Підтримати
Зображення до посту Не “чоловічий день”: 5 фактів про День захисника України
Фото: Ірина Рибакова (93 окрема механізована бригада)

14 жовтня українці відзначають День захисника. І, хоча роблять це вже всьоме, крамниці все ще влаштовують до цього свята рекламні акції з подарунками для “справжніх чоловіків”, а у школах вітають саме хлопців. Вільне радіо нагадує, чому 14 жовтня — не нагода дарувати шкарпетки чи піну для голіннння.

 

1. Свято “народилось” після початку російської агресії

Указ про щорічне святкування Дня захисника 14 жовтня 2014 року підписав тодішній президент України Петро Порошенко. Зробив це, як вказано в тексті документу, на підтримку ініціативи громадськості, щоб вшанувати героїзм захисників незалежності і територіальної цілісності України, а також військові традиції. Вихідним цей день став у 2015 році. 

П’ятнадцять років до цього за указом Кучми країна офіційно відзначала День захисника Вітчизни 23 лютого. Це свято з радянським корінням, в СРСР 23 лютого вважалося Днем радянської армії. Досі його відзначають у Російській федерації.

2. День саме Української армії

14 жовтня 1942 року вважають днем заснування Української повстанської армії. Інформація про створення УПА 14 жовтня є у постанові Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року та наказі передостаннього Головного командира УПА Романа Шухевича. Хоча деякі історики називають інші дати.

3. Козаки та Богородиця

Цей день українці святкували задовго до 20 сторіччя. Православні християни 14 жовтня відзначають свято Покрови святої Богородиці. Її також вважали покровителькою українських козаків. Офіційно День українського козацтва 14 жовтня відзначають з 1999 року. 

4. Свято не тільки для військових

Цілісність та незалежність України сьомий рік на Донбасі захищають не тільки бійці ЗСУ. Це і поліцейські, прикордонники, рятувальники ДСНС, співробітники СБУ. У перші роки російської агресії значну роль відіграли саме добровольці — представники різних професій, що не мали військових звань чи досвіду, а також волонтери.

5. Захисники і захисниці 

У 2019 році в генштабі ЗСУ підрахували, що у лавах української армії служать 27 тисяч жінок. Кожна третя брала участь у бойових діях. А роком раніше президент підписав указ про рівність чоловіків та жінок у армії. Військовослужбовиць дозволили ставити у добові наряди, відправляти у відрядження та на проходження загальних зборів. А також розширили перелік посад для військових-жінок.

Верховна рада також ухвалила у першому читанні законопроєкт «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України», який серед іншого передбачає зміну назви свята на “День захисників”, прибираючи таким чином саме чоловічий рід слова “захисник”. 

День захисника України, малюнок Нікіти Тітова
Малюнок: Нікіта Тітов

Читайте також:

 

 


Завантажити ще...