Через бойові дії тисячі українців покинули свої домівки та шукають безпечне місце. Але досі є шахраї, які хочуть нажитися на чужих проблемах. Розглянемо на прикладі, як можуть обманювати “орендодавці” з оголошень та розповімо, як не стати їхньою жертвою.
Знайти житло для своєї родини намагався журналіст Вільного радіо. Для пошуку він скористався однією з найпопулярніших онлайн-платформ оголошень.
Далі розповідаємо покроково, за якою схемою працював шахрай:
“Власник квартири” буде говорити, що гроші треба скинути на номер картки. На цьому етапі вже варто засумніватися у його правдивості.
Ні в якому разі не відправляйте передоплату, навіть якщо варіант вам дуже підходить. Гроші можна передавати лише після укладання договору на оренду квартири.
Якщо запропонувати автору оголошення передати гроші особисто, ймовірніше за все, він відмовиться. Це теж означає, що скоріш за все, ви спілкуєтеся з шахраєм.
Запитайте, чи він або вона рієлтор або власник. Якщо рієлтор — попросіть документи, які це підтверджують. Найімовірніше — документи вам не дадуть.
Перевірити оголошення можна ще одним способом: попросіть когось із друзів чи родичів подзвонити з іншого номеру за цими ж контактами. Вам можуть назвати іншу адресу житла. Це теж може свідчити про ознаки схеми. А головне — шахрай розповідатиме ту ж легенду: квартира зараз зайнята, а щоб забронювати її, потрібна передоплата на картку.
Якщо ви були пильними й не потрапили “на гачок” шахрая, повідомте про підозрілий випадок у Департамент кіберполіції України. Це можна зробити за посиланням. Написати заяву про ознаки шахрайства треба за відповідним шаблоном, який ви можете завантажити, натиснувши тут.
Розповівши поліції про свій досвід, ви зможете допомогти правоохоронцям знайти шахраїв, які можуть обманути інших переселенців. Так, наприклад, 7 квітня пресслужба Департаменту кіберполіції України повідомила про жінку, яку затримали правоохоронці Івано-Франківського районного відділу поліції. За їхніми даними, вона ошукала 30 переселенців, які шукали прихисток. Жінка змогла заробити на них близько 50 тисяч гривень. Тепер її провину доводитимуть у суді.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо зібрали перелік контактів обласних адміністрацій в різних регіонах України, за якими переселенцям мають допомогти з пошуком житла.
Читайте також: