Нардеп з Донеччини, який фігурує у справі про сепаратизм, хоче стати суддею Конституційного суду

Колишній мер Дружківки та народний депутат від партії "Опозиційна платформа — За життя" Валерій Гнатенко претендує на посаду судді Конституційного суду України. Однак, в 2019 році він фігурував у справі про сепаратизм. Що задекларував чоловік як кандидат на посаду судді та чи є в нього шанси, читайте в матеріалі.
Наразі про намір Валерія Гнатенка йти в Конституційний суд відомо лише з декларації, яку опублікувала НАЗК. Однак, станом на 26 лютого заяви на участь в конкурсі ще немає. Про це Вільному радіо розповіли в Раді суддів України, який оголошував конкурс.

"Ще немає документів від цього кандидата. Якщо він зібрався стати кандидатом, то він ще не привозив пакет документів", — розповіли Вільному радіо в прес-центрі Ради суддів України.

Рада суддів України
Для довідки:
Фото: ОПЗЖ - Валерій Гнатенко
Валерій Гнатенко — колишній мер Дружківки та чинний народний депутат від "ОПЗЖ", балотувався від округу №49. На сторінці Дружківської міської ради раніше було написано, що у нього є юридична освіта — у 1993 році закінчив Харківську юридичну академію ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю "Правознавство". У 2015 році Гнатенко "засвітився" на сайті "Миротворець". За даними цього сайту, у 2014 році мер Дружківки дозволив відкрити виборчі дільниці в місті, а також був одним з організаторів псевдореферендуму.

Журналістам Вільного радіо також стало відомо, що в 2019 році, коли гендиректора заводу "Вістек" відправили в СІЗО з підозрою у фінансуванні тероризму, Валерій Гнатенко намагався взяти його на поруки, але суд відмовив. Також, журналістам видання LB.ua в прес-службі СБУ повідомили, що вони відкрили кримінальну справу за статтею "Посягання на територіальну цілісність та недоторканність України", в якій фігурує Валерій Гнатенко. Його статус у цій справі не уточнили.
Принцип відбору суддів до Конституційного суду
В Раді суддів України Вільному радіо пояснили, що, якщо під час перевірки з'ясується, що у Гнатенка є судимості або він є фігурантом кримінальних справ, його можуть не допустити до конкурсу.
"Він подає документи, потім ці документи будуть проходити спецперевірку. Вони будуть направлені у різні органи. В тому числі ДСА (Державна судова адміністрація — ред.). І вони дають нам витяги з реєстрів: заведена на нього справа кримінальна чи ні. Так само все подається і в Генпрокуратуру. Потім буде співбесіда, його за результатами співбесіди допустять або не допустять до участі у конкурсі. Якщо дійсно є якась справа, то я не думаю, що його пропустять", — пояснили в Раді суддів.

Рада суддів України
Однак, за думкою експерта з судової реформи Михайла Жернакова, у нардепа від ОПЗЖ є шанси стати суддею.
"Питання в тому, хто буде перевіряти його на доброчесність та інші ризики. На сьогодні Конституцією передбачено, що зайняття посад судів Конституційного суду проводиться на конкурсних засадах все. А насправді ж, в програмі написано, що депутатські фракції подають до комітету кандидатури, а так званий "конкурс" проводить комітет. Тобто це бутафорія і є, по суті, політичними призначеннями. Якщо хтось захоче його призначити політично, то немає ніяких запобіжників проти того, щоб його призначити, навіть якщо він є фігурантом справи по сепаратизму", — розповів в коментарі Вільному радіо експерт з судової реформи Михайло Жернаков.

Михайло Жернаков
Експерт з судової реформи
Які статки зареєстрував Гнатенко
У своїй декларації чоловік вказав земельну ділянку площею 400 м². Її вартість невідома. Нардеп також зазначив, що в нього є будинок площею 438,9 м², який він придбав в 2008 році за 1 мільйон 792 тисячі гривень та ще одна земельна ділянка 3160 м² за 799 тисяч гривень.

У 2019 році на посаді голови Дружківської міськради Гнатенко заробив 410 тисяч гривень, а також отримав пенсію в розмірі 107 тисяч гривень і відсотки зі своїх депозитів на 47 тисяч гривень. У Верховній Раді він встиг заробити 167 тисяч гривень, а також отримав ще 156 тисяч гривень на відшкодування витрат (транспорт, проживання тощо).

Його дружина, як підприємиця, отримала 82 тис грн. Ще 17 тисяч — з відсотків зі своїх депозитів.

В банку нардеп тримає 260 тисяч гривень, а його дружина 214 тисяч гривень.
130
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор