image

З Великого Добропілля — у громаду. З чим залишиться місто після децентралізації?


З Великого Добропілля — у громаду

З чим залишиться місто після децентралізації?
Станом на 2020 рік Добропілля — це "місто-матрьошка". В його підпорядкуванні є ще 2 міста та селище. Але в рамках децентралізації вони хочуть роз'єднатися. І те, що зараз називають Великим Добропіллям, стане основою для 3 окремих та незалежних ОТГ. Що залишиться Добропіллю — читайте в матеріалі Вільного радіо.
В Добропільському районі є три майбутні громади, які чекають на вибори вже кілька років. Це юридично створені Добропільська, Новодонецька та Білозерська ОТГ. Зараз же майбутні центри об'єднані між собою — є місто Добропілля, йому підпорядковується селище Новодонецьке та місто Білозерське. Розвиток у всіх різний. І, якщо в ще не утвореній Новодонецькій ОТГ в перспективі вже розглядають об'єднання з Добропіллям, то влада в Білозерському тільки й говорить про те, як би швидше розділитися.
Фото: з відкритих джерел
Шахтарська монополія
Добропілля — це місто обласного значення. Воно залежить від шахт, які знаходяться на його територіях і "живе" їхнім коштом. Вугільні підприємства — це 100% промисловості на території майбутньої громади. Мова про ТОВ "ДТЕК Добропіллявугілля" (Шахта "Білицька" на консервації), ТДВ "Шахта "Білозерська" та 2 збагачувальні фабрики ПАТ "ДТЕК Октябрьська ЦЗФ" та ПАТ "ДТЕК Добропільська ЦЗФ". Жодних сільськогосподарських підприємств на території нинішнього Великого Добропілля немає. Альтернатива для роботи — це соціальна сфера, освіта та торгівля чи розваги.
Фото: з відкритих джерел
Поспілкуватися з місцевою владою в Добропіллі нам не вдалося. Прохання про інтерв'ю мер міста проігнорував, не уповноважив на нього і заступників. Але відповідь на запит щодо доступу до публічної інформації нам надали. Тож знайомитись з майбутньою громадою будемо, орієнтуючись саме на цю інформацію та те, що ми самі побачили в місті.
Центр Добропілля — це одна довга алея від Будинку культури до мерії і ще трохи за нею. Тут стоять нові лавки, висаджені квіти, які додають місту фарб в теплу пору року. З'явилося все це в останні роки. Питаємо кількох випадкових перехожих, що їм подобається в Добропіллі:
Фото: з відкритих джерел
Все добре, мені подобається. Насадження, троянди, квіти, все прибирають, дороги, нова машина, яка прибирає пил та бруд біля бордюрів. Місто розвивається
— каже місцева мешканка.
Зараз добре. Цей голова, Аксьонов (Андрій Аксьонов мер міста Добропілля), молодець. Перед тим був Дерипаска (Віктор Дерипаска очолював місто у 2000 — 2014 рр, — ред.), у нас все було… Парк був у смітті, всі посадки у смітті, де не глянь ㅡ сміття
— розповідає інший перехожий.
Тут же на головній алеї знаходиться центр надання адміністративних послуг. У 2017 році приміщення, де розмістили ЦНАП, придбали коштом міського бюджету, з обласного бюджету оплатили його ремонт ㅡ 6,3 млн гривень. Тренінги та навчальні семінари для працівників організували представники проєкту USАID.
Фото: Департамент інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації
Фото: ОстроВ
Вдосконалюється місто не лише в центрі. Так, у 2018 році відремонтували та зробили опорним НВК №4.
У 2019 році капітально відремонтували за кошти державного бюджету школу №7 та №17. Зробили термомодернізацію в 3 садочках — утеплили фасади та замінили вікна за кошти міжнародної організації НЕФКО.
В Добропіллі лише в центрі ми побачили кілька десятків МАФів, магазинів, маленьких кав'ярень та їх аналогів. Багато закладів з'явилися тут протягом останніх років. Повз них ми доїжджаємо до головної площі. Тут знаходиться кафе "Тролейбус" — бізнес місцевого активіста Володимира Ороса. Він живе в Добропіллі з 2014 року. Каже — з того часу зміни дійсно є, але і питань до влади багато.
Як ми переїхали з дружиною із Донецька, тут центральна вулиця була темною. Буквально наступного року зробили освітлення, хоча б можна ходити. Раніше у нас у кожного жителя був маленький атрибут ㅡ це ліхтарик. Всі так ходили, зараз з цим простіше. Розвиток помітний, але все за рахунок обласного або державного бюджету. Навіть, якщо потім це утримувати ㅡ місцевий бюджет не зовсім витягує
— розповідає Володимир.
Кафе "Тролейбус" ㅡ одне з найбільш відомих та медійних проєктів у Добропіллі. Його запускали як соціальний бізнес. Громадські активісти міста виграли проєкт від ЮНІСЕФ та зробили в Будинку культури Молодіжний центр. Там організували безкоштовні гуртки, проводили культурні та освітні заходи.

А щоб утримувати це все — відкрили кафе. Там годували запрошених гостей, учасників тренінгів тощо. Та у 2019 році у громадських організацій закінчився термін оренди приміщення в Будинку культури. Молодіжний центр, який вже відремонтували за грантові кошти, місто забрало собі назад.
Фото: з відкритих джерел
Стартували, все наче налагодилось. А потім почалися розбіжності з місцевою владою. Наші проєкти відкладали вбік, просували свої проєкти, тому затія не вдалась. Зараз ми у пошуку якогось нового формату (для кафе ㅡ ред.), наприклад, працювати з доставкою
— каже власник закладу.
Та це ㅡ не єдина ініціатива, яка не вдалася місцевим як "пропозиція знизу".

Раніше в Добропіллі був проєкт "Сквер 21". Місце відпочинку — дерев'яну конструкцію у форматі амфітеатру сконструювали волонтери. У сквері проходили виставки, кінопокази, зустрічі місцевих. Він отримав 3 місце в номінації "Урбаністичний простір і ландшафт" на Конкурсі Української Урбаністики.
Влітку конструкцію спалили невідомі. Його хотіли відновити, але і те, що залишилося, комунальники розібрали.
Фото: Сквер 21
Декілька тижнів тому все повністю розібрали. Без будь-яких консультацій. Хоча й сказали, що була консультація із громадськістю. Добропілля зараз стало, на жаль, більш різношерстим. Через дивну поведінку місцевої влади.

Наприклад, чотири роки тому ㅡ день молоді. Збирається активна молодь, хто що хоче ㅡ пропонують. Спільно з відділом культури та відділом молоді складають програму і проводять. Зараз це навпаки ㅡ іде наказ згори, всі ідеї йдуть від начальника відділу чи від заступника мера з цього напрямку, і все. Ніхто не взаємодіє. Прийшли, як учасники ㅡ і все. Зрозуміло, що на це виганяють різні танцювальні й інші гуртки. Якщо ти хочеш в чомусь взяти участь, ти повинен записатись в якийсь гурток чи щось подібне. Тобто ㅡ бути в системі
— розповідає Володимир Орос.
Майбутній центр громади
В майбутню Добропільську ОТГ об'єднаються 5 рад: Добропільська міська рада (лише місто Добропілля), Білицька міська рада (місто Білицьке та селище Водянське), Світлівська селищна рада (селище Світле, селище Красноярське, селище Новий Донбас, селище Шевченко), Святогорівська селищна рада (селище Святогорівка, село Вікторівка, село Вірівка, село Копані, село Нововікторівка, село Новоукраїнка) та Ганнівська сільська рада (село Ганнівка, село Кутузовка, село Рубіжне).

І для них усіх будуть працювати: Добропільський ЦНАП та мобільний ЦНАП на колесах, який закупили в Білицьке, територіальний центр з денним відділенням, 15 шкіл, 2 музичні школи, спортивний комплекс з басейном в Добропіллі, 8 клубних закладів, 11 бібліотек, лікарня інтенсивного лікування (з мережею ФАПів), стоматологічна поліклініка та ще 6 комунальних підприємств.
Після об'єднання з підпорядкування Добропілля підуть місто Білозерське та селище Новодонецьке. Про їхній стан в підпорядкуванні міста читайте в окремих репортажах, клікнувши на назву населеного пункту. Для опису ставлення Добропілля, як центру, наведемо 2 коментарі.
Треба бачити контраст: вони в себе зупинки з wi-fi ставлять, а у нас дахи в місті течуть, і ремонтувати немає за що. В себе вони Європу будують, а ми не можемо забезпечити найнеобхідніше. Хоча по населенню ми ㅡ друге місто в районі, в нас 17 тис населення
— каже мер Білозерського Сергій Макєєв.
Міський голова дуже чесно з цим поступає. Все ділиться залежно від кількості мешканців. Не так: "Ага, ми ㅡ місто, ми в себе отут все залишаємо, а вам ㅡ нічого". Ні, такого немає
— запевняє секретар селищної ради Новодонецького (де живе міський голова Добропілля Андрій Аксьонов) Галина Ганінець.
До відділення Добропілля вже настільки готове, що цього року не дало грошей з бюджету на утримання Центрів безпеки у Новодонецькому та Білозерському. Міська рада скасувала фінансування установ у зв'язку з тим, що центри були створені для майбутніх громад.
Наразі дані центри безпеки громадян будуть скорочені. В Новодонецькому вони будуть скорочені до 23 березня, а в Білозерському до 31 березня. Хочеться звернутися до депутатів, до голови щодо виділення коштів для продовження функціонування даних центрів. Для цього потрібно 2 млн 400 тисяч
— звернувся до депутатів та мера міста на сесії міської ради 26 лютого начальник 19 пожежно-рятувального загону ДСНС в Донецькій області Віталій Донець.
Центр безпеки в Новодонецькому
Давайте всю історію. Центри безпеки створювались під громаду. Громади нема. Відкрились вони раніше, за день до нового року. 4 мільйони просять вони, 60 виїздів. Порахуйте, скільки виїзд коштує. Слухайте, центри безпеки створили під громади. Не під місто Новодонецьке чи Білозерське. Буде громада — буде центр безпеки. Що не ясно?
— відповів на це мер Добропілля Андрій Аксьонов.
Без грошей центри закриються, адже окремих своїх доходів для таких витрат в місцевих радах ще немає. З'являться гроші тільки після виборів та об'єднання бюджетів. Тобто, не раніше 2021 року.
Центр безпеки в Білозерському
Після переформатування Добропілля втратить одну з бюджетоутворюючих шахт. Ту, яка знаходиться на території Білозерського. Натомість отримає сільськогосподарські землі приєднаних сільських та селищних рад. Як зміниться від цього бюджет міста, Вільному радіо не відповіли — в міській раді заявили, що даних про кількість приєднаних сільськогосподарських підприємств немає.

А без цього показника розрахунок буде неточним. Хоча він для Добропільської громади важливий. Адже вона — одна з тих, хто опинився під загрозою безгрошів'я через реструктуризацію вугільної галузі в Україні.

Поки що у плані на закриття від профільного міністерства немає рудників, які орендує ДТЕК на території майбутньої громади, але загальна тенденція говорить про те, що ризики все одно є. Тож у Добропіллі вже почали проводити збори та обговорення щодо майбутнього вугільної галузі.
Добропілля. Фото: з відкритих джерел
У 2019 році Вугледар, Мирноград, Добропілля, Новогродівка, Покровськ, Селидове підписали меморандум про партнерство і створили Платформу сталого розвитку вугільних міст Донецької області. Вони обмінюються досвідом з громадами, які проходили таку деіндустріалізацію, наприклад, в Німеччині
— розповідає керівник Донецького регіонального офісу Програми "U-LEAD з Європою" Максим Ткач.
Та такі обговорення — швидше вимога часу. До перепрофілювання люди не готові. Саме це і звучить на зборах шахтарів, про які повідомляє прес-служба міської ради.
Фото: Добропільська міська рада
Через такі ризики до Добропілля не захотіла приєднуватися Нововодянська сільська рада.
Страх у нас перед Добропіллям. Там дуже велика інфраструктура, саме місто дуже велике. Витрати на утримання інфраструктури будуть величезні. Поки тут ДТЕК, вони (Добропілля ㅡ ред.) ще живуть. Якщо ДТЕК піде… Мало що, зараз от ходять чутки про закриття декількох шахт. Зараз вони поки ще на коні. А як буде далі ㅡ невідомо. Звісно, що донорами будуть наші сільські ради для потреб дуже великої інфраструктури міста Добропілля
— каже сільський голова Нововодяного Олег Холод.
Сільський голова Нововодяного Олег Холод (зліва) та мер Білозерського Сергій Макєєв (справа)
Тож ми їдемо подивитись на тих, у кого страху немає — в село Ганнівку. Цей населений пункт межує з Добропіллям.
Тут висить знак "Найкраще село України". Але це не статус, а амбіції.
Було спершу село, а потім вже будувалось місто. Це так пов'язано. Люди, які народилися, вчилися, жили в селі ㅡ всі працюють у місті. Працюють, живуть, один одному рідня, куми
— розповідає очільниця Ганнівки та кума міського голови Добропілля Лілія Тихонова.
Фото: фейсбук Лінії Тихонової
Ганнівка — самодостатня сільська рада. Зараз вона підпорядковується Добропільському району. Має власний бюджет 6,5 мільйонів гривень, а додатково селу допомагає ДТЕК — тут живуть багато їхніх працівників. Так, у 2019 році за гроші підприємства в селі відкрили новий фельдшерсько-акушерський пункт.
Фото: Вільне радіо
Фото: ddk.dn.ua
Вони ж робили зону відпочинку поряд з сільською радою та будинком культури.
А от в Будинку культури ремонт робили за обласні кошти. Тут працює молодіжний центр. Це точка збору для більшості заходів у селі.
У нас є тематичні свята. Контактуємо з поліцією, вони приходять, розповідають, наприклад, про наркотики, про те, що зараз відбувається. Збираю молодь, обдзвонюю школу, прошу керівників, щоб допомогли. Діти у вайбері переписуються, приходять на визначений час, їм проводять лекції. Або от приїжджав Центр зайнятості, розповідав нам про професії майбутнього. Дуже цікаво! Вони самі зробили 3D-програму, розгортаєш книжку, наводиш телефон ㅡ картинки оживають! Було дуже цікаво
— розповідає директорка Центру молоді Катерина Матвієнко.
В цій же будівлі з дітьми безкоштовно займається хореограф і проводить репетиції місцевий хор, щодня ввечері проходить фітнес для жінок (є відвідувачки від 11 до 55 років).

Катерина каже — село в них активне. З дітьми часто їздять на змагання та заходи в Добропілля. Добиратися в місто швидко — на день є кілька автобусів і їхати близько. В тому ж таки Добропіллі працюють і більшість чоловіків громади.
Так, у нас більше нема де. Школа, шахта, лікарня і поліція. Все. Чоловікам ㅡ це таксування і шахта. В основному ㅡ це шахти
— додає дружина шахтаря.
В Ганнівці жінка прожила все життя, і їхати звідси не хоче. Каже: село стає все кращим, їй тут комфортно, зарплата чоловіка дозволяє зараз жити тут та завершувати ремонт вдома.
Добропілля. Фото: з відкритих джерел
Зробили дорогу, зробили два мости. Зараз займаються закинутою річкою Бичок. Відремонтували пам'ятники, всюди зробили скляні зупинки, вони освітлюються. Повністю вся Ганнівка освітлюється, де б ти не йшов.

Раніше страшно було іти, там кладовище. Мені потрібно пройти вулицею повз кладовище, повз школу, ввечері. Я працюю з 12:00 до 20:00. Якщо чоловік не забирав ㅡ страшнувато. Зараз освітлюється все-все повністю, всі-всі вулиці
— каже Катерина Матвієнко.
Ганнівка. Фото: з відкритих джерел
У Ганнівки багато перспектив, ㅡ анонсує очільниця села Лілія Тихонова. Вони разом з іншими населеними пунктами майбутньої громади вже пропрацювали Стратегію розвитку на 2020-2030 роки. І село там не ображають, ㅡ запевняє посадовиця. Тож і об'єднання не бояться.
Ми маємо будувати завод мінеральної води, цегляний вогнетривкий завод, бійню, теплиці на нашій території, саме на території Ганнівської сільської ради. Думаю, що у нас все вийде. Я на позитиві. Якщо будемо дивитись і нічого не робити ㅡ в нас нічого не вийде
— запевняє голова сільської ради.
Ганнівка. Фото: з відкритих джерел
Хоче Ганнівка бути і туристично цікавим центром. Вже знають свої цікавинки — хочуть зберегти традиції. На території Ганнівської сільської ради є велика діаспора грузинів. Вони за часів Радянського Союзу приїжджали будувати шахти і залишились.
Найстарший грузин, який живе у Добропільському районі ㅡ це мій тато. Йому в цьому році буде 80 років. Хотілося б, щоб ця культура тут не померла. У нас однаково, ми, як дві сестри ㅡ Україна і Грузія. В нас однакові війни.

Єдине, що грузини в гордістю кажуть про свою країну, навіть таксисти з гордістю покажуть тобі все найкраще. У нас цього всього ще поки немає. Я не знаю, чому. В Грузії от зупиняється таксист, він тобі розповість, відвезе в найкращі місця і з гордістю каже: "Головне, щоби хліб і сіль були на столі". У нас менталітет поки не такий. Може вони більше настраждались ㅡ не знаю…
— розповідає Лілія Тихонова.
Запрошувати у Ганнівку тепер планують щороку на фестиваль україно-грузинської культури "Горицвіт". Назву взяли від червонокнижної квітки, яка теж росте на цих територіях. У 2020 році свято планують на 23-24 травня. На той момент село ще не буде у складі громади, а от вже у 2021-му тут сподіваються провести фестиваль як один з головних туристичних заходів в Добропільській громаді.
Фото: Добропільська районна державна адміністрація
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії, чергові перші вибори в ОТГ України призначені на 25 жовтня 2020 року. Відповідно до плану профільного міністерства, до того часу громади мають сформуватися по всій країні. В Донецькій області за перспективним планом має бути 64 ОТГ (це з врахуванням поділу на громади непідконтрольних уряду України територій Донеччини).
622
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.