поїхати на ймовірне відкриття КПВВ Мар'їнка. Але все ж рішення змінили, бо поки остаточної інформації немає. А застрягнути біля ще одного пункту пропуску їм буде важко. Тож зачекають певності там, де вже облаштувалася.
Коли відкриють КПВВ? Як мешканці "ДНР" чекають повернення додому
Що відомо про ситуацію з КПВВ під час карантину
Контрольно-пропускні пункти на Донбасі закрили для вільного перетину з 16 березня. Ще тиждень пропускали тих, хто мав прописку на підконтрольній або непідконтрольній території відповідно. А тоді взагалі зобов'язали отримувати дозвіл командувача ООС. Це одна з мір карантину через пандемію. В звичайному графіку прикордонники щодня пропускали в обидва боки тисячі людей. Дозволів же — одиниці. Так, з 22 березня по 31 травня через єдиний пункт пропуску на Луганщині "Станиця Луганська" змогли проїхати 390 людей, а через усі КПВВ на Донеччині — 78.
В штабі ООС заявили, що частково відкриють КПВВ з 10 червня. Пускати мають через пункти "Станиця Луганська" та "Мар'їнка". Їх відкриватимуть на 3 години: з 11:00 до 14:00. Це експеримент, за яким мали би спостерігати тиждень.
Фото: Вільне радіо
Якщо не спрацює такий режим, – а він дасть виключно негативний результат або в своїй більшості негативний результат, – у мене як у голови військово-цивільної адміністрації є повне право повернутися до більш жорстких умов карантину
— зазначив очільник Донеччини Павло Кириленко.
Він наголошує, що виступає проти відкриття пунктів пропуску через те, що влада не може контролювати захворюваність на окупованих територіях. А, навіть за даними бойовиків, в ОРДЛО кількість хворих та померлих від COVID-19 в кілька разів більша, ніж на підконтрольних частинах областей.

Водночас, по той бік лінії розмежування заявили, що не відкриватимуть КПВВ.
Фото на обкладинці: Вільне радіо
256
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми "Free Media Programme"
Зміст публікації не обов'язково відображає думку Фонду міжнародної солідарності та є предметом виключної відповідальності авторів