Шахтарський край в зоні ризику. Майбутня Новодонецька ОТГ (репортаж)
ШАХТАРСЬКИЙ КРАЙ В ЗОНІ РИЗИКУ
Майбутня Новодонецька ОТГ
РЕПОРТАЖ
Майбутня Новодонецька ОТГ
РЕПОРТАЖ
Частина громад на Донеччині створені лише на папері. Вже по кілька років вони чекають на призначення виборів та працюють кожен окремо.
Серед таких — майбутня Новодонецька ОТГ. Якби вони вже провели вибори, то були б селищною громадою, яка живе з податків від шахт. Поки що ж — ні. Журналісти Вільного радіо подивились, з чим стартуватиме майбутня ОТГ.
Серед таких — майбутня Новодонецька ОТГ. Якби вони вже провели вибори, то були б селищною громадою, яка живе з податків від шахт. Поки що ж — ні. Журналісти Вільного радіо подивились, з чим стартуватиме майбутня ОТГ.
Майбутній центр
Селище міського типу Новодонецьке знаходиться майже на окраїні Донецької області, ближче до Харківщини. Його можна обійти пішки, бо площа населеного пункту — менш як 3 км². Саме це нам і пропонує зробити секретар селищної ради Галина Ганінець.
Жінці за 70, вона вже більше десятиліття на своїй посаді, і про рідне Новодонецьке розповідає на ходу.
Жінці за 70, вона вже більше десятиліття на своїй посаді, і про рідне Новодонецьке розповідає на ходу.
Новодонецька селищна рада
“
Щодо селища Новодонецьке ㅡ це селище з непоганою інфраструктурою
— каже Галина і веде нас в центр безпеки. Це перша зупинка пішого маршруту.
Працюють в центрі місцеві. Виїжджають на пожежі, допомагають чистити дороги, прибирають аварійні дерева. Та показують працівники не лише свою техніку. Хизуються нещодавно отриманою валізкою для першої допомоги.
“
Ми були у Святогір'ї, проходили курс "Екстрений медичний рятувальник". Нам вручили дефібрилятор, ноутбук, проектор, екран, манекен для штучного дихання і тренувальний дефібрилятор
— розповідає начальник Новодонецького центру безпеки громадян Андрій Жуков.
Він один з тих, хто пройшов цей курс від Червоного хреста. Повернулись з тренінгів нещодавно, але вже запланували, як продовжувати співпрацювати з міжнародною організацією.
Планують створити свій місцевий підрозділ. Для цього у кількох людей мають бути сертифікати інструкторів з надання першої домедичної допомоги.
“
Якщо ми створюємо осередок з п'яти людей, які будуть у Червоному Хресті (їм потрібно пройти навчання домедичній допомозі, у нас вже двоє таких є), нам на цей осередок мають виділити обладнану машину швидкої допомоги, з носилками і всім решта. Для селища це дуже потрібно
— додає Андрій.
Центр безпеки — це єдині нові робочі місця за останні кілька років. Є в селищі малі приватні підприємці — тут випікають свій хліб у пекарні поряд з центром безпеки.
Переважно місцеві працюють на шахтах компанії ДТЕК — "Піонер" та "Новодонецька". Ці шахти і мають формувати бюджет майбутньої громади.
Принаймні, так рахували у 2017 році, коли подали всі документи на об'єднання громади в область.
“
Не хочу говорити про погане, але частину шахт закриють і у нас. Тому що ДТЕК, який їх взяв в оренду, чомусь вирішив, що вугілля країні не потрібне. Але наш регіон ㅡ вугільний. Не буде цих підприємств ㅡ не буде регіону
— каже Галина Ганінець.
Секретар селищної ради Галина Ганінець. Фото: Вільне радіо
Зараз спеціалісти з Новодонецького точних доходів по податках з шахт оцінити не можуть. Ці гроші йдуть в Добропілля, якому підпорядковане селище. За адміністративно-територіальним устроєм, який називають "матрьошкою", міська рада Добропілля розподіляє гроші свої, Новодонецького та міста Білозерське. В селищі такою системою задоволені, а от в Білозерському — ні.
“
Міський голова дуже чесно з цим поступає. Все ділиться залежно від кількості мешканців. Не так: "Ага, ми ㅡ місто, ми в себе отут все залишаємо, а вам ㅡ нічого". Ні, такого немає
— запевняє секретар селищної ради Новодонецька.
Мер Добропілля Андрій Аксьонов раніше очолював Новодонецьке, зараз живе тут. З місцевою владою вони співпрацюють. І, окрім грошей на утримання всіх об'єктів, дають ще й можливість розвиватись.
В Новодонецькому вже є свій молодіжний центр.
В Новодонецькому вже є свій молодіжний центр.
Оформили його у приміщенні Будинку культури. Усе приміщення ще потребує ремонту, але конференц-зал, і він же зал для занять — є.
У Будинку культури працює кілька гуртків. Найактивніші тут — танцюристи.
“
В нас у танцювальному колективі зараз 74 дитини
— розповідає директорка молодіжного центру Вікторія.
Директорка молодіжного центру Вікторія. Фото: Вільне радіо
Щоб розвивати колективи — потрібні гроші. Заробляти намагаютьсяя самостійно. У приміщенні є невелика платна ігрова зона, продають попкорн та створили кімнату аніматора — влаштовують дні народження.
Ігрова зона в холі Будинку культури.
Карнавал у будинку культури. Фото: Новодонецкое - любимый город
“
Для селища це дуже актуально, тому що їхати в місто святкувати дитячий день народження ㅡ не у кожного є фінансова можливість, і машина не у всіх є
— каже Вікторія.
Зароблені гроші витрачають на нові костюми для гуртків. А селищна рада допомагає з поступовим оснащенням — поставили камери відеоспостереження, замінили вікна та двері. Колись сподіваються відремонтувати актову залу. Та і зараз її використовують не тільки для свят, а й як кінотеатр. Щоб було більше покупців попкорну.
Та гордість селища — це спортивний комплекс. Його відкрили у 2019 році після капітального ремонту. Для відновлення гроші брали одразу з трьох джерел: Державного фонду регіонального розвитку, міського бюджету та ДТЕК.
Зараз тут є тренажерний зал, заняття з дзюдо, боксу, фітнесу для відвідувачів різного віку, а також басейн. Воду очищають новими фільтрами так, що в басейні немає звичного запаху хлорки. На заняття з плавання в комплекс ходять дошкільнята, тут же проходять і деякі шкільні уроки фізкультури за розкладом. Безкоштовно сюди возять дітей з сіл, які мають стати громадою.
Ціни — демократичні. За дітей 15 грн, дорослі ㅡ 40. Працівники комунальних служб, вчителі, вихователі ㅡ плавають зі знижками. З 65 до 70 років ㅡ 50%. За 70 ㅡ безкоштовно.
“
Чисто все, дівчата ввічливі, хороші. Це краса, для мене тут дуже добре. Кращого місця я не знаю
— розповідає 80-річна відвідувачка басейну Валентина.
Жінка ходить в басейн регулярно. Плавати вона і раніше вміла, а ходить просто для розваги. Я хотіла позайматися з тренером, та стала героїнею місцевої байки.
“
Від мене, так би мовити, вийшов анекдот: бабуся за 80 років хоче навчитися плавати швидше
— сміється пенсіонерка.
І тут же додає:
“
Ви ж не образите працівників? На ремонт стільки витратили грошей!
На тому і прощаємося.
Від спортивного центру можна швидко вийти на головну алею селища. Тут висаджені троянди та ялинки. Вічнозелених в селищі взагалі багато. Вони покращують клімат там, де поряд є шахти.
Від спортивного центру можна швидко вийти на головну алею селища. Тут висаджені троянди та ялинки. Вічнозелених в селищі взагалі багато. Вони покращують клімат там, де поряд є шахти.
Якщо не спорт — то музика. Або разом
Спорткомплекс — не єдиний проєкт відновлення. Із сирого підвалу в нове відремонтоване приміщення у 2019 році переїхала музична школа.
Це приміщення старого гуртожитку. Дві такі будівлі селище забрало собі на баланс і поступово переобладнує. Сусідами музичній школі стануть бібліотека, ЦНАП та соціальний офіс. Коли з'являться гроші на ремонт.
В Новодонецькому відкрили відремонтовану музичну школу
У новому приміщенні музичної школи зараз займаються понад 30 дітей — ті, хто займалися раніше. Але тепер у них є світлі кабінети та нові інструменти. А вікна виходять на центральну облаштовану алею. Чуючи музику, приходити стали звичайні перехожі з вулиці, — розповідають вчителі. І питають про запис дітей до школи.
“
Просто от ідуть, ідуть, ідуть. Я навіть у блокноті собі записую на прикладний календарик: і мою (дитину, — ред.), і мою, і з Іверська ㅡ всі хочуть займатися
— каже одна з викладачок.
Записують дітей, бо навчальний рік стартує 1 вересня. Тоді нові учні зможуть приєднатися до занять. В новому приміщенні у музикантів багато планів. Наприклад, хочуть влаштовувати безкоштовні концерти скрипалів просто на своєму балконі. Щоб гуляти по скверу людям було приємніше.
Комунальний бізнес
Почують концерти і в сусідньому колишньому гуртожитку. Зовні ця будівля не виділяється на тлі інших.
Та має свою цікавинку. Це майбутній двоповерховий комунальний готель. Зараз тут відремонтували тільки другий поверх і вже здають номери.
“
Тут живуть ті, хто у відрядженні, переселенці або просто ті, хто приїхали, і їм немає, де жити
— пояснює секретар міської ради Галина Ганінець.
Цікаво, що онлайн ви цього готелю в Новодонецькому не знайдете. Щоб отримати номер, люди приходять і заселяються. Або ж телефонують знайомим, щоб зайшли та забронювали. Економ-варіант коштує 150 гривень за ліжко у спільному номері. Окремі апартаменти — 500 гривень.
Прибуток йде в бюджет. Зараз ці кошти збирають на ремонт решти приміщення. А після його завершення — використовуватимуть, як і інші бюджетні надходження.
Готуються до об'єднання
Зараз власний бюджет Новодонецького — 2 мільйони гривень. Додатково вони отримують субвенції на утримання освітніх закладів. В селищі 2 школи та 3 садочки. Вчителі та вихователі часто пишуть заявки на грантові проєкти.
Вигравали дитячі майданчики та нові огорожі. Займаються їхнім оновленням і за бюджетний кошт — вікна всюди замінені, фасади утеплені, меблі в групах нові, харчоблоки відремонтовані, а на воду стоять фільтри.
Вигравали дитячі майданчики та нові огорожі. Займаються їхнім оновленням і за бюджетний кошт — вікна всюди замінені, фасади утеплені, меблі в групах нові, харчоблоки відремонтовані, а на воду стоять фільтри.
В садочках воду п'ють з-під крана. І на смак вона не гірша за бутильовану та не має присмаку (ми перевірили).
За державний кошт вже почали ремонтувати майбутню опорну школу для громади.
На це з державного бюджету піде понад 29 мільйонів гривень. Щоб не зупиняти навчальний процес, роблять ремонт поступово.
Та поки з бюджету роблять фасад і купують базові меблі, вчителі не відстають і теж подаються на проєкти та гранти.
“
"Громада своїми руками". Ми писали у цьому році три проєкти, і всі три ㅡ виграли
— розповідає директорка школи №17 Любов Балашенок.
Виграти змогли ляльковий театр, м'які корпусні меблі та набір для робототехніки. Все це поки зберігають в окремому кабінеті.
Секретар селищної ради жартує: таких "придумкуваті" в селищі багато. Тож і проєкти реалізують у різних сферах. Навіть місцевий священник, чоловік директорки молодіжного центру, виграв проєкт на побудову футбольного поля.
“
Ми стукаємо скрізь. Ми їздимо, розповідаємо, робимо буклети: ось, дивіться ㅡ це наше селище. Ми стукаємо у двері. Не впускають у двері ㅡ є вікно
— з серйозним виразом обличчя каже Галина.
Посадовиця запевняє — в Новодонецькому вже стільки всього є, що після об'єднання села навколо тільки виграють.
Мало того, що в центр зможуть возити дітей на навчання або відпочинок, тут усе нове, і майже все є, тому більше грошей буде залишатись саме на старостати.
А от в деяких селах настрій — кардинально протилежний.
Іверське. Налякані та без довіри
Обійшовши Новодонецьке, ми їдемо в Іверське — це одне з сіл, яке приєднається до громади в рамках реформи децентралізації. На годиннику вже майже друга година дня, тож нас застерігають, що можемо не застати нікого в сільській раді.
Та колектив майже в повному складі на місці, немає тільки голови. Поїхав у справах.
В кабінеті площею близько 6-8 м² стоїть три столи та кілька шаф. Там сидять 4-ро. Серед них Сергій Могілевський — спеціаліст Іверської сільської ради. Саме він мав на нас чекати, щоб поговорити про майбутнє об'єднання. Та на емоціях говорять усі.
Працівники сільської ради — проти об'єднання. По-перше, швидше за все, всі вони втратять роботу. Адже в старостаті працює лише 2 людини — староста та секретар. Але цього ніхто не озвучує. Натомість говорять про те, що вже зараз з Новодонецьким є суперечки, що для допомоги селу розчистити дорогу або канаву їм трактор з Новодонецького пропонують лише за гроші, і що за навчання дітей з села теж треба додатково платити.
Працівники сільської ради — проти об'єднання. По-перше, швидше за все, всі вони втратять роботу. Адже в старостаті працює лише 2 людини — староста та секретар. Але цього ніхто не озвучує. Натомість говорять про те, що вже зараз з Новодонецьким є суперечки, що для допомоги селу розчистити дорогу або канаву їм трактор з Новодонецького пропонують лише за гроші, і що за навчання дітей з села теж треба додатково платити.
“
Новодонецьке як майбутній осередок, центр цієї громади вимагає грошей від нас. Не допомагає нам, а від нас вимагає. Ми ще не об'єднались, але вже "дайте їм гроші"
— емоційно пояснює Сергій Могілевський.
Сергій Могілевський. Фото: вільне радіо
Зазначимо, відповідно до закону, до об'єднання і не може бути по-іншому. Адже це буде вважатися розтратою бюджетних коштів, яка карається законом.
Така розмова одразу показує: на місцях навіть посадовцям сільської ради не все пояснили про майбутні зміни. А приклад сусідів, які вже об'єдналися, їх не надихає.
Така розмова одразу показує: на місцях навіть посадовцям сільської ради не все пояснили про майбутні зміни. А приклад сусідів, які вже об'єдналися, їх не надихає.
“
В Олександрівці з'явився прекрасний парк "Ювілейний". Їдемо подалі ㅡ закінчуються дороги, починаються напрямки, закриваються садочки, школи, ФАПи. Це ㅡ об'єднання громади, тобто ㅡ укрупнення
— каже Могілевський.
Для себе в селі місцеві такого не хочуть. Говорять навіть не про розвиток та зміни. А що хотіли би зберегти хоча те, що є — школу і ФАП. Але не впевнені, що вдасться.
“
Раніше було краще, коли був район. Був налагоджений процес. Якщо лікарня районна, щось з лікарнею чи школою ㅡ ти їдеш в район і вирішуєш питання, тому що фінансування ㅡ звідти. А зараз: лікарня одна, і не знайдеш кінців. Те саме з освітою. Хто повинен утримувати школи?
— з нерозумінням питає бухгалтерка сільради Анастасія Рашкевич.
І додає як вона особисто бачить результат реформи на місці:
“
Всі гроші підуть "в один котел" ㅡ в Новодонецьке. А тут буде сидіти староста ㅡ хлопчик для биття, якому казатимуть: в тебе все погано, бери зі своєї зарплати і роби. І зроби так, аби до нас ніхто не ходив жалітися
Для довідки:
Щоб уникнути неправильного розуміння ситуації — пояснимо.
Реформа медицини та реформа освіти відбуваються паралельно з реформою децентралізації. Їх проводять різні міністерства — охорони здоров'я, освіти та розвитку громад відповідно.
В рамках реформи освіти створюються опорні школи, в яких роблять капітальний ремонт за державні кошти. Туди підвозять дітей з кількох населених пунктів. В селах, де мало дітей — школи закривають. Це скорочує витрати на їхнє утримання. Бо часом навчання однієї дитини може коштувати понад сорок тисяч гривень на рік. Якщо всі школи гарно наповнені, то витрати скорочуються приблизно до 10 тисяч гривень на учня. Ці гроші виділяють з бюджету країни та направляють на місця. Опорні школи працюють як окремі юридичні особи та мають свої філії. Якщо у громаді не вистачає грошей на утримання філій — їх закривають.
В рамках реформи медицини схожий процес відбувається з лікарнями. Вони стають підприємствами, керують своєю мережею і заробляють відповідно до кількості своїх клієнтів. Наприклад, якщо у ФАП ходять 2 бабусі, то він приносить трохи понад 600 гривень прибутку. Що в рази менше витрат на утримання. Коли так виходить, то керівництво лікарні приймає рішення — утримувати ФАП коштом інших прибутків чи закривати. Громада може впливати лише в тому випадку, якщо візьме на себе частину витрат — утримання будівлі, зарплату працівників тощо.
В рамках реформи децентралізації змінюється адміністративно-територіальний устрій. І сама по собі вона означає перерозподілення повноважень та грошей. Детальніше ви можете почитати тут.
Поки ми розмовляємо, у одної з працівниць дзвонить телефон. Це колега посадовців зі Степанівської сільської ради. Вона розпитує хто ми, що нам треба та ледве не криком жаліється, що змушена нас чекати до 16 години в сільській раді. Відповідати на питання при нас явно не зручно, тож жінка, яка сидить навпроти, просить передзвонити пізніше.
Вже за кілька хвилин закінчуємо. Нам і справді час їхати. Наостанок бухгалтерка додає нам: "Ми то об'єднуємось, але проти волі".
Вже за кілька хвилин закінчуємо. Нам і справді час їхати. Наостанок бухгалтерка додає нам: "Ми то об'єднуємось, але проти волі".
Степанівка
З Іверського до Степанівки машиною їхати хвилин 10. На шляху проїжджаємо тематичну зупинку з шахтарями. Автобуси із шахт — єдиний громадський транспорт в селі.
Нас зустрічає секретар сільської ради Олена Козуб. Це вона чекала на приїзд журналістів. Більше в будівлі вже нікого немає.
Говорити сідаємо в кабінеті голови села, під портретом Тараса Шевченка.
Олена про об'єднання говорить спокійно. Та все ж певні побоювання є і в цьому селі:
“
Є у нас можливості. Село непогане, просто щоб не закрилось все, щоб не відкинули нас на задній план
— каже Олена Козуб.
Степанівка — село, в якому можуть розвивати паломницький туризм. Тут є Стефанівський жіночий монастир.
Але про це поки не йдеться. На порядку денному — збереження амбулаторії. За це переживають найбільше.
“
Найбільший острах ㅡ що закриють нашу амбулаторію. Це районна лікарня, з цим щось незрозуміле відбувається. Всі хвилюються, особливо, в кого дітки малі. Лікар потрібен
— додає секретар сільської ради.
Амбулаторія у Степанівці
Станом на лютий 2020 року, вибори в майбутній Новодонецьцій громаді не призначили. Хоча документи на об'єднання подали ще в 2017 році. Чергові місцеві вибори по всій Україні заплановані на 25 жовтня 2020 року. Відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії, наступні перші вибори в ОТГ відбудуться одночасно з черговими місцевими виборами.
498
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо
Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.