Суддя Галина Яненко
Суддя Галина Яненко під час співбесіди, скриншот засідання ВККС

Вища кваліфікаційна комісія суддів рекомендує звільнити суддю Великоновосілківського райсуду Галину Яненко.  Під час співбесіди суддя не змогла пояснити, чому не задекларувала гараж чоловіка і квартиру свекрухи, як купувала автівки за заниженими цінами та чому судила родича жінки, в якої винаймала житло. Що відповідала та чому суддя не пройшла перевірку на доброчесність — розповідаємо у матеріалі.

 

У листопаді 2023 року вперше за 4 роки Вища кваліфікаційна комісія суддів почала проводити співбесіди з суддями, які відпрацювали 5 років та очікували рішення про призначення на посаду безстроково. З 2019 року не було комісії, яка могла б це зробити, тому деякі судді отримували зарплату, але судити не могли.  Тепер оцінювання ВККС дозволить поновити на посаді деяких судів, тож розглядати справи мають швидше (адже засідання проводитимуть більше людей).

Для довідки:
Галина Миколаївна Яненко — суддя Великоновосілківського районного суду.  Вона родом з Тернополя, у 1999 році закінчила Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого у Харкові, отримала диплом спеціаліста за спеціальністю “Правознавство”. Працювала помічником судді у господарському суді Тернопільської області.

У 2013 році Галина Яненко пройшла спеціальну підготовку кандидата на посаду судді в національній школі суддів України, з 2016 по 2021 роки 23 рази проходила різні види навчань для підвищення кваліфікації.

У 2016 році Вища рада юстиції рекомендувала призначили Галину Яненко суддею  на 5 років. Указом президента України  від 29 вересня 2016 року №425/2016 її призначили на посаду судді Великоновосілківського райсуду. Суддя розглядала справи усіх категорій.  З 15 листопада 2016 та з 24 грудня 2019 була слідчим суддею.

У 2021 році у судді закінчились повноваження. Понад 2 роки вона очікувала атестації, аби підтвердити свою професійність і стати суддею безстроково. В цей час, відповідно до процедури, суддя не вела судові засідання, а  отримувала зарплату за вивчення законодавства. 20 листопада  2023 року Яненко пройшла співбесіду з представниками Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Її рекомендують звільнити з посади судді.

Суддя Галина Яненко не декларувала майно родичів

Як повідомляє Вільне радіо з посиланням на трансляцію ВККС, під час співбесіди найбільше питань до судді Галини Яненко виникло щодо декларування. Зокрема, йшлося про те, що у декларації родинних зв’язків суддя неодноразово не зазначала дані про свого чоловіка адвоката і кілька разів не подавала декларацію доброчесності судді та декларацію родинних зв’язків.

“Не подала декларацію за 2021 рік, бо я тоді зробила операцію  у Кураховому, десь кінець листопада — грудень 2021 року, коли в мене закінчилися повноваження, я пішла прооперувалась, проходила реабілітацію після оперативного втручання. Про декларацію не нагадали, закрутилася тоді, ще перед [відкритою] війною така атмосфера була напружена. Чи можна зараз для підтвердження отримати медичні документи з лікарні Курахового, не знаю. Так, я знаю, що винна. Вибачайте, понесу відповідальність відповідно до закону”,  — пояснила суддя.

Питання були й до того, що жінка не вносила в декларацію житло, яке орендувала під час роботи у Великій Новосілці.

“Відповідно до щорічної майнової декларації за 2019 рік, місцем фактичного проживання судді є Велика Новосілка. Водночас у декларації не вказано жодного об’єкта нерухомості у цьому населеному пункті, який би перебував у власності, оренді чи користуванні судді або членів її сім’ї”, — зазначив представник Громадської Ради Доброчесності (ГДР) Євген Шульгат.

Галина Яненко невнесення цих даних пояснила так: 

“У 2019 році я двічі змінювала місце проживання, житло знаходилось по вулиці Українській, але точно адресу не пам’ятаю за спливом часу. Зважаючи на відображення у деклараціях повної інформації, у тому числі про місце проживання, невеликі розміри та кількість жителів Великої Новосілки, моє місце проживання, умови найму та спосіб життя були загальновідомими для громадськості”.

У 2019 році суддя не внесла в декларацію також гараж чоловіка.

“Може, не додивилась, в мене останнім часом дуже сильно впав зір, і я могла просто не додивитися, десь не там галочку поставити. Може, чоловік його продав. Ми вже не перебуваємо у стосунках, мабуть, він не надав мені інформацію щодо гаражу”, — пояснила суддя.

Незадекларованою виявилась також квартира свекрухи судді у Греції, на яку та дала довіреність чоловікові Галини. Кандидатка запевнила, що про довіреність не знала, а майно свекрухи не внесла в декларацію, бо “не вважає ту членом своєї родини”.

Крім того, в декларації за 2019 рік  вказаний дохід на 84 тис. грн менший, ніж за той самий період у довідці податкової інспекції. Це суддя пояснила тим, що забула задекларувати виплати на оздоровлення. Невідповідності знайшли й в зазначених доходах чоловіка. 

“І є також історія, коли в кінці липня 2015 року син [судді] набув право власності на одну земельну ділянку у Тернопільській області загальною площею два гектари, через два місяці, в кінці вересня цього самого року, ця ділянка була поділена на 12 ділянок. Потім ці подрібнені земельні ділянки за договорами дарування були передані та відчужені третім особам, які не є близькими особами родини”, — озвучив ще одне питання до судді представник ГРД Євген Шульгат. Галина Яненко сказала, що їй нічого не відомо, крім того, що до сина “приходили правоохоронні органи”.

На суддю Великоновосілківського райсуду скаржились, що вона затягувала розгляд справ

За час роботи в суді Великої Новосілки на дії судді Яненко надійшли 17 скарг, за одну з них їй оголосили догану й позбавили доплат до окладу на місяць. 

У Громадській Раді Доброчесності кажуть, що суддя без поважних причин допускала судову тяганину, що призводило до порушення розумних строків розгляду справ. Так, за період з 2016 року до 2021 до Єдиного державного реєстру судових рішень направлено 863 рішення з порушенням встановлених законодавством строків.

Загалом у Великоновосілківському суді суддя розглянула 5737 справ та матеріалів. У неї було найбільше навантаження серед колег. 70 рішень та вироків скасували, а 23 змінили. Галина Яненко пояснила, що найбільше питань було щодо кримінальних справ, бо вона мала в них менше досвіду. Адже раніше працювала в господарському суді.

“В мене немає такої практики, “набитої руки”, але я намагалася і піднімати свій рівень знань і завжди намагалася  радитися з колегами, я кожну справу опрацьовувала, намагалася виправити ті помилки в наступний раз, але допускала нові. А  решта (не кримінальні справи — ред.),  було таке, що за браком часу чогось не додивилася. Не помиляється той, хто не працює. Апеляція для того і є, щоб виправляти”,  — сказала Галина Яненко.

Суддя з Великої Новосілки купляла автомобілі за заниженими цінами і судила родича своєї орендодавиці

Громадська рада доброчесності при аналізі роботи судді звернула увагу на те, що Яненко придбала авто за заниженою вартістю. Так, у 2020 році вона купила Hyundai Accent 2009 року випуску за 1283 доларів, хоча середня вартість такого авто у кілька разів вища. Суддя пояснила, що придбала недорогий автомобіль, на якому було б не шкода вчитись водінню. Авто купив і відремонтував її син. Згодом машину продали за 6300 доларів. За словами Галини Яненко, ціна зросла, бо  її теперішній цивільний чоловік встановив на авто ГБО та “зробив масу покращень”.

Згодом він купив Volkswagen Touareg за 75 тисяч гривень, знову за ціною, нижчою за ринкову. Власником авто є Галина Яненко.

“Якщо виходити з точки зору суду, то це взагалі не аргумент.  Це  не експертний висновок, а чисто ваше судження. Я не розумію суті питання.  Про що говорить те, що я придбала його за низькою ціною?”, — прокоментувала ситуацію суддя на співбесіді.

Суддю також попросили пояснити, чому вона розглядала справу щодо родича жінки, в якої винаймала житло, і не повідомила про конфлікт інтересів. За словами Яненко, попри однакове прізвище, вона не знала, що це родичі.

“Я не вбачаю тут ніякого конфлікту інтересів. Моя орендодавиця була абсолютно чужа для мене людина. Вона мені передала ключі від своєї квартири і все. З  її родичами я абсолютно незнайома. Як я мала дізнатися, що в мене з ним конфлікт інтересів?”, — сказала суддя.
В тій справі суддя притягнула чоловіка до відповідальності — призначила мінімальний в межах санкції штраф.

Частину порушень у справах та деклараціях суддя пояснювала погіршенням стану здоров’я та постійним стресом через роботу у прифронтовій Великій Новосілці. Також вона мала й упередження щодо переїзду на схід.

“Хотілося б, щоб ви також врахували, що я коли їхала на Схід, мені направду було страшно їхати, тому що я корінна тернополянка. Народилася все життя прожила в Тернополі. Звичайно, що я довгий час перебувала в стресовому стані.  Напевно це відобразилося на тому, що в роботі були якісь недоліки”, — сказала суддя.

“Зараз розповідайте, що було важко, але хочете далі там працювати, при цьому на низку запитань від вас немає документів жодних” , — резюмував головуючий.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України визнала, що Галина Яненко не відповідає займаній посаді. Вищій раді правосуддя рекомендують звільнити її з посади судді.   

Нагадаємо, суддя з Торецька Євгена Качаленка  ВККС рекомендувала залишити працювати. На співбесіді він пояснив поїздку в анексований Крим та квартири під Києвом.


Завантажити ще...