Підтримати
Північне сяйво над Краматорськом вночі 10 жовтня
Північне сяйво над Краматорськом вночі 10 жовтня. Фото: Facebook/Konstantin Brizhnichenko

Увечері 10 жовтня на Донеччині та в інших регіонах України можна було побачити північне сяйво. Небо забарвилося в червоні, помаранчеві та зелені кольори. Астроном Володимир Кажанов пояснює, що це явище стало можливим завдяки зміщенню магнітного полюса Землі та потужному викиду сонячної маси. Чи відомо, коли українці зможуть спостерігати північне сяйво наступного разу — читайте далі.

10 жовтня 2024 року багато людей могли неозброєним оком бачити полярне сяйво в Україні. У регіонах фіксували спалахи різних кольорів: від червоно-рожевого до зеленуватого. До того ж сяйво мало вигляд променів і смуг, які з’являлися, зникали і змінювалися на небі.

Спостереження північного сяйва були зафіксовані аж до 31 градуса північної широти — це означає, що явище було видно не лише в Україні, а й навіть у південноєвропейських країнах, розповідає астроном із Харкова Володимир Кажанов.

Північне сяйво в небі над Харковом 10 жовтня
Північне сяйво в небі над Харковом 10 жовтня. Фото: Facebook/Володимир Кажанов

Він наводить два фактори, які сприяли появі північного сяйва на Донеччині й в інших регіонах України:

  • перший фактор — це зміщення магнітного полюса Землі. Через це змінюється географія спостережень полярних сяйв на користь Євразії. Тобто якщо раніше це явище частіше можна було побачити у Канаді або Естонії, зараз через обертання нашої планети воно рухається на схід.

“Це означає, що, якщо цей тренд збережеться, полярні сяйва можуть стати звичним явищем для нас, як це було 30 років тому в північних країнах”, — пояснює Кажанов.

  • другий фактор — це потужний викид корональної маси на Сонці, що стався під час сонячного спалаху й спрямував високоенергійні частинки в бік Землі. Коли ці частинки взаємодіють з атмосферою і магнітосферою нашої планети, виникає природне світіння в небі (люмінесценція, — ред.).

“Зміщення магнітного полюса та потужний викид часток у бік Землі призвели до яскравого полярного сяйва, яке стало помітним на території України. Його могли бачити жителі майже всіх областей, де було ясне небо”, — ділиться астроном.

Північне сяйво над Донеччиною 10 жовтня
Північне сяйво над Донеччиною 10 жовтня. Фото: АЗОВ

Володимир Кажанов розповідає, що 10 жовтня з 8 вечора до півночі тричі спостерігав дуже яскраве сяйво, а ще два рази — лише зоряне небо з легеньким червонуватим відтінком.

За його словами, не слід очікувати, що полярне сяйво буде спостерігатися постійно. Воно може з’явитися несподівано, тому важко точно спрогнозувати, коли і як його можна буде побачити.

Де слідкувати за появою полярного сяйва?

Наразі триває потужна магнітна буря, і полярне сяйво може спостерігатися в тих країнах, де вже настала ніч. Володимир Кажанов каже, що у найближчі вечори та ночі є прогнози, що полярне сяйво може бути видно.

Слідкувати за наближенням природного явища можна в декілька способів: 

  • служби спостереження сонячної активності — це наземні обсерваторії або космічні апарати, що спостерігають за Сонцем через різні камери в різних діапазонах.
  • безкоштовні програми для смартфонів — додатки, які надсилають повідомлення про ймовірність спостереження полярного сяйва у вашому районі.
  • соціальні мережі — профільні групи в різних соцмережах, присвячені астрономії та зоряному небу. А також сторінки, які ведуть професійні астрономи та астроаматори, де публікуються актуальні прогнози та інформація про спостереження.
Північне сяйво в небі над Харковом 10 жовтня
Північне сяйво в небі над Харковом 10 жовтня. Фото: Facebook/Володимир Кажанов

Які наслідки може мати полярне сяйво?

Яскраве полярне сяйво зазвичай супроводжується потужною магнітною бурею, каже Володимир Кажанов. Астроном пояснює: “Магнітні бурі і шторми — це коливання магнітного поля Землі, які викликані сонячною активністю, але вони можуть відбуватися і без яскравих полярних сяйв”.

Також потужні магнітні бурі можуть викликати проблеми для електроніки на Землі та космічних апаратів, призводячи до збоїв у радіозв’язку. “Хоча вплив магнітних бур на прилади на Землі часто перебільшений, варто зазначити, що для космічних апаратів це регулярне явище, яке може призводити до збоїв у радіозв’язку та інших електронних системах”, — розповідає Кажанов.

Рекомендацій для охочих спостерігати за північним сяйвом

По-перше, потрібно обрати час для спостереження, радить астроном. Найкраще дивитись на природне явище з вечора до півночі, коли закінчуються сутінки. “Якщо сьогодні (11 жовтня, — ред.) ввечері продовжиться явище, то після 19-ї години можна вже слідкувати, виглядати у віконце, виходити надвір”, — розповідає Володимир Кажанов.

За його словами, краще все-таки слідкувати за прогнозами магнітних бур, оскільки потужні бурі часто супроводжуються яскравим північним сяйвом.

По-друге, подумайте про місце для спостереження. Ідеально підходять відкриті простори, такі як поля або пагорби, де не заважають дерева чи будівлі.

Також, радить Кажанов, краще обирати місця подалі від джерел світла: “Світло від ліхтарів, фар автомобілів розсіюється в атмосфері, також погіршують видимість пил, смог та дим над містами. І це заважає побачити небо, яке саме по собі дуже світле”.

Північне сяйво над Краматорськом вночі 10 жовтня
Північне сяйво над Краматорськом вночі 10 жовтня. Фото: Facebook/Konstantin Brizhnichenko

По-третє, уникайте небезпечних місць, де можуть бути міни або інші загрози. Астроном ділиться, що необовʼязково йти в поле, адже гарна видимість може бути й у місті. Але потрібно знайти таке, де видимість не буде загороджена деревами чи висотними будинками. 

Раніше ми розповідали, що у Добропіллі зафіксували землетрус на глибині 12 км. Дізнавайтеся, що робити, якщо відчуваєте підземні поштовхи.


Завантажити ще...