Нацбанк знизив облікову ставку одразу на 4% і тепер вона 16%: чому це не вплине зараз на людей

З 27 жовтня облікова ставка НБУ стане 16%. Вперше у 2023 році Нацбанк знижує її одразу на 4%. Проте процентна ставка для кредитів та депозитів для банків залишиться на рівні 20-22%. Економічний оглядач вважає, що НБУ знизив її на папері, щоб покращити економічні показники країни у світі. Однак українцям варто готуватись, що з часом ці зміни можуть торкнутись і їх. Пояснюємо, чому зараз українці не відчують різниці, але варто бути готовим до змін у майбутньому.
26 жовтня 2023 року Національний банк України знизив облікову ставку з 20% до 16%. Нова облікова ставка починає діяти в країні з 27 жовтня.
Це вже третє зниження процентної ставки за 2023 рік. НБУ понад рік тримав облікову процентну ставку на рівні 25%, у липні 2023 року її знизили до 22%, а в середині вересня — до 20%.
Водночас Нацбанк встановив таку ставку для банків:
- 20% за тримісячними депозитними сертифікатами;
- 22% за кредитами рефінансування.
В Україні облікову ставку “знизили на папері”, щоб покращити економічні показники у світі
Розібратись зі змінами Вільному радіо допоміг фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.
“Фактично ставку знизили лише декларативно, (лише на папері, — ред.). У мене є одне припущення, чому так зробили: зі ставкою у 20% Україна була в ТОП-10 країн з найбільш жорсткою монетарною політикою та найменшою інфляцією серед цих 10 країн. А тепер ми покращимо позиції номінально, але насправді майже нічого не змінилося”, — ділиться Богдан Слуцький.
Ці дані можна перевірити в аналітиків з Trading Economics, які аналізують ринки 196 країн світу. Вище ніж в України облікова ставка була лише у Зімбабве, Аргентини, Венесуели, Гани, Туреччини, Судану, Конго, Пакистану та Ліберії.

Водночас, серед вищеперерахованих країн, Україна мала найменшу інфляцію.

З 26 жовтня ситуація змінилась і тепер Україна стала більш “блідою”, тобто знизила облікову ставку. Таку саму ставку у 16% має, наприклад, Казахстан.

“Зниження облікової ставки на папері — це сигнал і людям”
Проте економічний огляд вважає, що облікову ставку знизили не тільки, щоб покращити показники України у світових рейтингах.
“Це один із факторів не лише для світових рейтингів, а щоб показати бізнесу, громадянам та іншим, що НБУ розуміє необхідність зниження ставок, але не готовий це зробити швидко”, — зазначає Богдан Слуцький.
Зміни також пов’язані з тим, що в України знизилась інфляція. За даними НБУ, у вересні вона сповільнилась до 7,1% річних. Так, у серпні цього року вона була 8,6%.
“Сповільнення інфляції до 7,1% грає на користь зниження ставки, але є ризики в умовах війни. У тому числі на валютному ринку та у стані нашого платіжного балансу, які не дають НБУ швидко перейти до більш м‘якої політики. Такий крок допомагає не зменшуватися ставкам за депозитами для населення”, — пояснює Богдан Слуцький.
Як зміна облікової ставки НБУ вплине на життя українців
“По суті це ніяк не впливає на громадян. Але це сигнал або попередження, що ставки будуть знижуватися, у тому числі й на депозити у майбутньому. Якщо звичайно збережуться умови поточної [економічної] ситуації”, — підсумував економічний оглядач.
Тому, якщо ви хотіли покласти гривні у банк на депозити, то вигідніше це зробити зараз. Якщо в економіці України не буде стресів, згодом Нацбанк зрівняє офіційну ставку з тією, яку він станом на кінець жовтня надає звичайним банкам.
Нагадаємо, депозити під час воєнного стану мають 100% гарантію відшкодування, якщо з вашим банком щось станеться. Ми розповідали про можливі проблеми з вкладами під час війни, перспективи, альтернативи та спекуляції банків на депозитах під час відкритого вторгнення.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
