Підтримати
Зображення до посту Накопичувальна пенсія в Україні: що це та як зробити внесок (інструкція)
Ілюстративне фото: Вільне радіо

В Україні має з’явитись накопичувальна пенсія. Так можна буде збільшити свою майбутню щомісячну виплату в старості. Що таке накопичувальна пенсія, як працює та які її переваги — пояснюють спеціалісти. 

Що зараз із пенсіями 

За даними Пенсійного фонду України, у 2022 році середня пенсія становила 4 539,36 гривні. Більш ніж половина пенсіонерів отримують до 4 тисяч гривень, 39% — від 2 до 3 тисяч гривень, і лише до 7%  — розраховують на понад 10 тисяч гривень на місяць. Станом на 1 липня 2022 року пенсію в Україні отримували 10,7 млн людей.

Українці забезпечують собі майбутні пенсії, сплачуючи єдиний соціальний внесок та формуючи страховий стаж. Через війну таких внесків все менше.

Як у нас влаштована пенсійна солідарна система: кожен із нас, хто працює, сплачує 22% зі свого заробітку. Їх зараховують як страховий платіж для нашої майбутньої пенсії. Далі ці гроші, які ми назбируємо, розподіляють серед існуючих пенсіонерів”, — пояснює міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. 

Українська влада вже роками планує оновлення, аби покращити ситуацію. Зараз почали впроваджувати накопичувальну пенсійну систему. Її механізми ще в процесі доопрацювань, але внесок зробити вже можна. 

Що таке накопичувальна пенсія в Україні

З кінця березня українці можуть сплачувати додаткові страхові внески, в тому числі з-за кордону, на свою користь або ж інших людей. Це передбачили в законі №2734. Ці внески добровільні та зможуть збільшити розмір майбутньої пенсії. 

За декілька років після впровадження системи кошти загалом накопичуватимуть з трьох джерел:

  • внесок держави; 
  • внесок роботодавців: 
  • добровільні внески громадян; 

Надалі пенсіонер матиме звичну нині солідарну пенсію та окремо накопичувальну

Як та хто може зробити добровільний внесок на майбутню пенсію

Зараз скористатись нової можливістю не можуть лише люди, які вже отримують пенсію. Зробити це здатні: 

  • ті, хто перебувають та працюють в Україні;
  • українці, які виїхали за кордон, але працюють чи отримують виплати в іншій країні, яка надала тимчасовий захист;  
  • благодійники, міжнародні організації. 

Люди, які виїхали за кордон, можуть добровільно робити внески за допомогою цього інструменту. Це також люди передпенсійного віку, які через війну втратили роботу, і їм не вистачає буквально трохи стажу, який можна за допомогою такого інструменту фактично докупити. Це можуть бути люди, які зараз працюють, але отримують низьку заробітну плату і такими добровільними внесками можуть збільшити розмір своєї майбутньої пенсії“, — зазначає заступниця керівника Офісу президента Юлія Соколовська.

Механізми добровільних страхових внесків
Механізми добровільних страхових внесків, скриншот: Вільне радіо

 

Аби зробити внесок на свою користь, іншої конкретної людини чи загалом в накопичувальну систему, необхідно: 

  • увійти та зареєструватись на порталі Пенсійного фонду; 
  • онлайн укласти спеціальний договір, використавши електронний підпис;  
  • зробити внесок (сума може бути будь-якою).
Накопичувальна пенсія в Україні
Накопичувальна пенсія в Україні: як скористатись, скриншот: Вільне радіо

 

Це працює дуже просто, в кілька кліків укладається договір і робиться внесок, який людина забажає, і коли забажає. Далі система Пенсійного фонду спрацює сама та зарахує цей внесок у ваш персональний стаж у пенсійній системі“, — пояснила Юлія Соколовська.

Кожні 100 гривень сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 гривень.

Чи потрібно звітувати за внески до Пенсійного фонду
Чи потрібно звітувати за внески до Пенсійного фонду, скриншот: Вільне радіо

 

Звітувати про сплачені кошти не потрібно, а про зроблений внесок в особистий кабінет Пенсійного фонду надходитиме повідомлення. 

Нагадаємо, всі виплати пільговиків Бахмутського району, за які відповідає РДА, в безпеці попри знищену будівлю соцзахисту. Їхні дані є онлайн, тож паперові документи не потрібні. 

Читайте також: 

 


Завантажити ще...