Підтримати
Не стріляти та поїхати в ОРДЛО. 5 тез Леоніда Кравчука, які пояснюють його плани в ТКГ
Фото: з відкритих джерел

Минулого тижня українську сторону в перемовинах Тристоронньої контактної групи очолив перший президент України Леонід Кравчук. Ми проаналізували всі його заяви, ідеї та плани стосовно Мінських перемовин. Яка позиція нинішнього голови ТКГ та які шляхи закінчення збройного конфлікту на сході він бачить — читайте в матеріалі.

 

30 липня Офіс президента опублікували указ, яким звільнили попереднього голову української сторони ТКГ та призначили нового — першого президента Леоніда Кравчука. Йому 86 років. Свою кар’єру будував як комуніст. Після складення повноважень президента він кілька разів був народним депутатом, але з 2006 року він пішов з публічної політики. 

Ми прочитали та прослухали інтерв’ю, які вже давав Леонід Кравчук щодо своєї роботи в Тристоронній контактній групі, і зібрали найголовніші тези щодо курсу українських перемовників. 

  • Єдиний шлях закінчення війни на Донбасі — “припинити стріляти”

“Що треба зробити, щоб з Донбасом почати говорити — припинити стріляти, припинити воювати. Тому що, якщо вибухають снаряди, вбивають снайпери людей, ніхто не прийде туди робити якісь нормальні хороші справи”, — заявив в інтерв’ю на російському пропагандистському телеканалі “Росія 1” Леонід Кравчук.

  • Потрібно домовитись, щоб українські представники, які виступають на перемовинах, потрапили на окуповану територію та побачити ситуацію на власні очі.

“Спочатку припинити стріляти, щоб прийти і побачити туди. Адже туди не пускають деяких людей. Ось я Кравчук Леонід захочу туди поїхати, а мене не пустять. З міжнародним співтовариством треба вивчити питання на місці, з усіма фотографіями, щоб побачити що там робиться. А потім крок за кроком вирішувати питання”, — заявляв в передачі “Говорить великий Львів” Леонід Кравчук.

  • Вільна економічна зона для Луганщини та Донеччини  

Коли я був ще президентом, ми створили вільну економічну зону, куди увійшли Донецька, Луганська, Дніпропетровська області. Вільну економічну зону. Потім про це забулося. Я думаю, зараз це також треба зробити — не тільки на контрольованих територіях, а у всіх областях. І коли люди займуться конкретними справами, туди підуть інвестиції. І не треба буде говорити про якийсь “особливий статус Донбасу”, — пояснює Леонід Кравчук.

Під вільною економічною зоною Кравчук має на увазі окремий режим управління податками, окремі ставки тощо.

  • Створення спеціального фонду з відновлення зруйнованого Донбасу

“Україна склала ядерну зброю 175 ракет. На кожній ракеті було по 5 бойових головок. Загалом більш, ніж 1000. Кожна шахта нам коштувала мільярд доларів. Зараз це близько 300 мільярдів доларів. І цей крок України був значним для зменшення обслуговування ядерної зброї. Отже, чи маємо право поставити питання про створення спеціального фонду реанімації Донбасу? Я вважаю, можемо”, — пояснює голова української сторони в ТКГ Леонід Кравчук.

Зазначимо, у 1994 році в рамках Будапештського меморандуму Україна, США, Британія та Росія відмовилися від ядерної зброї. Але за словами Кравчука, з США так і не говорили про компенсацію за зброю.

Перший президент України Леонід Кравчук також каже, що до перемовин щодо Донбасу потрібно залучати й Сполучені Штати Америки, адже вони мають великий вплив на Росію.

“Я скажу відверто: поки в цьому форматі, якщо і далі буде тупикова ситуація, поки не будуть введені в формат зі встановлення миру на Донбасі США, це буде дуже складно. Тому що я думаю, що найсильніша, найбагатша країна світу може мати найбільший вплив. Правда, там сьогодні вибори на носі, коронавірус, там багато проблем”, — каже журналісту “Україна 24” Кравчук.

  • В перемовинах українська сторона буде йти на компроміси та поступки. Але не за всіма темами та за певних умов

“Ми готові до обговорень, до компромісів, до поступів. Тільки не може бути ніяких поступок, ніяких попередніх передумов, коли йдеться про суверенітет, про незалежність, про недоторканість кордонів та про нашу національну ідею цього ми не можемо обговорювати та навіть ставити запитання на обговорення”, — каже Леонід Кравчук.

Він зазначив, на поступки має йти й інша сторона в Мінських перемовинах — Росія.

Зазначимо, журналіст газети “Тиждень” та член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області Денис Казанський на своїй сторінці у Facebook заявив, що компроміси в Мінському форматі завжди були однобокими.

“Україна в ході мінських переговорів йшла на компроміси вже не раз. А на які компроміси за цей час пішла Росія і її окупаційна адміністрація? Хтось може назвати хоч один крок, який був зроблений ними назустріч Україні? Позиція росіян і їх бойовиків, яку особисто я побачив на переговорах в ТКГ — буде або так, як хочемо ми, або ніяк. Мені складно уявити собі компроміси в такій ситуації”, — пише на своїй сторінці Денис Казанський.

Про свого попередника

В коментарі телеканалу “Україна 24” Леонід Кравчук розповів, що Леонід Кучма, який до нього очолював українську делегацію у Мінську, втомився від перемовин.

Не стріляти та поїхати в ОРДЛО. 5 тез Леоніда Кравчука, які пояснюють його плани в ТКГ

“Як я його почув, він (Леонід Кучма – ред.) сказав, що втомився. Йому було не просто в той час, коли розпочалася війна, і коли була утворена ТКГ, нормандський формат. Воно від нього вимагало багато зусиль. Він хоче відпочити, зайнятись більш собою. В такому віці людині потрібен якийсь час, щоб вона подивилася на себе глибше з усіх боків, проаналізувати”, — розповідає 86-річний Леонід Кравчук про 81-річного Леоніда Кучму в коментарі “Україні 24”.

Зазначимо, попри останню домовленість про безстрокове перемир’я, бойовики всіляко намагаються його зірвати. Так, вже через 19 хвилин після початку перемир’я вони почали гатити з гранатометів. З 27 липня та до 3 липня штаб ООС повідомляє про 1-3 обстріли на добу з боку окупантів. Проте українська сторона поки не вважає, що перемир’я зірвано та розцінюють обстріли як провокацію. Тож на атаки окупантів не відповідають. Детальніше про перемир’я читайте в матеріалі: “Велике перемир’я” стартувало. Що відомо. 

Нагадаємо, до Леоніда Кравчука українську сторону в тристоронній контактній групі очолював другий президент України Леонід Кучма. 28 липня пресслужба офісу президента заявила, що Кучма більше не буде представляти українську делегацію. За рік своєї роботи ТКГ за правлінням Кучми домовилася про 2 обміни полоненими із бойовиками та розведення військ на 3 ділянках лінії розмежування на Донбасі. 

Читайте також:


Завантажити ще...