З 1 січня бізнесу, який відмовляється приймати картки, загрожують ще більші штрафи. Тож у малих підприємств є два шляхи — придбати безготівковий термінал або зачинитися. Ми дізналися, які складнощі виникають у малого бізнесу та для кого зробили поступки.
Аби сплатити карткою за улюблені цукерки або пакет яблук, потрібно лише прикласти пластик або телефон до термінала — зручна операція, якою користуються все більше людей. Але для підприємиці Ганни поставити такий занадто дорого. Бо щоб придбати касовий апарат, заплатити за обслуговування, навчитися, потрібно заплатити чималі гроші. Найдешевші пропозиції технічного обладнання та програмного забезпечення починаються від 8 тисяч гривень. Також потрібно оплачувати щомісячне обслуговування. Таких коштів у власниці невеличкого магазину просто немає.
“Питання навіть не в тому, хочемо ми чи не хочемо. Просто можливості немає. Це все гроші, гроші, гроші… Придбати можна, а жити потім за що?” — скаржиться жінка.
Втім з 1 січня поставити термінал мають усі міські власники бізнесу. Відповідна норма вже набрала чинності, а за порушення є штрафи.
“Згідно з постановою Кабміну №878, у населених пунктах чисельністю понад 25 тисяч мешканців усі суб’єкти підприємництва, які провадять діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають забезпечити процес безготівкової оплати”, — роз’яснює очільниця сектору “Бахмутське бюро правової допомоги” Оксана Судак.
Тобто здійснювати підприємницьку діяльність без терміналів та чеків наразі незаконно. Голова центру підтримки малого та середнього бізнесу Дмитро Дресвянніков зазначає: для деяких підприємців все ж є винятки.
“Не використовують касові апарати підприємці першої групи, ті, хто торгує на ринку. І другий момент — постановою 1259 Кабінету міністрів від касових апаратів звільняються підприємці, що працюють у сільській місцевості”, — каже Дмитро Дресвянніков.
Тож продавати товари без касових апаратів у селах можна, але це не стосується алкоголю та тютюну. Ухвалили це рішення, тому що в сільській місцевості часто немає інтернету. До того ж підприємці, які там працюють, мають невеликі доходи, які стали ще меншими під час карантину. Тому витрати на придбання касових апаратів стануть для них важким навантаженням. Але у цьому випадку підприємцю доведеться вести касово-облікову книгу. Більш того, чеки покупцям видавати також потрібно — підписані власноруч.
“Є лише 4 критичні види діяльності, у яких має бути не тільки РРО (реєстратор розрахункових операцій, — ред.), але й окремий товарний облік. Це підакцизні товари, аптеки з ліками, ювелірні магазини, та магазини з побутовою технікою”, — говорить Дмитро Дресвянніков.
Торік штрафи за відсутність терміналів безготівкової оплати були невеликими — лише 10% від вартості проданих з порушеннями товарів. Але з початку 2022 року штрафують вже на повну. Наразі підприємцю-порушнику доведеться заплатити від 340 грн до 500 неоподаткованих мінімумів, тобто 8 500 грн станом на зараз, в залежності від порушення.
Власниця крамниці Ганна зазначає: якщо податкова її оштрафує, магазин швидше за все зачиниться, адже грошей на це у неї просто немає. На думку підприємиці, держава повинна допомогти малому бізнесу не словом, а ділом та зробити реальні кроки назустріч платникам податків.
“Якби нам безкоштовні групи створили, навчили б, зробили б знижки або надали касові термінали у кредит, щоб впродовж року виплачувати — це було б логічно, нормально. Для держави це невеликі гроші”, — міркує Ганна.
Та поки що підприємці сподіваються, що перевірки будуть враховувати економічну ситуацію та не штрафуватимуть тих, хто веде облік заробленого за допомогою книги.
Нагадаємо, наші журналісти спілкувалися з представниками бізнесу в Бахмуті на початку пандемії коронавірусу. Про труднощі, з якими їм довелося зіштовхнутися, читайте в матеріалі.
Читайте також: