Самі собі командири. В чому суть реформи децентралізації
Навіщо країну заново "перекроюють", або дуже просто і детально про децентралізацію в Україні та на Донеччині зокрема ㅡ читайте, слухайте і дивіться в матеріалі.
Реформу децентралізації почали майже одразу після Майдану. У 2014 році Уряд прийняв перші рішення про адміністративно-територіальну реформу. У 2015 році Верховна Рада прийняла закон про добровільне об'єднання територіальних громад, і відтоді ОТГ (об'єднані територіальні громади) почали з'являтись на карті.
Територіальна громада — це мешканці населених пунктів (села, селища або міста), які мають спільні органи місцевого самоврядування — голову та раду.


Коли ж вони вирішують об'єднатися з сусідами, щоб заробляти і розвиватися разом, то можуть утворити ОТГ. В рамках децентралізації на такі громади мають поділити всю країну.
Децентралізація — це реформа, яка передбачає перерозподіл грошей, влади та відповідальності. Центральна влада віддає велику частину з цього всього на місця.
Створення об'єднаних територіальних громад нам потрібно для того аби люди мали більший вплив на життя в своїй громаді, на прийняття рішень в своїй громаді
говорить радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
Максим Ткач. Фото: Вільне радіо
Станом на 10 вересня, в Україні є 951 об'єднана територіальна громада (ОТГ). 69 з них очікують рішення Центрвиборчкому про призначення перших місцевих виборів. Серед тих, хто в очікуванні — і 7 громад Донеччини. Наприклад, Олександрівський район повністю покритий об'єднаними територіальними громадами. Їх в районі дві. Але в Олександрівській ОТГ перші вибори відбулися у квітні поточного року, а друга громада – Новодонецька - вже майже 2 роки чекає на оголошення виборів.


На Донеччині про децентралізацію людям розповідають. Наприклад, більшість опитаних в Бахмуті впевнено відповідають, що такі зміни підтримують. А деякі не чули про них, але після пояснення від наших журналістів основних принципів реформи, теж погоджуються — гроші на місцях чекають.
Децентралізація. Що знають в Бахмуті на Донеччині?
Зараз громади можуть об'єднуватись з тими сусідами, з якими домовляться. Але у 2020 році планують відмовитися від принципу добровільності та сформувати громади відповідно до перспективного плану. Попередньо, восени 2020 року місцеві вибори рад та очільників ОТГ проведуть по всій країні.
Покроково: Як утворити ОТГ
Для утворення громади потрібно пройти 11 кроків. Законодавчо це прописали в законі "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Подивіться всі ці завдання для сіл, селищ чи міст, де хочуть створити ОТГ, поступово і в доступній формі. Гортайте вправо.
Зазначимо, об'єднуватися можуть суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Кількісних обмежень практично немає. Створити ОТГ можуть навіть дві сільські ради (або дві сільські територіальні громади). Але в такому випадку вони мають організувати собі все необхідне для самостійного існування: школу, медичний заклад тощо.
Зображення: з відкритих джерел
Добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів:
1
Конституційності та законності
2
Добровільності
3
Економічної ефективності
4
Державної підтримки
5
Повсюдності місцевого самоврядування
6
Прозорості та відкритості
7
Відповідальності
Зображення: з відкритих джерел
Ми створюємо спроможне місцеве самоврядування. Трохи на російську перейду. Іноді слово "спроможні" перекладають як "самодостаточные". Я постійно кажу, що треба не "самодостаточные", а "состоятельные". Те, що має змогу реалізовувати функції, що будуть передаватися державою.
пояснює радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
Зображення: з відкритих джерел
Що змінюється і де беруться гроші?
Система влади у звичайному українському селі/селищі/місті виглядає ось так:
Звісно, що описано випадок, коли грошей справді немає. Але принцип надання допомоги саме такий.

А от в ОТГ все по-іншому. Вона стає незалежною від району. Рада громади опікуються власною інфраструктурою, освітою, культурою, благоустроєм, сміттям, водопостачанням, дорогами та безпекою. Тож отримує у свою власність відповідні приміщення та об'єкти і несе за них відповідальність.
Із повноваженнями на місця віддають і гроші. Об'єднана громада отримує більше надходжень від податків та до того ж отримує напряму додаткові гроші від держави (окрему субвенцію для ОТГ).
Фото: з відкритих джерел
Збільшується відсоток податку з доходів фізичних осіб. А також інші додаткові податки, які раніше розподілялися між районним бюджетом та сільськими радами, або містами районного значення, зараз будуть йти виключно в об'єднані територіальні громади. Об'єднані громади будуть отримувати такі ж доходи, які сьогодні отримують міста обласного значення
зазначає радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
Стосовно динаміки. Взагалі, перший рік зростання із-за ПДФО (податки на доходи фізичних осіб, — ред.) йдуть колосальні. Десь в 2-3, буває навіть в 4 рази. Але коли порівнюєш другий-третій рік, ця динаміка вже менша
додає директор Донецького центру розвитку самоврядування Сергій Івахнін
Зображення: з відкритих джерел
Експерти донецького центру розвитку самоврядування запевняють: в ОТГ також легше залучити інвесторів.
Коли вже сформований новий орган управління, згідно з новим законодавством і реформами на території, будь-який інвестор має бажання туди вкласти кошти. Бо там вже є новий рівень сприйняття реальності. А йти, як раніше: спочатку до сільради щось погоджувати, щось там залишити. Потім йти до районної державної адміністрації, потім до районної ради... Вже 3, як мінімум, органи, з ким потрібно було погодити
зазначає директор Донецького центру розвитку самоврядування Сергій Івахнін
Щоб розпоряджатись грошима на місцях та розвивати громаду, потрібні люди. Тож в ОТГ з'являються вакансії для місцевих мешканців.
Нові посади, нові штатні розписи — все це, звичайно, пов'язано з тими повноваженнями, які будуть передаватися на рівень об'єднаних територіальних громад. Тобто, всі ті функції, які раніше виконувалися районними державними адміністраціями, коли переходять об'єднаним територіальним громадам, то, звичайно, повинні створюватися структури, які будуть займатися реалізацією цих повноважень
говорить радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
В селах та селищах, окрім адміністративного центру громади, після об'єднання з'являються старости. Вони стають головними представниками інтересів місцевих мешканців в органах влади громади. Усі повноваження старости громаді треба прописати в окремому положенні про статус цього посадовця.
Ми зараз стикнулися з такою проблемою, що старосту сприймають як людину, яка видає якісь довідки, людину технічну, яка виконує якісь допоміжні функції. Але ми завжди кажемо, що староста — це політична фігура в місцевій політиці. Чому? Тому що, по-перше, зараз, згідно із законом вона обирається. Тобто, її обирають люди і вона представляє інтереси сільських або селищних територій в міській або об'єднаній територіальній громаді, в раді об'єднаної територіальної громади, у виконкомі ОТГ. Тобто вона повинна доносити ті потреби людей з тих територій, взаємодіяти з людьми, щоб розуміти їхні потреби. Це дуже важлива посада. Вона не є технічною
додає радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
Варто зазначити, що в рамках оптимізації бюджетів, в селах можуть закривати школи, де мало дітей. Крім того, на місцях переглядають деякі податки, тож вони можуть зрости. Наприклад, Олександрівська ОТГ на Донеччині зрівняла податок за користування 1 га сільськогосподарської землі між всіма населеними пунктами. В одних селах з кожного гектара отримували 0,45% податку, а в інших — 1%. Після об'єднання всі стали платити по 0,9%/га.
Що буде з районами після проведення децентралізації
Що робити з районними радами та районними державними адміністраціями законодавці ще не вирішили. Наприклад, районні ради можуть зникнути взагалі.
Районний рівень буде реформований в 2 аспектах:

1) територіальний (однозначне укрупнення районів);
2) нові повноваження. Нові повноваження зараз обговорюються. Префектам, районним державним адміністраціям (чи як назве цей орган законодавець) мають зберегти повноваження нагляду за законністю та конституційністю рішень органів місцевого самоврядування. Тобто, вони будуть наче прокуратура для органів місцевого самоврядування
пояснює радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
Серед того, що хочуть залишити на районному рівні, також координація деяких державних програм, великих проектів та діяльності органів виконавчої влади на місцях (поліція, фіскальна служба, податкова служба, пенсійний фонд і митна служба, де вона є). Є серед пропозицій також особливі повноваження при надзвичайних ситуаціях.

Єдине, що вже вирішено: рада об'єднаної територіальної громади незалежна від районної ради та не підзвітна їй.
Зображення: з відкритих джерел
Особливості децентралізації в Донецькій області
На Донеччині долучитися до децентралізації можуть не всі. Так, "за бортом" опинились військово-цивільні адміністрації, а їх 8. Це і селища, і міста. Відповідно до закону, вони не можуть приймати такі стратегічні рішення, як створення об'єднаної територіальної громади.
З одного боку, ВЦА напевно і не повинно приймати якихось стратегічних рішень, бо це не колегіальний орган. Є ризики прийняття якихось не дуже правильних рішень. Але, якщо ми бачимо, що це надовго, то що робити тоді? Вся країна об'єднується, вся країна починає отримувати вигоду від децентралізації, а чому ці райони, які і так потерпають від бойових дій, не мають перспектив розвитку? Вони будуть відставати від іншої території України на скільки років?
скаржиться заступник голови ВЦА м. Торецьк Сергій Винник
Вирішити це питання мав би Перспективний план поділу територій на громади. Але в рамках добровільного об'єднання сусіди Торецька, наприклад, формують ОТГ між собою. А місто в результаті не зможе існувати за власні кошти. До кого звертатись з цим питанням та як його вирішити — ще думають на обласному рівні.
Звертатися про що? Про ліквідацію військово-цивільної адміністрації? Ну, напевно це питання безпеки, це не наше питання. Питання наділити повноваженнями ВЦА приймати стратегічні рішення? Напевно теж ні, бо ВЦА за задумом — тимчасовий орган для наведення ладу. А приймати стратегічні рішення, напевно, теж неправильно
додає Сергій Винник
За нинішнім планом реформи поділили на громади і окуповані території Донецької області. Але остаточно їх будуть вважати створеними лише після повернення під контроль українського уряду та проведення місцевих виборів.
Включення поділу окупованої території до перспективного плану — це більш символічний знак про те, що це все ж територія України. Держава таким чином показує, що все, що відбувається в Україні, стосується і тих територій
говорить радник з питань децентралізації Донецького центру розвитку самоврядування Максим Ткач
Детальні приклади впливу децентралізації на громади журналісти Вільного радіо вже збирають по всіх ОТГ Донеччини. 18 окремих текстів та аналітику особливостей реформи на сході чекайте вже найближчим часом на нашому сайті і в ефірі на 91.5 та 92.0 FM.
Реформа децентралізації в питаннях і відповідях
Щоб краще зрозуміти обов'язки голови ОТГ — зіграйте в гру