В Україні має з’явитись накопичувальна пенсія. Так можна буде збільшити свою майбутню щомісячну виплату в старості. Що таке накопичувальна пенсія, як працює та які її переваги — пояснюють спеціалісти.
За даними Пенсійного фонду України, у 2022 році середня пенсія становила 4 539,36 гривні. Більш ніж половина пенсіонерів отримують до 4 тисяч гривень, 39% — від 2 до 3 тисяч гривень, і лише до 7% — розраховують на понад 10 тисяч гривень на місяць. Станом на 1 липня 2022 року пенсію в Україні отримували 10,7 млн людей.
Українці забезпечують собі майбутні пенсії, сплачуючи єдиний соціальний внесок та формуючи страховий стаж. Через війну таких внесків все менше.
“Як у нас влаштована пенсійна солідарна система: кожен із нас, хто працює, сплачує 22% зі свого заробітку. Їх зараховують як страховий платіж для нашої майбутньої пенсії. Далі ці гроші, які ми назбируємо, розподіляють серед існуючих пенсіонерів”, — пояснює міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Українська влада вже роками планує оновлення, аби покращити ситуацію. Зараз почали впроваджувати накопичувальну пенсійну систему. Її механізми ще в процесі доопрацювань, але внесок зробити вже можна.
З кінця березня українці можуть сплачувати додаткові страхові внески, в тому числі з-за кордону, на свою користь або ж інших людей. Це передбачили в законі №2734. Ці внески добровільні та зможуть збільшити розмір майбутньої пенсії.
За декілька років після впровадження системи кошти загалом накопичуватимуть з трьох джерел:
Надалі пенсіонер матиме звичну нині солідарну пенсію та окремо накопичувальну.
Зараз скористатись нової можливістю не можуть лише люди, які вже отримують пенсію. Зробити це здатні:
“Люди, які виїхали за кордон, можуть добровільно робити внески за допомогою цього інструменту. Це також люди передпенсійного віку, які через війну втратили роботу, і їм не вистачає буквально трохи стажу, який можна за допомогою такого інструменту фактично докупити. Це можуть бути люди, які зараз працюють, але отримують низьку заробітну плату і такими добровільними внесками можуть збільшити розмір своєї майбутньої пенсії“, — зазначає заступниця керівника Офісу президента Юлія Соколовська.
Аби зробити внесок на свою користь, іншої конкретної людини чи загалом в накопичувальну систему, необхідно:
“Це працює дуже просто, в кілька кліків укладається договір і робиться внесок, який людина забажає, і коли забажає. Далі система Пенсійного фонду спрацює сама та зарахує цей внесок у ваш персональний стаж у пенсійній системі“, — пояснила Юлія Соколовська.
Кожні 100 гривень сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 гривень.
Звітувати про сплачені кошти не потрібно, а про зроблений внесок в особистий кабінет Пенсійного фонду надходитиме повідомлення.
Нагадаємо, всі виплати пільговиків Бахмутського району, за які відповідає РДА, в безпеці попри знищену будівлю соцзахисту. Їхні дані є онлайн, тож паперові документи не потрібні.
Читайте також: