СБУ затримали у Полтаві голову медико-соціальної експертної комісії. Жінка з Бахмута разом з колегами нібито допомагала ухилятися від мобілізації військовозобов’язаним. Зокрема вона, ймовірно, підробляла висновки про інвалідність військовозобов’язаних за 200 тисяч гривень.
20 серпня 2024 року слідчі з СБУ у Полтавській області оголосили про підозру жінці, яка очолювала медико-соціальну експертну комісію (МСЕК).
За даними силовиків, посадовиця з Бахмута разом з іншими членами комісії евакуювалися до Полтави та нібито організували корупційну схему.
“Фігурантка налагодила масовий продаж фіктивних медичних документів про непридатність до військової служби за станом здоров’я. Такий “документ” давав підстави для відстрочки від призову”, — пишуть в пресслужбі СБУ Полтавщини.
Військовозобов’язаним начебто оформлювали безпідставні висновки про наявну інвалідність. Такі “документи” голова МСЕК підписувала навіть без присутності військовозобов’язаних та без проходження ними медичної комісії.
Полтавська обласна прокуратура уточнює, військовозобов’язані відправляли свої документи з персональними даними, медичну документацію та гроші поштою.
Свої послуги фігурантка справи нібито оцінювала у 200 тисяч гривень з одного ймовірного ухилянта. Незаконною схемою користувалися жителі Полтавщини, Вінниччини, Дніпропетровщини, Одещини та ВПО з тимчасово окупованих територій.
“Правоохоронці задокументували видачу фіктивних висновків більше ніж 40 особам. СБУ ініційована перевірка усіх вказаних випадків для подальшого анулювання фіктивних документів”, — уточнюють правоохоронці.
Жінці інкримінують отримання понад 50 тисяч гривень ймовірного хабаря.
За даними слідчих, підозрюваній допомагали лікарі медичних закладів декількох областей країни.
Під час обшуків у фігурантів справи вилучили:
Бахмутянці повідомили про підозру щодо одержання хабаря (за статтею 368 ч. 1). Якщо провинну жінки доведуть у суді, їй загрожуватиме штраф до 68 тисяч гривень, пробаційний нагляд до трьох років або позбавлення волі до чотирьох років з забороною займати певні посади до трьох років.
Журналісти Вільного радіо знайшли декларацію голови МСЕК з Бахмута, яка нині проживає у Полтаві, від березня 2024 року. Це — Яна Чубатова.
Голову медико-соціальної експертної комісії з такими ж даними раніше вітали в Бахмуті до Дня медичного працівника.
У системі Судова влада є дані про засідання щодо арешту майна жінки з таким ПІБ у серпні 2024 року, яке розглядав Полтавський апеляційний суд.
Відповідно до декларації, жінка у 2023 році придбала земельну ділянку у Полтаві площею тисячу квадратних метрів. Ніякої нерухомості лікарка не декларує.
Її чоловік має два будинки у Лимані площею 50 та 46 м2 і три земельні ділянки у місті на 1400 та 2000 м2.
Подружжя Чубатових має три автомобілі:
Ще жінка має збереження на різних банківських рахунках:
Чоловік також накопичив певні збереження:
Сама лікарка мала зарплату 322 тисяч гривень на рік та дохід від зайняття підприємницькою діяльністю на 1,7 мільйона гривень. Також вона отримувала благодійну допомогу 43 тисячі гривень та соціальні виплати на 25 тисяч гривень.
За даними аналітичної системи Youcontrol, Яна Чубатова мала відкритий ФОП з КВЕДами про надання інформаційних та освітніх послуг. Однак за 20 днів до публічного оголошення їй підозри, 30 липня 2024 року, вона закрила його.
Олександр Чубатов декларує 289 тисяч гривень зарплати за основним місцем роботи та пенсію на 54 тисячі гривень на рік. Він, так само як і дружина, працює в обласному центрі медико-соціальної експертизи. Він також є підприємцем, і вказує, що у 2023 році заробив 1,7 мільйона гривень.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.