“Найстрашніше для нас відбулося”. Директорка школи в Опитному — про знищену будівлю та евакуацію дітей (ФОТО, ВІДЕО)
Олена Песляк 2 роки очолює Опитненську школу на південній околиці Бахмута. Перед відкритою війною там вигравали гранти та модернізували заклад. Зараз школа вщент зруйнована обстрілами: цю територію постійно штурмують “вагнерівці”. Що відчувають ці вчителі зараз, як працює школа в евакуації та чому держава має терміново створити механізм, щоб вивозити дітей з-під обстрілів без дозволу їхніх батьків, — поділилася директорка з нашими журналістами.
“Так, це наша школа, особливо на відео, знятих з дрона, де селище показували. Упізнаємо подвір’я школи: на фасаді у нас букви “А-Я” з червоних цеглин. Дуже сильні руйнування, доступу до неї немає — дуже болісно на це дивитися”, — розповідає Вільному радіо директорка Опитненської загальноосвітньої школи Олена Песляк.
Наскільки зруйнована школа — керівництво достеменно не знає. На відео з дрона видно лише, що під обстрілами сильно постраждав дах.
“Серйозно приміщення бібліотеки постраждало — сильний обвал, прямі влучання у декілька кабінетів. Дах відремонтували капітально 2019 року — його знесло повністю, видно, що пробиті перекриття. Це було станом на тоді, коли з’явилися ті відео. А що зараз — не уявляємо”, — каже очільниця закладу.
Відео з військового дрона, на якому видно зруйновану обстрілами школу в Опитному
Всі руйнування школи керівництво ретельно фіксує — зберігає усі відео та скріншоти з соцмереж і від військових.
“Щоразу ми складаємо акти, де фіксуємо, коли, що та як пошкоджено. Спочатку руйнування були не в таких масштабах: десь вікно розбилося від вибухової хвилі, потім на подвір’я прилетіло, потім на дах. Такий акт підкладаємо до заяви та передаємо до поліції”, — каже очільниця освітнього закладу.
З часом бої за Опитне значно посилилися. Після тривалого періоду невідомості з’явились кадри зруйнованої вщент школи.
“Довго не було відомо нічого про школу — не було ані фото, ані відео. Ми знали, що там відбувається щось страшне. А потім побачили відео з дронів та зрозуміли, що найстрашніше для нас відбулося. Ми вже знали, що йдуть вуличні бої, але вважали, що наша школа буде стояти цілою. Це наш біль, це дуже важко”, — визнає жінка.
Декілька учнів зараз на окупованій території
Попри все школа працює дистанційно.
“Усі педагоги працюють, жодна вчителька не звільнилась. З 1 вересня у нас близько 20 дітей зараховані з Зайцевського закладу середньої освіти, теж навчаються у нас дистанційно. 11 наших учнів за кордоном, діти виходять онлайн навчаються, на платформі “Нові знання”, — розповідає директорка школи.
Є навіть діти, які виїхали з родинами до окупованих територій, але продовжують вчитися в українській школі Опитного.
“У нас таких шестеро, вони продовжують навчання та виходять на зв’язок”, — каже директорка.
Двох учениць Опитненської школи батько відмовляється евакуювати з Бахмута
А є й двійко учениць, яких батько досі не вивіз з Бахмута. Решту учнів рідні евакуювали.
“Залишається 2 учениці в громаді з однієї родини, вони мешкають у самому Бахмуті. Одній 9 років, а іншій 14. Їх виховує батько, він розлучений з матір’ю. І ми ніяк не можемо домогтися, аби він їх вивіз — він категорично відмовляється. Нещодавно ми зв’язувалися з їхніми родичами, які виходять на зв’язок. Вони там десь у підвалі з десятьма іншими людьми”, — каже директорка Опитненської школи.
Олена Песляк переконує: управління освіти Бахмута докладає багато зусиль, аби вмовити якомога більше батьків вивезти своїх дітей з лінії фронту.
“Це постійні умовляння [батьків], громадські попередження. Ми звертались до поліції, аби тільки звідти дітей вивезли. У нас таких, на нашу кількість дітей, була досить велика кількість, але все ж таки, коли посилились бої, почали масово евакуюватись. Щодня ми їх усіх перераховуємо, намагаємось з ними зв’язатись”, — каже очільниця Опитненської школи.
“Владі та освітянам не вистачає законного механізму вивезення дітей з-під обстрілів без дозволу їхніх батьків”
Для більш рішучих дій з евакуації дітей посадовцям, силовикам та освітянам не вистачає повноважень: за чинними законами евакуація лише добровільна.
“Просто як жінка скажу: я б батьків, які не вивозять своїх дітей з-під обстрілів, наражаючи на таку небезпеку, за такі дії притягала до серйозної відповідальності. Це повне знущання з дитини. Ми знаємо, як дорослі звідти виїжджають, з такими психологічними травмами. А діти — я уявити просто не можу!” — каже Олена Песляк.
За її словами, родичі її учнів іноді готові йти на правопорушення, аби тільки врятувати дітей з-під обстрілів.
“У нас був один випадок, коли родина з дівчинкою до останнього не виїжджала з Опитного. Вони погано виходили на зв’язок. І мені телефонувала її рідна тітка та питала: “Як я можу позбавити батьківських прав свою сестру, щоб забрати дитину? Як мені приїхати та просто її забрати? Нехай на мене подають до суду”. Тобто до такого доходило. Батьки не розуміють, як це страшно для дитини”, — розповідає Олена Песляк.
Вона каже: в умовах повномасштабної війни освітяни повинні отримати від законодавців механізм, який би дозволив законно вивозити дітей з небезпечної території.
“Щоб соціальні служби мали законне підґрунтя вилучати таких дітей, якщо йдуть бої, десь їх на тимчасове поселення в опікунських родинах. Це має бути передбачене. Я розумію, що держава не готувалася до [відкритої] війни, але з огляду на те, що відбувається, я думаю, це має бути переглянуте”, — каже співрозмовниця.
Колектив Опитненської школи сподівається, що її відбудують
У керівництва та педагогів школи було багато планів на майбутнє. Все перекреслив масштабний напад Росії.
“Було багато перспектив, ми тільки почали активно освоювати гранти. Перед початком вторгнення ми завершили проєкт у шкільній бібліотеці — відремонтували її та наповнили сучасним обладнанням, ігрову кімнату тільки закінчили. 23 лютого ми подавали ще одну грантову заявку на їдальню, харчоблок”, — згадує Олена Песляк.
Попри все, вона сподівається, що колись школу в Опитному все ж відбудують.
“Я, звичайно, розумію, що об’єктивно декілька років там будуть вести розмінування. Там потрібна дуже велика робота, дуже великі фінанси. Але знаєте, коли це щось рідне, тут дуже боляче казати про те, що чогось там не буде”, — розповідає вона про надії на відбудову.
У багатьох з учителів Опитненської школи вже зруйновані вщент і будинки.
“Я жила й навчалась у Берестовому, якого, до речі, теж вже немає. Працювала в Опитненській школі все життя”, — каже наостанок Олена Песляк.
Кілька десятиліть в Опитному працювала відома на всю країну Опитненська науково-дослідна станція садівництва. Як змінилось селище, де нині проходить лінія фронту з росіянами, розповів місцевий мешканець, син засновника станції садівництва Олександр Галушко в матеріалі “Опитне повертається на 60 років у минуле”. Бахмутянин про південну околицю міста, яку атакують “вагнерівці”.
Читайте також: