“Майже всі багатоквартирні будинки відновлені”, — з такою заявою про зруйнований окупантами Маріуполь виступив російський віцепрем’єр. Та попри те, що росіяни привезли у місто своїх будівельників і намагаються створити враження відбудови, поряд з новими будинками все ще сусідствують руїни. Розбираємо на прикладах, чому заява російського урядовця неправдива.
Про те, що в тимчасово окупованому Маріуполі начебто вдалося відновити майже всі багатоквартирні будинки, відзвітував віцепрем’єр держави-агресорки Марат Хуснуллін. Таке він заявив під час засідання “Інфраструктура та середовище для життя” на виставці “Росія” на ВДНГ.
“[Маріуполь — це] півмільйонне місто, яке було доволі сильно пошкоджене. Ми фактично повернули до життя, у нас практично усі багатоповерхові будинки відновленні”, — сказав представник окупантів.
Маріупольці у місцевих пабліках коментували цю новину так:
“…навіщо брехати, що вже всі багатоповерхові будинки відновлені?”
“Якби бабло не крали, і робітників на гроші не кидали, як звикли у себе у великій Росії, то щось робилося б у місті”.
“Ще є багато не відновлених фасадів будинків, є багато розпочатих, але не закінчених робіт…”
“Брехня та провокація”.
Як повідомив президент України Володимир Зеленський, після завершення бойових дій та окупації Маріуполь зруйнований росіянами майже на 90%.
За інформацією Маріупольської міськради, у місті від обстрілів росіян постраждали 2 257 багатоквартирних будинків. Загалом знищені понад 50% багатоповерхівок, а це 1356 будинків. Понад 38 тисяч приватних будинків мають різні ушкодження, з них понад 11 тисяч зруйновані більше ніж на 40% або знищені вщент.
На інтерактивній карті Маріуполя, де зібрані воєнні злочини росіян, є близько 2 тисяч міток з адресами зруйнованих чи пошкоджених будинків.
У соцмережах маріупольці неодноразово писали, що приватний сектор окупанти не відновлюють. А ось багатоповерхівки ремонтують та будують нові, щоправда, лише деякі.
При цьому Хуснуллін заявив про майже повне відновлення саме багатоповерхівок. Аби, як він висловився, відновити “майже всі” багатоквартирні будинки, відремонтувати мали б понад 2 тисячі з них. На свіжих фото Маріуполя видно, що навіть у центрі міста будинки з пофарбованими фасадами розташовані поряд із повністю зруйнованими.
Більшість зруйнованих та пошкоджених будинків окупанти знесли, і кількість збудованих натомість не йде з ними у порівняння. Наприклад, станом на травень 2023 року у сюжеті місцевого ТБ окупанти розповіли, що у місті побудовані 25 нових багатоповерхівок. Вони мають 3, 5 та 9 поверхів. До бойових дій у місті було дуже мало триповерхових будинків, а більшість житлової забудови становили 9- та 12-поверхові будівлі. Тоді ж у сюжеті обіцяли звести ще 15 будинків. Якщо порівняти ці цифри з тисячами зруйнованих осель, очевидно, що окупанти відновили не більшу частину житла, як заявляють.
Нагадаємо, в Донецькій ОДА обіцяли створити у Маріуполі військову адміністрацію, а містяни зараз збирають підписи під петицією за затвердження нового органу влади замість міськради.