Ми слідкували за кожним зведенням штабу ООС впродовж місяця. Тож готові розповісти скільки разів стріляли під час цього режиму “тиші”, які ще порушення військові ЗСУ помічали з боку бойовиків та в які дні дійсно було тихо на Донбасі.
Весь аналіз журналісти Вільного радіо робили на основі даних щоденних зведень штабу ООС.
Стрілянина. Від початку перемир’я, 27 липня, в штабі ООС у зведеннях почали писати, що “в переважній більшості ділянок” військових ЗСУ було тихо та позиціонували кожну атаку, як провокацію. Хоча раніше, кожну атаку в штабі ООС розцінювали як акт агресії Росії та російських найманців.
(Фото: штаб ООС)
Так, за місяць перемир’я бойовики 54 рази стріляли в бік ЗСУ. Провокували військових ЗСУ біля Шумів, Південного, Водяного, Оріхового, Мар’їнки, Луганського, Пісків, Попасної та Авдіївки. Тут стріляли з гранатометів та стрілецької зброї. А атаки бойовиків з кулеметів українські військові фіксували біля Південного та Зайцевого. Також, поодинокі атаки з боку бойовиків українські військові помічали біля Красногорівки, Новотошківського, Травневого, Майорська, Гнутового, Новоолександрівки, хутора Вільного, Залізного, Зайцевого, Широкиного, Новозванівки та Новолуганського. Крім того, бойовики скидали снаряд ВОГ-17 з безпілотника неподалік Майорська.
На жодний з цих обстрілів українські військові не відповіли вогнем. В штабі ООС щодня виступали з подібними заявами:
“На ворожі неприцільні постріли, які можна розцінювати як провокацію, наші військовослужбовці не реагують. Ворог намагається спровокувати наших воїнів на відкриття вогню і зафіксувати цей факт. Але українські захисники на провокації не піддаються, вогонь у відповідь не відкривають”.
Заборонене мінування. Крім атак околиць позицій ЗСУ бойовики ще й мінували позиції українських військових, хоча це заборонено. Так, за допомогою гранатометів окупанти запускали протипіхотні осколкові міни ПОМ-2. Такі можна встановити лише дистанційно, адже при заряджанні снаряду міна випускає тонкі нитки для детонування (зачепите їх — станеться вибух). Крім того, снаряди мають період самоліквідації. Тож, штаб ООС заявляв, що бойовики пускають в бік їхніх позицій такі міни для провокації.
“Міна може детонувати і вибух розцінюватиметься, як обстріл зі сторони українських позицій, або підрив українських воїнів на власних мінах. Тобто, в будь-якому випадку, як зрив повного і всеосяжного режиму припинення вогню”, — повідомляли в пресцентрі штабу ООС.
Тож, ПОМ-2 бойовики випускали в бік позицій ЗСУ біля Новомихайлівки та Красногорівки.
В штабі ООС не повідомляли про вибухи цих снарядів. Однак, 25 серпня на Донбасі на невідомому вибуховому пристрої підірвалися 2 морські піхотинці ЗСУ. В штабі ООС припускають, що вони, ймовірно, натрапили на одну з таких мін — ПОМ-2
Облаштування позицій. Правилами перемир’я не забороняють облаштовувати вже існуючі позиції. Але згідно з даними штабу ООС, бойовики порушують ці правила та намагаються просуватися вперед, до позицій ЗСУ.
(Фото: Вільне радіо)
Так, за місяць окупанти рили окопи біля непідконтрольних українському Уряду Ужівки, Пікузів, Трудівського та Золотого-5. Інженерні роботи були ще й неподалік Новгородського, хутора Вільного та Мар’їнки.
Невдала розвідка. 9 серпня бойовики відправити в бік позицій ЗСУ безпілотник російського виробництва “Орлан-10”. Він перетнув лінію розмежування, що також заборонено умовами перемир’я. Тож, українські військові використали засоби радіоелектронної боротьби, щоб заглушити та вивести з ладу безпілотник. За даними штабу ООС, це єдина відсіч на дії бойовиків з початку перемир’я.
Тихо було лише 6 днів. За місяць перемир’я в штабі ООС повідомляли про повноцінну тишу лише 6, 13, 15, 16, 18 та 21 серпня. Однак, 13 та 16 серпня бойовики замість атак займалися облаштовуванням нових позицій.
3 поранених та 1 загиблий військовий ЗСУ. За даними штабу ООС під час обстрілів бойовиків жодний з військових не зазнав поранень. Проте, в штабі 2 рази повідомляли про підрив українських військових.
13 серпня військові ЗСУ на автомобілі наїхали на невідомий вибуховий пристрій. Внаслідок підриву 1 військовий загинув, ще одного відправили з пораненнями в госпіталь.
Вже 25 серпня ще двоє військових, які були між взводними опорними пунктами, підірвалися на невідомому вибуховому пристрої. Їх з пораненнями відвезли до лікарні. В штабі ООС припускають, що бійці могли натрапити на міну ПОМ-2, які бойовики закидали раніше в бік позицій ЗСУ.
Вдале перемир’я? В штабі ООС не вважають перемир’я зірваним, та кажуть, що бойовики вже місяць не вдавалися до атак з важкої зброї.
РНБО також вважає, що “перемир’я у цілому виконується, а поодинокі випадки його порушення не мають системного характеру”.
“З плюсами, з мінусами, але зберігається режим тиші. Бойових втрат — бойових поранень, бойових летальних випадків — впродовж місяця немає”, — заявив в інтерв’ю телеканалу “Україна 24” президент України Володимир Зеленський.
Нагадаємо, 22 липня Тристороння контактна група домовилася про “велике перемир’я” по всій лінії зіткнення. Режим тиші почав діяти о 00:01 27 липня. І тривав 19 хвилин, поки бойовики не почали стріляти в бік позицій ЗСУ. Перемир’я вже місяць не вважають зірваним. Детальніше про умови перемир’я читайте в матеріалі: “Велике перемир’я” стартувало. Що відомо.
Читайте також: