Підтверджені випадки COVID-19 на 11.07.2020:

52 843

В Україні
(1372 померли, 25661 одужав)

758

На підконтрольній Донеччині
(10 померли, 271 одужав)

1360

На непідконтрольній Донеччині
(79 померли, 618 одужали)
*неофіційно, дані бойовиків

СПЕЦТЕМА

Новий український правопис: де тепер “т” замість “ф” та які є фемінітиви


image
Фото: з відкритих джерел

У середу, 22 травня, Уряд ухвалив  нову редакцію українського правопису. Розробляли проект філологи та урядовці, які входять до робочої групи Комісії  з питань правопису МОН. Вони повернули деякі норми правопису 1928 року. Розбираємо їх детально.

 

За новим правописом у прізвищах та іменах людей допускатиметься передавання звука [g] двома способами: як із використанням букви “г”, так із використанням “ґ” . Тобто, хоч Гуллівер, хоч Ґуллівер – це правильно.

Слова грецького походження теж пропонують писати інакше, оскільки в них  звук [th] передається літерою “ф”: “анафема” – “анатема”, “ефір”- “етер”, “міф”, “міфологія” – “міт” і “мітологія”, “Афіни” – “Атени”.

 

 

Новий правопис пропонує писати невідмінюваний числівник “пів” (у значенні “половина”) окремо: пів Києва, пів яблука, пів години. Разом з “пів” писатимуться лише ті слова у називному відмінку, що виражають єдине поняття: “півострів”, “півзахист” або “півоберт”.

Новий український правопис

Також по-різному можна буде передавати “au”: “аудієнція” і “авдієнція”, “аудиторія” та “авдиторія”, “пауза” та “павза”, “фауна” та “фавна”.

Крім того, у новому українському правописі тепер є правила про утворення іменників жіночого роду – фемінітивів. Так, іменники на означення жіночої статі слід утворювати від іменників чоловічого роду за допомогою суфіксів -к-, -иц-(я), -ин-(я), -ес-  та інших. При цьому найпоширенішим є суфікс -к- (дизайнерка, директорка, редакторка, студентка).

Крім того, тепер Президент став президентом, а Міністр  — міністром. Це правило стосується й інших посад держслужбовців. Але релігійні поняття слід писати з великої літери: бог — Бог, трійця — Трійця.

Новий український правопис

 “Так, справді, в 1933 році над українським правописом було вчинено наругу. Але відтоді виросло уже декілька поколінь”, — розповів у коментарі для “1+1” заступник міністра освіти України, співголова Нацкомісії з питань правопису Максим Стріха.

Філологи стверджують, що таким чином можна повернутися до тих принципів, які  існували в Україні до русифікації.

Зазначимо, що попри ухвалення нового українського правопису, більшість норм української мови залишилися незмінними.  

Нагадаємо, п’ятий Президент України Петро Порошенко 15 травня підписав Закон про функціонування української мови як державної. Він має врегулювати застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя. Однак закон не буде поширюватися на мову релігійних обрядів і на сферу приватного спілкування між людьми. Наприклад, російськомовні жителі України і надалі зможуть безперешкодно спілкуватися російською мовою.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: