Цього року до шкіл т.з. “ДНР” пішли близько 200 тисяч учнів. Перший урок присвятили патріотичній темі “П’ять років ДНР – ростемо разом з республікою!” Про особливості навчання дітей на непідконтрольних Україні територіях читайте далі.
У школах самопроголошених республік потужний упор роблять на “патріотичне” виховання. Предмети, пов’язані з Україною, викреслили з навчальної програми. Про це повідомляє видання “Спектр”.
Діти з тимчасово окупованих територій змушені додатково займатися з репетиторами, аби скласти ЗНО в Україні, бо в їхніх школах українській мові та літературі відводиться лише година на тиждень. А історії України там не вивчають взагалі.
Хоча українська мова в “конституціях” т.з.“Л-ДНР” значиться як друга державна, всі українські школи і класи там перевели на російську мову ще до 2016 року. Доки до “республіканських” шкіл не надійшли російські підручники, вчителям наказали замінювати українські теми іншими.
“Виходила нісенітниця суцільна! Підручники ті ж, а у планах і журналах слова “Україна” не було. Це стосувалося предметів “Природознавство”, “Історія України”, “Географія України”, “Я і Україна”. Нам сказали, що якщо не можна замінити Донецьком, Донбасом якусь тему про Україну, то треба змінювати її на будь-яку іншу про свій рідний край”, – розповідає Тетяна Павлівна, колишня вчителька молодших класів донецької школи (ім’я змінене на її прохання).
Жінка додала, що російські підручники до шкіл самопроголошеної республіки почали завозити у 2015 році.
Ще одна вчителька з “ДНР” Олена Володимирівна розказала, що цей рік був для них переламним.
“2015 рік ми закінчили українською, а потім не було вибору, просто сказали: “Всі навчаються російською мовою!” Єдине, що підкоректували, це там, де йде вивчення природи Росії, там у нас тепер природа Донбасу. Українська мова в нас тепер один раз на тиждень, а російська – п’ять разів на тиждень”, – каже Олена Володимирівна.
В 2016 році так звана “міністр освіти” самоназваної “ДНР” Лариса Полякова заявила, що в республіці немає більше бажаючих складати іспит з української мови.
https://youtu.be/7auBfqtbHwI
Згодом українські класи закрили. Більшу частину вчителів української мови з окупованих територій відправили на пенсію за віком. Молоді вчителі повинні були пройти річну перепідготовку, щоб мати змогу викладати свої предмети російською.
У школах “ДНР” ввели обов’язковий предмет, який називається “Урок громадянськості та духовності Донбасу”. Його проводять раз на тиждень. На ньому розповідають про так звану “Донецьку республіку” та Донецьк зокрема. При цьому деякі діти, які пішли у перший клас вже у самопроголошеній республіці, не знають, що Донецьк не завжди був у статусі “столиці”.
“Моя донька, пам’ятаю, перший клас закінчила, і якось у травні підійшла до мене і запитує: “Тату, а правда були історичні часи, коли Донецьк не був столицею?””, – розповідає житель окупованого міста.
У табелях успішних учнів “ДНР” замість звичних 12 балів – п’ятірки. Серед предметів – початкова військова та медико-санітарна підготовка та уроки громадянськості Донбасу. Українська ж мова, судячи з табелів, об’єднана з літературою в одну дисципліну.
Згідно з повідомленням міністерства освіти т.з. “ДНР”, у 2019 році “республіканські” школи закінчили 8120 випускників 11 класів.
На них чекають українські освітні центри “Донбас-Україна”. Мешканці окупованих територій, які звертаються до них, мають право вступати до українських вишів за особливими пільгами. Ці пільги передбачають відсутність в абітурієнта ЗНО, українського паспорта й атестата.
“Минулого року (2018, – ред.) ми прийняли на навчання 109 таких студентів. Цього року їх буде набагато менше з огляду на дуже просту причину — дуже велика кількість молодих людей з непідконтрольної території, на жаль, не мають українського паспорта. І батьки якось не думають про те, як ці діти житимуть далі”, – каже директор Горлівського інституту іноземних мов Євгенія Бєліцька в інтерв’ю Вільному радіо.
Нагадаємо, цього року освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» знов почали свою роботу. Вони працюватимуть до 27 вересня. За допомогою них жителі тимчасово окупованих територій зможуть вступити в українські виші та профтехи за спрощеною процедурою.
Читайте також: