image

На шляху до успішного села. Олександрівська ОТГ (репортаж)


На шляху до успішного села. Олександрівська ОТГ (репортаж)
Олександрівська селищна ОТГ існує трохи більше року. За цей час там встигли капітально відремонтувати 2 парки, створити молодіжні центри в 4 селах, зробити ремонти в частині шкіл і не тільки. Як живе сільськогосподарський край на межі трьох східних областей, та чи задоволені мешканці результатами децентралізації — читайте, слухайте та дивіться в репортажі журналістів Вільного радіо.
Навігатор не знає, де парк "Ювілейний" в селищі Олександрівка. Власне як і ми, які приїхали довгими просілковими дорогами повз одноповерхові сільські хати і таблички, де зазначені старостинські округи. Ми приїхали в Олександрівку на свято громади, яке тут відзначають вперше. Їдемо головною дорогою, просто за машиною попереду. Це спрацювало. Через 3 повороти по напрямку із суцільних ям, за вказівками перехожих знайшли місце призначення. З місця, де розгубилися, не доїхали близько 100 метрів нормальною дорогою по прямій. Автодор просто не зняв знак "головна дорога", який веде по ямах.
На рівній асфальтованій дорозі для гостей свята влаштували виставку військової техніки. Тут і там танк, пушку та бронетранспортер зайняли для фото діти та дорослі.
Не стоять без діла в тому ж ряду і пожежні. Вони теж пускають всіх охочих в салон та розповідають про свою роботу і машину.
Якщо брати по 5-бальній шкалі, це буде десь 4+, вага в нього 19 тон, бак приблизно на 350 л, цей запас уходить за 1000 км.
виходить до нас із вже завченим текстом член рятувальної бригади Володимир Грязнов
Володимир Грязнов. Фото: Вільне радіо

Він живе в цьому ж селищі Олександрівка.

На прості запитання про умови роботи рапортує: паливо завжди є, усім забезпечені. Знає та розповідає і про те, що трохи більше року тому Олександрівка стала адміністративним центром громади. Зміни бачить завдяки дочці, яка ходить у відремонтований садочок.
Відремонтований, утеплений, дах новий. Готують теж гарно. Кажуть, що смачно, але я не куштував
розповідає рятувальник
Про реформу децентралізації знають багато місцевих. Адже самі побачили — в їхньому селі стало більше грошей. І почався розвиток. Мешканці хвалять за це і на пряму очільницю ОТГ.
Дуже багато змінилось. От наприклад, цей парк. Тут взагалі у нас просто чащі були. А завдяки громаді і нашій голові, от коли вона прийшла до нас, жінка наша, Людмила Вікторівна, вона дуже багато зробила. Вона старається, знаєте
порівнює місцева мешканка Галина
Галина, мешканка Олександрівської ОТГ
Децентралізація — це реформа, яка передбачає перерозподіл грошей, влади та відповідальності. Центральна влада віддає велику частину з цього всього на місця.

В рамках реформи села/селища/міста об'єднуються в об'єднану територіальну громаду (ОТГ).

Станом на вересень 2019 року в Донецькій області формально сформовані 18 ОТГ. Об'єднали бюджети та дійсно вже функціонують тільки 10 з них. Інші чекають виборів або нового календарного року.

Детальніше простою мовою про реформу читайте в матеріалі Самі собі командири. В чому суть реформи децентралізації
Олександрівка — це молода об'єднана територіальна громада (ОТГ). Перші вибори тут провели у 2018 році. До ОТГ увійшли 42 населених пункти. Коли лише малі делегації від них вишикувалися для урочистої ходи на центральну площу, то їм знадобилася ледь не половина доріжки в парку до головної сцени.
Зображення: Вільне радіо
"Купуйте. Котик, бантики. У нас класний зайчик "Не партесь, будьте щасливі". Що хочете — купуйте. Найнижча ціна 10 грн", — відволікають від розглядань традиційних українських костюмів місцевих мешканців 2 школярки. На вигляд їм немає і 14 років. Але вони не святкують, а торгують. Продають те, що зробили на гуртках при школі.
Фото: Вільне радіо
Своя справа в Олександрівській ОТГ — це не рідкість. Щоправда, заробляють не на рукоділлі, а на сільському господарстві. Землі с/г призначення складають 89% від загальної площі громади. Бюджет ОТГ формують великі підприємства, приватні господарства та фермери. На території ОТГ вирощують зерно та продають крупи і борошно, а також є виробництво соків.
Утворення громади відчув кожен сільськогосподарник. Адже для всіх переглянули податки.
Коли ми об'єднались у громаду, в нас було 10 сільських рад і 1 селищна. В якійсь раді земельний податок був 0,45%, у когось — 1%. Ми зібрались з депутатами, поспілкувались, бо ми розуміємо, що наші основні кошти — це дохід з нашої землі. І вирішили, що у нас податок буде складати 0,9%
розповідає голова Олександрівської ОТГ Людмила Борисевич
Пробують розвинути в ОТГ також тваринництво та малий бізнес. До кінця року на цій території має з'явитися равликова ферма.
Відійшовши від дівчат з етно-ляльками, познайомились з молодим фермером. Тридцятидворічний Олександр Бондаренко за освітою агроном та ювелір. Називає себе місцевим активістом. Каже: цікавиться і бюджетом, і змінами в ОТГ. Бо ж хоче бачити, на що йдуть його податки.
Ви самі знаєте, що таке районні адміністрації в усій Україні: розкрадання бюджету і все. І ти не зайдеш навіть, щоб запитати: а куди ви потратили наші податки? А от зараз до Людмили Вікторівни (голови Олександрівської ОТГ, — ред.) ми можем підійти. Вона чаєм напоїть, розкаже, покаже. Зовсім інше ставлення
розповідає Олександр
Олександр Бондаренко. Фото: Вільне радіо
Бондаренко — фермер у третьому поколінні. Зараз лише розширив володіння. Розповідає про них із захопленням, а потім ще й пропонує їхати дивитись. Погоджуємось. Молодий фермер підходить до своєї не зовсім типової для села Hyundai Coupe, яка відрізняється з-поміж інших на стоянці. "Мажором" чоловік себе не вважає. Привітавшись із поліцейським, стартує до рідного села.
Між полів згадалася казка про "Маркіза Карабаса". Бо ж розмову в машині не раз переривало горде: "Оце моє поле", "І оце моє поле", "І оце повністю моє поле".
На шляху до успішного села. Фермер з Олександрівської ОТГ
В селі Некременне в Олександра стоїть техніка, тут же і його зерносховище.
Оце ось я теж вручну мішки ношу. Люди дивуються, що у мене немає ноги, у мене он протез, дивуються: Як ти мішок пшениці можеш носить? А я беру 2 мішка, це 100 кг, і несу вільно
В Некременному залишились жити менше 500 людей. Більшість — пенсіонери. Дітей тут мало, тож школу довелось закрити. Поки що єдину з 13, які були в громаді.
Чоловік показує те, що вже вдалося зробити мешканцям завдяки першому "Бюджету участі" від ради ОТГ. Організували в селі тренажери та майданчик літнього кінотеатру. Вони виглядають особливо сучасно поряд із закритим будинком культури із серпом та молотом під дахом.
Кінотеатр, майданчик ось влітку підготували, буде літній павільйончик, щоб дивитись футбол чи ще щось. Тут буде WI-FI-зона. І оцей спортивний комплекс. Це кайф мого життя. Я тут кожного дня, навіть коли втомлений після поля, то все одно приїжджаю та займаюсь тут. Навіть літні люди, фермера 50-60 років, спочатку ніс воротили, а зараз ходять займаються спортом
каже Олександр
Некременне хочуть зробити центром зеленого туризму. Вже і проект облаштування джерела написали, і над козацькою хатою-музеєм думають.
Плануємо поставити альтанки, оце все вичистить. У нас робочі є гарні. Вони вичистять і наведуть тут такий порядок! Буквально місяць дати їм на роботу. Зробити джерело гарне, привести його до ладу
ділиться планами фермер
Та поки порядок тут не навели. І з розповідями про плани облаштування, Олександр кидає пачку з-під цигарок просто в кущі та запрошує повертатись до Олександрівки.
Фото: Вільне радіо
За кілька годин нашої подорожі свято громади в Олександрівці не закінчилось. Місцеві колективи виступали на головній сцені весь день. Номерів вистачає на різний смак, адже культурний та спортивний розвиток — одна з гордостей ОТГ.
В Олександрівській ОТГ відзначили свято громади
Скоро в центрі громади планують також зведення опорної школи. А поки — ремонтують ті навчальні заклади, які є в навколишніх селах.
Школа мистецтв в Олександрівці на Донеччині
За літо взагалі зробили неможливе. У філії Золотопрудській змінена каналізація. Якщо говорити про школу Староварварівську — там були великі проблеми з водогоном, все поміняли нове. Якщо брати Петрівський заклад освіти, ми в цьому році закінчили проект, на який нам 2 млн надав інвестиційний банк. Це була повністю заміна вікон, системи опалення. І нову зробили їдальню. Зробили те, що там взагалі ніколи такого не було
перераховує досягнення за рік начальник відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту селищної ради Ірина Седлецька
Там, де не змогли зараз вкласти гроші у школи, приводять до ладу молодіжні центри.
Працюють Новоолександрівка і Очеретино. А новозбудовані — це Новополтавка і Мирна Долина. Це далеченько, скажімо так
додає Ірина Седлецька
Взяли на свій баланс в громаді також і територіальний центр соціального забезпечення. Це кілька поверхова будівля в селі Очеретине, де зараз живуть 38 самотніх людей. Сюди може звернутись по допомогу пенсіонер чи людина з інвалідністю, якщо вони залишились без родичів. За даними міністерства соціальної політики, в Донецькій області вісім центрів, в яких можна жити. Але лише 1 з них знаходиться в селі та підпорядкований ОТГ.
Чотириразове харчування, побутові умови, невідкладна допомога, зв'язок з Пенсійним фондом — набираємо, а вони коли можуть, то приїжджають
розповідає про умови для постояльців в.о. директора територіального центру Марія Хом'якова
За проживання, харчування та базові речі з пенсії постояльців 75% йде на спеціальний рахунок центру. Договір укладають на рік, а після, за бажання, — продовжують.
Територіальний центр в Олександрівській ОТГ на Донеччині
Вже 10 разів підписувала свій договір 73-річна Тамара Головко. Ми застали її із книгою в руках.
Я вже все прочитала тут. Уже всі книжки. А скільки їх тут? У нас 2 шкафа. Уже все по второму разу", — додає Тамара, тримаючи палець на потрібній сторінці історії про прокурора.
Працівники жартують: аби відкрити у них інститут третього віку, то їхні пенсіонери би точно вчились. Про персонал жінка говорить із вдячністю. І додає повисле в повітрі:
Якби не оцей дом прєстарєлих, так хоч на вулицю
Усі соціальні об'єкти (школи, молодіжні центри, територіальний центр) Олександрівська громада отримала на свій баланс в 2019 році. Але створили і додаткові структури. Вже найближчим часом по громаді буде їздити центр надання адміністративних послуг. Тож навіть мешканцям віддалених сіл не доведеться їхати за довідками в Олександрівку. Створили в ОТГ КП "Віднова". Вони вперше за часи незалежності в селах зайнялися централізованим вивозом сміття.
В кожен старостинський округ ми придбали спецтехніку: трактор, причеп, відвал на зимовий період, для чистки доріг, косарку, бензопили, бензотримери
розповідає голова Олександрівської ОТГ Людмила Борисевич
Щоби впоратись зі сміттям, Олександрівська ОТГбудує сміттєсортувальну станцію. За проектом, відкрити її мали б до кінця 2019 року. Але зараз на місці лише залитий фундамент.
Є й інші напрямки для подальшої роботи громади. Так, не по всій ОТГ проведений газ, є питання з водопостачанням. Навіть в самому центрі громади. Крім того, не у всі населені пункти ОТГ їздять автобуси. Наприклад, з сіл Староварварівка, Некременне, Запарамар'ївка доїхати в центр можна лише на власному транспорті. Останню проблему вже спланували, як вирішити, з наступного року.
У нас на сьогодні працює 8 шкільних автобусів. Із них є 4, які вже досягли 8-річного віку. Але вони працездатні. І вони ще мають можливість працювати на маршруті. Ми в цьому році завдяки державній інфраструктурній субвенції придбаємо 3 автобуси. Завдяки обласній державній адміністрації отримаємо ще 1 автобус, а оці автобуси, які вийдуть зі шкільних маршрутів, ми запустимо на маршрут організації пасажирського перевезення наших мешканців
розповідає про плани громади очільниця ОТГ Людмила Борисевич
Поступово розбиратись планують і з іншими проблемами сіл. Для цього розраховують не лише на власні кошти громади та на допомогу держави, а й постійно шукають грантову допомогу.
1339
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.