З початку повномасштабного вторгнення Росії частина українських науковців вимушено виїхала за кордон. Для вчених, які вирішать повернутися додому, у МОН підготували низку фінансових програм для їхньої підтримки.
Про це під час брифінгу розповіла представниця МОН з питань розвитку та роботи з дослідницькою й критичною інфраструктурою Олена Заїка.
“Наші науковці опинилися в умовах, коли вони мають дбати не тільки про професійну реалізацію, а ще й про власну безпеку. І частина з науковців була вимушена з початком війни виїхати за кордон. Міністерство освіти та науки готове створювати умови для роботи українським науковцям навіть тоді, коли вони ще не готові повернутися додому”, — розповіла Заїка.
Для таких вчених існує низка фінансових програм, які реалізують в рамках міжнародного співробітництва. Зокрема, наразі Європейська комісія розглядає програму “Горизонт Європа”. За словами представниці МОН, це основний інструмент фінансової допомоги для української науки в умовах російської агресії.
За словами представниці МОН, наразі 160 українських організацій залучені до 210 проєктів. Загалом грантові угоди уклали на близько 43 мільйони євро.
Також ще понад 60 мільйонів євро інвестицій Україна отримала від міжнародних партнерів для забезпечення постійних досліджень.
“Ще одним джерелом фінансової підтримки науковців є конкурсні програми МОН. Обсяг коштів за ними збільшився приблизно на 20% відсотків — у порівнянні з 2023 роком”, — розповіла Олена Заїка.
Нагадаємо, народні депутати в другому читанні ухвалили законопроєкт, який має на меті реформувати дошкільну освіту в Україні. Як зазначають посадовці, ініціатива спрямована на покращення навчання наймолодших з урахуванням їх індивідуальних особливостей, потреб, інтересів та здібностей.