Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України поповнили п’ятим елементом від Донеччини. Так, фахівці додали обрядовий хліб “псатир” надазовських греків. Елемент отримав особливий статус, тож потребує охорони.
Про це повідомили у Донецькій ОВА.
Так, до переліку нематеріальної культурної спадщини увійшов п’ятий елемент від Донецької області — обрядовий хліб надазовських греків “псатир”. За словами фахівців, хлібний виріб є “символом єднання громади”, а ще уособлює духовну спадщину та традиції цієї етнічної групи.
Крім того, технологія приготування “псатиря” має декілька варіацій, однак ключові етапи залишають незмінними: тісто скручують у джгут, роблять надрізи та формують виріб таким чином, щоб зовнішньо утворилися чотири півмісяці. А після — у центрі створюють хрест, що символізує страждання Христа, кажуть в ОВА.
Там додають, що місце побутування такої традиції охоплює території, де компактно мешкають надазовські греки — на південному заході Донеччини. Водночас найбільші спільноти, які бережуть та передають цю практику, знаходяться у Маріупольському, Волноваському та Кальміуському районах.
“Включення цього елемента до Національного переліку підкреслює значущість збереження традицій надазовських греків та сприяє підвищенню суспільної обізнаності про унікальні культурні практики Донеччини”, — розповіли у відомстві.
Нагадаємо, громадська організація “Надазовські греки: уруми та румеї” звернулася до Верховної Ради з офіційною заявою про захист мов надазовських греків — урумської та румейської. Через російську агресію їм загрожує зникнення. Нині майже вся територія донецького Надазов’я, де проживали їхні носії — окупована. Спільнота просить підтримати ініціативу зі збереження їхніх рідних мов.