Найкоротший день і найдовша ніч 2020. Сьогодні – день зимового сонцестояння


image
Фото з відкритих джерел

21 грудня – найкоротший день у 2020 році. Сонце світитиме лише 8 годин, а після цього настане найдовша ніч року. Чому так відбувається та коли чекати на наступне астрономічне явище – читайте далі.

.

.

Чому відбувається сонцестояння

Обертаючись навколо сонця, Земля змінює кут нахилу до нього. Так, влітку планета поступово “підставляє” північну півкулю ближче до світила. Сонце у цих широтах щодня встигає піднятися все вище, тому день тут стає довшим, а ніч, навпаки, коротшою. У 20-х числах червня в Україні та інших північних країнах висота сонця над обрієм стає найбільшою, і відбувається літнє сонцестояння.

Після цього Земля починає розвертатися до світила південним полюсом. Відповідно, у північних широтах світловий день скорочується, і у грудні настає день зимового сонцестояння. Цьогоріч ця дата припала на 21 грудня.

Зазначимо, у той день, коли над екватором відбувається зимове сонцестояння, у південній півкулі, напроти, сонце перебуває у своїй найвищій точці (і навпаки). Тобто, зараз у нас зима, а на півдні – літо.

Зимове сонцестояння в Україні

О котрій сьогодні зайде сонце

21 грудня 2020 року сонце зійшло о 07:56, а сховається за обрієм о 15:56. Тобто, світловий день триватиме лише 8 годин. Для порівняння, тривалість найдовшого дня цього року сягнула 17 годин 33 хвилин.

Після зимового сонцестояння планета продовжить рух своєю еліпсоподібною орбітою, і 20 березня 2021 року наблизиться до сонця під прямим кутом. Це означає, що обидві півкулі в цей день будуть отримувати однакову кількість світла. Це явище називається рівноденням.

Далі Земля буде поступово нахилятися ближче до сонця північним полюсом, і 21 червня в Україні настане найдовший світловий день року.

Як святкували

У різних культурах цю подію тлумачили по-різному, але в більшості народів її сприймали як відродження, у цей час влаштовували свята, зустрічі, ритуали та інші урочистості.

Дні зимового сонцестояння відзначають практично у всіх світових культурах. У християнських Церквах, які перейшли на григоріанський календар, у ці дні святкують Різдво Христове. 

Слов’яни ще до запровадження християнства у цей день відзначали «родини сонця», або «народження Коляди» – язичницького сонячного божества. З дня зимового сонцестояння починали співати колядки – величальні пісні українських хліборобів. А ще казали: «Сонце повертає на літо, а зима на мороз».

Германські народи святкували Йоль, римляни (до III століття) – Непереможне сонце.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: