Иллюстративное фото. Источник: отчет PISA-2022
Ілюстративне фото. Джерело: звіт PISA-2022

Результати міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022 показали погіршення рівня знань українських підлітків у читанні, математиці та природничо-науковій грамотності в порівнянні з показниками України у 2018 році. Найбільше погіршились вміння юних українців у читанні.

 

Журналісти Вільного радіо проаналізували результати дослідження Організації економічного співробітництва та розвитку.

Відповідно до даних, показники українських учнів середньої школи погіршились з 2018 року в усіх дисциплінах оцінювання — читанні, математиці та науково-природничих дисциплінах. 

Найбільше ситуація погіршилась із читанням — українські учні відстають від своїх ровесників 2018 року приблизно на 2 роки занять. Математичні навички українських дітей 2023 року відстають від показників 2018 року на близько один рік навчання, а науково-природничі знання — на пів року. Аналітики зазначають, що на погіршення результатів могла вплинути низька якість дистанційної освіти під час пандемії коронавірусу.

Дослідники досі фіксують значний гендерний розрив серед учнів українських закладів освіти. Хлопці у 2023 році відстають від дівчат на понад рік читання, але переважають останніх на 10 балів з математики. Гендерний розрив з 2018 року трохи скоротився, але лиш через те, що дівчата “просіли” у читанні більше, ніж хлопці. 

Українські результати цьогорічного тестування виявились кращими, ніж результати Грузії, Молдови та Болгарії, однак відстають від Словенії, Польщі та Естонії, а також від загального середнього результату тестування по всіх державах.

До проблем українських дітей дослідники й надалі відносять розрив між якістю освіти у селах та містах. Зокрема в читанні розрив між дітьми у маленьких населених пунктах та великих — 4-5 років навчання на користь останніх.

Зазначимо, результати України, ймовірно, можуть виявитись нижчими, ніж зафіксувало тестування, адже його не проводили в областях, де тривають активні бойові дії, а також на Харківщині, Миколаївщині, Дніпровщині та АР Крим. 

Нагадаємо, матеріальні проблеми українських закладів освіти намагаються компенсувати благодійники. Зокрема, 45 ноутбуків для дистанційного навчання учням Авдіївської громади надали у Представництві дитячого фонду ООН в Україні. Однак ноутбук або планшет досі потрібні понад 19 тисячам учнів Донецької області.

Журналісти Вільного радіо вже розповідали, як під час війни навчаються діти з Бахмута, як фахові коледжі Бахмута працюють у евакуації та з якими складнощами довелось боротися ЗВО Бахмута після початку повномасштабного вторгнення


Завантажити ще...