Архіви Бахмута, Костянтинівки, Соледара, Торецька та Часового Яру: що з ними
Фото: lviv-rda.gov.ua

24 грудня в Україні відзначають День працівників архівних установ. В архівах зберігаються документи, які дозволяють у випадку втрати відновити їх або підтвердити інформацію про освіту, стаж роботи, вироки тощо. Для зручнішого використання архіви оцифровують, але багато де, зокрема й на Донеччині, вони все ще залишаються паперовими. На початку відкритої війни їх мали вивезти, та зробити це змогли не всюди. Розповідаємо, що стало з архівами прифронтових міст регіону.

 

Журналісти Вільного радіо звернулися до військових адміністрацій Бахмута, Соледара, Костянтинівки, Торецька та Часового Яру з питанням, чи працюють зараз їхні архіви.

Що зараз з архівними документами Бахмута

В управлінні освіти Бахмутської міської ради нам повідомили, що архівні документи за участі волонтерів частково евакуювали у Дніпро в лютому 2023.

У декількох кімнатах архіву відділу освіти зберігалися справи, потрібні для ведення діловодства та нарахування пенсій. Також там містилися дані працівників та справи про всиновлення чи встановлення опіки над дітьми.

Архівні документи, які зберігалися у відділі освіти Бахмутської міськради
Архівні документи, які зберігалися у відділі освіти Бахмутської міськради. Скриншот з відео: Вільне радіо

Папери з архіву вивозили вже під обстрілами: на вулицю Горбатова, де він розташовувався, вже прилітали російські снаряди. Спочатку волонтери, які займались евакуацією, виносили найважливіше з другого та третього поверхів, а потім — документи з напівпідвального приміщення.

Архівні документи волонтери вивозили з Бахмута двічі. Востаннє заїхати у місто вдалося 16 лютого, бо за кілька днів до цього його почали закривати на в’їзд. Тож, оскільки пріоритетом для волонтерів була евакуація людей, останню частину  архіву так і не вивезли.

Архів у Бахмутському відділі освіти
Архівні документи, які зберігалися у відділі освіти Бахмутської міськради. Скриншот з відео: Вільне радіо

А ось архівний відділ Бахмутської міськради зараз працює на Хмельниччині.

“Документи Національного архівного фонду, документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих установ та підприємств міста було евакуйовано у с. Ріпна Хмельницької області”, — йдеться у відповіді на запит.

Вивезти з оточеного міста вдалося папери про приватизацію землі (з даними власників), передачу в оренду приміщень, земель сільськогосподарського призначення тощо. Також це дані про працівників підприємств, які закрилися (це може знадобитися, зокрема, для підтвердження робочого стажу).

Звернутися за інформацією щодо роботи відділу можна за телефонами: 098-427-34-03 та 099-653-58-25 (з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 14:00) або ж надіславши листа на адресу електронної пошти [email protected].

Архіви Соледара, Часового Яру, Костянтинівки та Торецька: чи вивезли важливі документи

Як з’ясувалося, не всі архіви встигли евакуювати з громад Донеччини.

Так у Соледарській громаді відповіли, що адмінбудівля Соледарської міськради згоріла, а разом із нею — всі документи, які там зберігалися. Це архівні фонди Соледарської міської ради та комунальної установи “Трудовий архів Соледарської міської ради Бахмутського району”.

Тож у зв’язку зі знищенням архівних документів Соледарська міська рада  не має можливості  надавати мешканцям громади довідки про заробітну плату і трудовий стаж, а також довідки з погосподарських книг, копії довіреностей, заповітів та інших нотаріальних дій.

Як відповіли на наш запит в адміністрації Часового Яру, основні документи міської ради зберігалися в архівному відділі Бахмутської райдержадміністрації. На території громади трудового архіву не створювали. Документи, які не були передані до Бахмутської РДА, евакуювали 15 липня  2022 року до Дніпропетровської області.

У Костянтинівській адміністрації повідомили, що документи архівного відділу Костянтинівської міської ради, у тому числі й трудові архіви, вивезли у Дніпро. 

“Працівниками архівних установ Костянтинівської громади здійснюються відрядження за місцем евакуації документів з метою проведення роботи з перевірки наявності, розміщення архівних фондів та виконання роботи щодо соціального захисту громадян”, — йдеться у відповіді на інформаційний запит Вільного радіо.

Як запевнили в адміністрації Торецька, роботу місцевого архівного відділу також вдалося відновити в евакуації. Зараз він працює у Черкасах. Жителі громади, яким потрібні архівні документи, можуть звернутися із запитом на електронну пошту для звернень Торецької міської ВА  [email protected].

Нагадаємо, на територіях активних бойових дій до кінця війни заборонили приватизувати державне та комунальне майно. Відповідне рішення Кабмін ухвалив 22 грудня. З переліком територій бойових дій, який періодично оновлюється, можна ознайомитися у матеріалі за посиланням вище.


Завантажити ще...