сейсмограф
Фото з відкритих джерел

Підземні поштовхи почалися рано вранці 19 вересня неподалік Добропілля. Це зафіксували сейсмодатчики у Полтаві та Харкові. А от містяни землетрусу навіть не помітили.

 

Землетрус силою 3,3 бала за шкалою Ріхтера стався о 5:21 в неділю, 19 вересня, за 12 км від Добропілля. Про це Вільному радіо розповів оперативний черговий Головного центру спеціального контролю (ГЦСК) Олександр Печерський.

За його словами, місцевих землетрус не сполохав.

“Ми зв’язувались з ДСНС Донецької області, з черговими змінами, але вони кажуть, що ніяких звернень не було”, — повідомляє працівник ГЦСК.

 

землетрус у Добропіллі
Скріншот повідомлення ГЦСК про землетрус неподалік від Добропілля

 

Він уточнює: землетрус магнітудою 3,3 бала ті, хто вже не спав, могли б відчути.

“Такий землетрус може відчуватися окремими людьми, які знаходяться у спокійному стані в середині приміщення, особливо на верхніх поверхах”, —  розповідає фахівець.

Для довідки:
Головний центр спеціального контролю працює в інтересах національної безпеки та оборони та слідкує за сейсмічною, радіаційною обстановкою на території України, а також за геофізичними явищами, які зможуть зафіксувати датчики. Також ГЦСК допомагає Україні слідкувати за дотриманням договорів про заборону ядерних випробувань.

У Добропільській міськраді зізнаються: про землетрус чують уперше. Звернень від мешканців про це не було.

“І де він стався? Ніхто нікуди не звертався, не дзвонив, ніхто нічого не відчував. Вперше чую. Я дуже сумніваюся в тому, що це було. Тому що у нас безпечний у цьому відношенні район”,  —  заявив начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Добропільської міськради Вадим Бовкун.

На думку фахівців ГЦСК, цей землетрус навряд чи можна вважати техногенним, тобто зумовленим роботою заводів та шахт. Тому що епіцентр стихії був дуже глибоко під землею.

“12 кілометрів глибина (епіцентру землетрусу,  —  ред.)  —  це навряд чи техногенний землетрус. За нашими розрахунками, на 12 км шахт не може бути”,  —  каже Олександр Печерський.

За даними спеціалістів центру, попереднього разу землетрус у цій частині Донеччини фіксували лише рік тому, 7 серпня 2020-го. Тоді він був магнітудою 2,9 за шкалою Ріхтера. Але все одно Донеччину не вважають регіоном з високою сейсмоактивністю.

“Дуже рідко там бувають землетруси. Але бувають. Тобто Донецька область не належить до сейсмічних регіонів”,  —  розповідає представник ГЦСК.

Фахівці Головного центру спецконтролю цілодобово моніторять таку сейсмологічну активність на території усієї країни через цілу мережу збору та обробки інформації. І якщо щось трапляється, негайно повідомляють органам місцевої влади.

мапа спостережних пунктів ГЦСК
Мапа спостережних пунктів ГЦСК, скріншот

 

“Найближчі до вас (до Донеччини,  —  ред.) засоби сейсмічного моніторингу — це в Полтаві та Харкові. Там стоять сейсмічні датчики. За допомогою датчиків, які знаходяться по всій Україні, ми фіксуємо це”,  —  зазначає Олександр Печерський.

Додамо, якщо ви відчули землетрус, варто повідомити про це ГЦСК, заповнивши онлайн-форму за цим посиланням. Слід вказати населений пункт, дату, час, тривалість землетрусу, місце вашого знаходження (ви були у будинку чи на відкритій місцевості тощо), описати свої відчуття та спостереження, а також за бажаням додати свою контактну інформацію.

онлайн форма повідомлення про землетрус
Онлайн-форма повідомлення про землетрус, скріншот


Нагадаємо, землетруси можуть виникати й внаслідок неконтрольованого затоплення шахт на Донбасі. Про це розповідають геологи у матеріалі
“Буде болото”: гідрогеолог прогнозує підтоплення третини Донбасу шахтними водами (ФОТО, ВІДЕО)

Читайте також:


Завантажити ще...