Незвичне погодне явище зафіксували в небі над Костянтинівським районом кілька днів тому. Класичне торнадо клиноподібної форми спостерігали очевидці 29 травня та зафільмували його на відео. Воно зірвало дахи в одному з с/г підприємств Іллінівської громади.
Про це Вільному радіо повідомив голова Іллінівської ОТГ Володимир Маринич. А фахово підтвердив, що це саме торнадо, синоптик Харківського гідрометцентру, кандидат географічних наук Ігор Кибальчич.
Торнадо зняла на відео та опублікувала в мережі мешканка Костянтинівки Валентина Колесніченко по дорозі на роботу. Аналогічне відео зняли в той же день пасажири легковика, який рухався в тому ж районі. На обох відео видно, як небо сильно потемніло, сформувалась воронка, та почався сильний вітер з дощем.
“Люди по трасі їхали, які у “Бащинського” працюють, й зафільмували. Це в Тарасівці (між Костянтинівкою та Мирноградом) на механічному дворі приватного підприємства. Я у керівника господарства був, там знесло на току половину даху та дах на складі — збитків на півмільйони мінімум”, — коментує наслідки стихії голова Іллінівської ОТГ Володимир Маринич.
За словами посадовця, він стикнувся з торнадо вперше.
“Було в нас таке, завихрення дахи зривали, але це прямо реальне торнадо було! Воно краєм заділо село. А якби зайшло в село, я навіть не знаю, біди наробило би капітально. Так це було дві хвилини, а такого встигло наробити”, — розповідає керівник громади.
За словами Володимира Маринича, власник господарства буде відновлювати дахи власним коштом.
“Природні катаклізми — вони ж під форс-мажор підпадають, навіть якби й застраховане було. Це небідне господарство, тому вони свої проблеми вирішать”, — каже голова ОТГ.
Мешканець села Олександро-Калинове цієї ж громади Андрій Тараман зазначає, що був свідком подібних погодних умов. Але торнадо в їхніх краях не бувало.
“Я такого ні разу не бачив. Єдине що, влітку смерчі були. Це на полях, коли уборка (врожаю — ред), і спека стоїть дуже сильна. І буває зривається смерч і пре по полю! Солома лежить у валках. І все переплутає: солома летить, валки ці здуває. Дивишся, трохи “стрьомно”. Але без дощу. А це досить важко — солому підняти у валку”, — згадує Андрій.
Що таке торнадо?
Торнадо (або смерч) — це стрімкий вихор зі швидкістю вітру понад 33 м/с, який по горизонталі сягає до 50 км, а по вертикалі — до 10 км. Цей вихор витягується від дощової хмари до поверхні води або землі. Смерчі можуть бути різної форми — колони, конуса, келиха, бочки, пісочного годинника, “рогів диявола” тощо, але найчастіше вони мають форму обертового хобота, труби чи лійки, що звисає з хмари.
Усередині воронки смерчу повітря піднімається вгору, а тиск розріджується до 0,4 атмосфери. Коли воронкоподібний відросток хмари досягає землі, його ширина може становити до пів кілометра, а швидкість руху повітря в середині смерчу сягає до 200 м/с. Смерч проноситься над поверхнею землі зі швидкістю до 60 км/год, і приблизно через 30 км втрачає свою руйнівну силу. Воронка відривається від землі або водойми й щезає у хмарах.
Чому виникають торнадо?
Причиною активних смерчів називають глобальне потепління та зміну клімату на території України. Деякі фахівці стверджують, що необхідно створювати центри спостереження за смерчами та центри швидкого оповіщення населення. Адже на нашій території вже починають формуватися сезони смерчів (це переважно травень та літні періоди). Найчастіше такі смерчі стали утворюватись на узбережжі Азовського та Чорного морів.
Як виникають торнадо?
Вони виникають через зіткнення неоднорідних за вологістю та температурою повітряних мас: теплих внизу і холодних угорі шарів повітря та сильному боковому вітрі під час грозової погоди. Тобто смерчі можуть супроводжувати тільки ті грози, які знаходяться на стику атмосферних фронтів.
Понижений тиск усередині смерчів створює “ефект насоса”, тобто всмоктування навколишнього повітря, води, пилу, предметів, людей і тварин усередину воронки. Цей же ефект призводить до зривання дахів і руйнування будинків, що потрапляють у середину смерчу. Смерчі часто руйнують інфраструктуру міських поселень та можуть переносити з місця на місце навіть великі предмети, такі як автомобілі.
Як діяти поблизу епіцентру торнадо?
Якщо смерч застав вас на вулиці, варто не наближатись до дерев, стовпів, банерів, мостів, естакад та машин. Надзвичайники радять також уникати пагорбів, станцій електропередач та заправок. Треба знайти яму або інше заглиблення в землі, лягти та прикрити руками голову. В умовах міста можна укритися в метро, підземних переходах або в міцних будівлях. У випадку, якщо смерч наздогнав вас в автомобілі, краще його залишити під стінкою якоїсь будівлі по ходу вітру та сховатись в кюветі або міцній будівлі.
Якщо ж ви перебуваєте вдома під час смерчу, варто зачинити всі двері, вікна та вентиляційні отвори, а також впевнитися, що на балконах немає пожежонебезпечних предметів. Слід вимкнути електропобутові прилади та газ. Якщо у вас є підвал або льох, треба взяти необхідні речі, документи, воду, ліхтарик та сховатись там. Якщо ж такого варіанту немає, то бажано залишатись у внутрішніх кімнатах, коморі або ванній.
Після торнадо на вулиці слід остерігатися обірваних дротів, а також дерев, вивісок та банерів — вони могли пошкодитись під час буяння стихії та впасти вже після нього. Якщо будівля отримала пошкодження, в неї можна зайти лише після перевірки та дозволу співробітників ДСНС.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.